Ах таа златна народна милиција

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45826
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Post by Iko »

alvarhanso wrote:Еве еден интересен клип од комшииве доле.
Некој спомена рачна техника.... :lol:

http://www.youtube.com/watch?v=sf-NUtfoFck

Инаку мислам дека типциве се Албанци... џепароши.

Vo kontekst na prikaznava edna interesna storija koja i se slucila na mojata sopruga odma koga se vrati po zavrsuvanje na studiite od Belgrad vo Atina...samo sto gi polozi drzavnite ispiti tamu i ja otvori klinikata posle 2-3 meseca ja vikaat od policija vo policiskata stanica na nejzinata naselba (Petrupoli)...ona sirotata - mlada devojka koja uveliko (kako i jas) se sprema za svadba a oni skotovi ja vikaat da preveduva od Srpski na Grcki i obratno....fatile nekoja baraba lopovska Srbin (zena mi rece mi bese zal sto mu se sluci na covekot no se gledase po nego deka e nekoj tezok olos....celiot so isecenici, tetovazi i sl.) i ona preveduva a zamislete mlada devojka sedi, preveduva i place a trojca-cetvorica drotovi od MAT (Monades Apokatastasis Teksis - odnosno Grcki PEP) besomucno go gazat od mavanje likov....vika zena mi on ne znae dal da mi zbori mene, dal da vristi od bolka, dal da si gi zbira zabite od zemja, dal da kjuti....lokvista krv....da mi prostite na izraz no proprateni so povrakjanici i nekontrolirano "odenje po nuzda"....ona place a oni go gmechat i i kazuvaat sto da go prasa....ovoj edvaj odgovara a ona niz solzi im kazuva na niv....i vika zena mi togas vleze eden postar inspektor koj go znaela od malecka posto i bil prijatel na tatko i...i vika mene srce mi se olesni rekov kjuti covekov postar e i poozbilen i kje ja sopre ovaa besomucna mizerija....a on mrtov laden se obrakja kon nejze i i vika "Atina?!? Sto baras ti ovde dete moe?!" a ona niz solzi mu odgovara "Eve Kirjos Jorgo preveduvam!"...a on samo mi klimna so glavata i se vrti kon niv i im se dere "Vie ulavi li ste sto go mavate vaka?!?"...oni mrtvi ladni zavzemaat stav mirno i go gledaat....i vika zena mi taman si rekov deka konecno kje sopre...a on samo se razdral..."Abre malakizmeni nizaedni...vaka li se mava? Zemete i obmotajte go so mokri peskiri - taka kje nema modrici!"....po nekoe vreme likov prestanal da zboruva i ja izvele zena mi nadvor...pa uste "Efharisto Gospogjice epten ni pomognavte! Da ne ste za kafe, da ne sakate mozebi sok?" Ona sirotata race i se tresat edvaj vadi cigara da zapali a oni se iskrsile trojca so upaljaci koj prv kje i pripali....i si zaminala doma...sto stanalo so likot ne znaese da mi kaze....dole policija mava uzasno...ja licno na Sintagma ednas gledav kako mavaa grupa Kurdski azilanti koi se opijanile i fatile nekoe malo Grcko zname i go zapalija....koskite im gi zdrobija....lokvista krv...gi vlecea po zemja so potoci od krv pozadi niv vo marica posto ovie ne mozea da stojat na noze...naredniot den znam posto bese na televizija od arestantsko odelenie gi izvedoa na nosila vo gipsovi i celite obmotani vo krvavi zavoi i gi nacukaa na prviot brod koj idese za Irak i mu gi vratija na Sadam...prvpat sum cul kako moze glasno da se cue od 15 metra kako puka covecko rame od silen udar so tonfa....
Last edited by Iko on 08 Jul 2009, 17:40, edited 2 times in total.
User avatar
MARTIN16
Едриличар
Едриличар
Posts: 242
Joined: 28 Nov 2008, 03:17
Location: BITOLA-MAKEDONIJA
Contact:

Post by MARTIN16 »

User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33448
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Post by alvarhanso »

User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45826
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Post by Iko »


Vikam ja zlatna narodna milicija! :lol: :lol: :lol:
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33448
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Post by alvarhanso »

Плаво ТАМ-че марица.... има да бегаш гз преку глава коа ќе го видиш.
Сега... ќе пијат ќутек како оној типон од Хрватска (првиот клип). Жал ми падна за човекот.
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45826
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Post by Iko »

Da ti kazam iskreno i mene mi padna zal za deteno....nisto loso ne napravi nitu pak deluvase idiotski....ja da bev na negovo mesto onaa svinjana Slavonska imase da ja oderam od mavanje....da ne i tekne uste ednas da dojde vo prestolnina....
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45826
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Post by Iko »

Boga mi...sve surat do surat birani! Svaka cast! :lol: :lol: :lol:
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45826
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Post by Iko »

I baska pobozni...doduse premnogu blisku do grklanot se prekrstuvaat pred akcija ama sepak.... :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33448
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Post by alvarhanso »

Имам една подалечна "рода" која живее во Рио ди Женеиро веќе 10-тина години... зема и бразилец за сопруг.
Таа истата какви работи ми има кажувано за Рио (и за Бразил воопшто)... ќе изгубиш секаква желба да го посетиш градот и земјата.
Секако... си има Бразил и убави страни, не е се така црно.
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45826
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Post by Iko »

Eve edna od ROTA vo akcija....

(uslovite vo zatvorot)

http://www.youtube.com/watch?v=rcnQWzIv ... re=related

(akcijata)

http://www.youtube.com/watch?v=OUxmSzowxH4
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33448
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Post by alvarhanso »

Леле, леле, леле... не е ни чудо што секој втор затвореник е ХИВ позитивен.
Некаде читав дека затворските чувари биле гаѓани со стрелки намачкани со крв од заболените затвореници. Језива работа.
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45826
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Post by Iko »

Eve da vidite i malce od filmot koj spored zatvorenicite e potpolno avtenticen na ona sto se desilo...


http://www.youtube.com/watch?v=kh46Nhaf ... re=related

(zakon koga se fajkaat za srce na himna...demek olos ama sepak patrioti! :lol: :lol: :lol: )

http://www.youtube.com/watch?v=qiyrcdM0 ... re=related

(ROTA se mava vo gradi :lol: :lol: :lol: )

http://www.youtube.com/watch?v=h1eqFYvG ... re=related

(final grande! :lol: :lol: :lol: )
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33448
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Post by alvarhanso »

Јужна Кореа... Riot Police. Ова видео го барав....

http://www.spikedhumor.com/articles/150 ... olice.html

После па купувајте KIA и Hyundai. :lol:
User avatar
MARTIN16
Едриличар
Едриличар
Posts: 242
Joined: 28 Nov 2008, 03:17
Location: BITOLA-MAKEDONIJA
Contact:

Post by MARTIN16 »

хедшот :lol:
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45826
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Post by Iko »

Go izgledavte filmot?
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33448
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Post by alvarhanso »

Iko wrote:Go izgledavte filmot?
Long live the riot squad! :D

Малце со FF >> :lol:
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45826
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Post by Iko »

E pa sega da vi kazam....ako idete da ziveete vo Brazil i zavrsite vo zatvor nemoj slucajno da ste mi digale pobuni :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33448
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Post by alvarhanso »

Нема, нема дефинитивно.... ќе гледам да работам во затворската библиотека. :D
Инаку интересна работа... кога братот на дотичнава роднина отишол во посета кај неа во Рио... и си се симнал од авион "наоружан" со дигитални апарати, камери, стативи и слично, и уште сиот весел трча накај нив... а силна техника околу врат се манда, само го тргнале на страна и му рекле да се прибере малце, да пикне се тоа во торба да не му летне глава уште неискочен од аеродром. :lol:
Секако, без појас за пари не искачаат од дома.... како во Турцко.
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45826
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Post by Iko »

Tokmu takov pojas mu e daden na tatko mi vo hotelot kade prestojuvale kako i na negovive Svedski i Germanski kolegi so koj bese tamu so naznaka da izvadat se sto imaat na niv - burmi, racni casovnici, maski lancinja ili narakvici ili bilo kakov maski nakit (stariot doduse nikogas ne nosese takvi gluposti - so isklucok na burmata i racniot casovnik) ako imaat i sl. kako i pasosot i parite i da gi deponiraat vo hotelskiot sef a so sebe da nosat samo malku pari....Svegjanive nesto pocnale da se bunat ama brzo se ukjutele koga na ulica na edno 20tina metra od vlezot na hotelot na edna nakindjurena Shvabica pretrcalo nekoe deriste i i go skinalo zlatniot lanec i magla da go nema...ona vikala, pistela a Svegjanive samo unezvereno gledale :lol: Vikase stariot moj pokoen..."Boze me sacuvaj kakov mizeren grad"...interesno no ima ideno i vo Sao Paolo, Belo Horizonte, Brazilija i Baija i vikase deka tamu bilo kade kade poinaku....normalno pak ogromen kriminal al Rio bil nesto strashno...nevideno....se sekjavam koga kaza deka imal nokjno vreme prilika da proseta i po Bronks i po Kvins...i deka daleku pobezbedno se cuvstvuval otkolku na sred bel den vo centar na Rio....onda pa zamislete gi getata kakvi im se....
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 23 guests