Балканот низ геополитичка призма

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by AlexGreat »

Neposredno zapadno od nas je neko ko ni za jedno sranje napraveljno u 20 veku nije odgovarao. Žalosno je što uštašluk uspeva da se proširi i među Makedonce.
Kajgod.

Summa summarum, bezobrazno je kada netko iz Srbije, ciji su gradani, velikim dijelom neduzni platili ceh svojih vođa, pokusava abolicirati rukovodstvo Slobodana Milosevica i njegov krvavi pir u Hrvatskoj, a narocito u BiH. Nista, ama bas nista sto su (JN)A, paravojne i četničke formacije poduzimale nije ovisilo NI O KOM DRUGOM sem Milosevica. On i njegova klika su rat najvise htjeli, poceli i vodili.

Sve te lovacke price, kako su Hrvati i Bosanci htjeli neovisnost krvavo izboriti je totalna glupost i relativizacija uloga srpske osvajacke politike 90tih. I te price prolaze SAMO I SAMO u Srbiji i jos uvijek u Makedoniji gdje i dalje postoji pozitivni sentiment ka prijateljstvu sa Srbima (sto nije uopce lose, naprotiv. Mada to nikako ne bi smjelo biti prepreka objektivnom sagledavanju cinjenica i postupaka cak i prijateljske Srbije). Da ne zaboravimo samo da su tadasnji radikali prijetili da ce jedan bataljon biti dovoljan za nas. Da su lako prosli u Hr i BiH, sasvim je sigurno da bi se pobrinuli i o nama, mozda malo finije.

Sasvim je sigurno i da ces pomisliti da je ovo neoustasko razmisljanje. Al kazem, te teze prolaze samo u Srbiji i donekle u Makedoniji. Mozda to sto prolaze SAMO tamo, unatoc "belosvetskij zaveri evropskih nevernika i satanista protiv ovih ultrapametnih, precasnih i pre svega istinoljubvih ljudi", treba govoriti vise nego ista drugo. Al to je na svakom od nas da se zapitamo. Ako imamo s cim, jel.

P.S Dopustam da netko stariji bolje od mene zna sta se desavalo 90ih, pa cak i ranije. Al ja savrseno dobro znam sto je Srbija danas. Hvala braćo, vutra vam je vrhunska, al drugi put cemo na gajbu.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45811
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by Iko »

Ne sakam da se vnesuvam vo diskusijava - no iskreno, ni Hrvatite voopšto ne se imuni na isti vakvi pet-parački šund populističko-propagandni gluposti...za Bošnjacite pak da ne pravam muabet...dovolno e da pročitaš nešto na klix.ba i da najtmuren den ti se razveseli...

Za se ostanato povrzano so Hrvatska - kje go citiram mojot kolega Holangjanec (inače da - aroganten i prepotenten Zapadnjak) koj pomina par godini vo Split i ne možeše da dočeka da go prebacat doma...suma-sumarum ja oceni Hrvatska so istata ocenka ko ona net-meme..."Just like Africa - but with an electricity..."...:lol:...ič ne ja zasaka...niti Hrvatite...
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35598
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by dragan_mig31 »

Nemoj taka aleks ke dobie infarkt.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by AlexGreat »

Iko wrote: 30 Jul 2022, 11:20 Ne sakam da se vnesuvam vo diskusijava - no iskreno, ni Hrvatite voopšto ne se imuni na isti vakvi pet-parački šund populističko-propagandni gluposti...za Bošnjacite pak da ne pravam muabet...dovolno e da pročitaš nešto na klix.ba i da najtmuren den ti se razveseli...

Za se ostanato povrzano so Hrvatska - kje go citiram mojot kolega Holangjanec (inače da - aroganten i prepotenten Zapadnjak) koj pomina par godini vo Split i ne možeše da dočeka da go prebacat doma...suma-sumarum ja oceni Hrvatska so istata ocenka ko ona net-meme..."Just like Africa - but with an electricity..."...:lol:...ič ne ja zasaka...niti Hrvatite...
Ma taman rabota, i Hr ima teski budali i zadrti nacionalisti i imaat par nivni opskurni glasila ko Hrvatski Tjednik, no vo cela Evropa, na takvo nivo mislam deka nema politicki psihozna situacija kako vo Srbija. Bukvalno tri zbora dominiraat vo eter 24/7 so godini: Rat, ustaše, Putin, Kosovo, atentat na Vucica, napad na Srbiju. Verojatno i pred 30 godini istive naslovni bile. I koga od tamu ke pocnat da prodavaat postenje, toa e navistina too much. Nisto drugo nemam protiv Srbite kako narod nitu bilo kakov muabet mi e vo taa nasoka. Licno, ne mi zgresile nisto.

Inaku, taa kovanica - Afrika sa strujom, sum ja cul bas od Splicani. Baska, Dalmatincite si se tersene narod. Taka da negoviot vpecatok e sosema na mesto :D
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35598
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by dragan_mig31 »

Sto znam a pustam hrvatski medium dali tv dali internet dali novini pa druga psihoza se glea kaj niv.Za sve im se srbi krivi i glavna pretnja se srbi i srbija.Mislam i edno i drugo mi e tolku zalosno i smesno so e nemoguce.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14405
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by James »

https://www.slobodnaevropa.mk/a/31965586.html
Секако, тоа е суверена одлука за Северна Македонијада го смени Уставот , иако веќе имате добар учинок во меѓуетничките односи и ова понатаму само ќе го дефинира тоа. Но, што ќе се случи ако не оди напред. Мислам дека најверојатното сценарио ќе биде преговарачкиот процес да запре таму. Ќе го завршите скринингот, но одржувањето на меѓувладината конференција и следните чекори ќе го чекаат решавањето на ова прашање. Не бидејќи трета земја дошла и ставила вето, туку бидејќи оваа земја решила да се повлече од обврската која е направена билатерално со Бугарија.
Ne be, ne postojat pogolemi gnasi od ova evrobirokrative. Odvratno e i da gi slusas, i da gi citas i ovie usranive mediumi so gi prenesuat.
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33419
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by alvarhanso »

James wrote: 31 Jul 2022, 10:30 Ne be, ne postojat pogolemi gnasi od ova evrobirokrative. Odvratno e i da gi slusas, i da gi citas i ovie usranive mediumi so gi prenesuat.
Има, има... ретардираните имбецили што им идат по газот.
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14405
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by James »

E to da, drzi voda.
User avatar
gocka_990
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 473
Joined: 25 Feb 2013, 23:22
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by gocka_990 »

se rchkaat srbite so kurto… iko prognoza… kje eskalira li ?
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9676
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by Bobo »

Која ескалација ене ги сите у Пефкохори вртат прасиња...малце галама чисто дефокус и тоа е тоа..
Ready to take photos!
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45811
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by Iko »

Tresla se Fruška Gora - rodio se Albinjski miš...
User avatar
gocka_990
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 473
Joined: 25 Feb 2013, 23:22
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by gocka_990 »

Iko wrote: 31 Jul 2022, 22:06 Tresla se Fruška Gora - rodio se Albinjski miš...
kje se pikne li vo nekoja misja dupka Kurto ili kje mu dadat malce pchenice i kje cmae vo vrekja brashno…
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by AlexGreat »

Nedovolno golema kosovarska intervencija za da predizvika bilo kakov srpski odgovor. Administrativno prasanje. Vo sustina, srbite vo golem del se nemokjni i ograniceni vo nekakov potencijalen odgovor kakov sto javno predstavuvaat deka bi mozele da dadat (voen npr). Duri ima tamu NATO sili, nisto od taa rabota.
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35598
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by dragan_mig31 »

Sekoja godina istive sranja gi praat dogovoreno koa ke im zgusti.doma na edni ili drugi taka da ok e :)
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by AlexGreat »

Bas. Bukvalno sekoja godina ima po nesto.
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45811
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by Iko »

Se e toa lokalna apstraktna geografija..."ako na Zapaden Balkan, koj e vo Istočna Evropa, trgneš južno - kje dojdes do Severna Makedonija"...'nuff said...:lol:
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by AlexGreat »

Image

Djukanovic, MP from the ruling Serbian Progressive Party

Sve mi se nesto cini deka ovoj Djukanovic slabo znae recentna istorija, a boga mi odamna ne otvoril mapa da vidi sto se naogja okolu Srbija na toj Balkan... kakva baraba.

P.S Kurti po naredba na Amerikancite valjda odlozil primena za 30 dena.
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35598
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by dragan_mig31 »

Ke gi vlecat sea za usi malce amerive i edni i dugi i sve ok ko i sekoja godina :) ovie tvitovi gluposti se sve za pred domasna jasvnost.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14405
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by James »

Pazi ova :) slucajno vcera ja slusav cela izjava i interesno, ovie so bi se reklo, bezgresnive i po site standardi demokratski mediumi prenesuat ova:

https://www.slobodnaevropa.mk/a/ескобар ... 75502.html

Cak sta vise glasot na Amerika (whoa) ima i video i ko kje go cues

https://mk.voanews.com/a/6688452.html

On jasno vika severnomakedoncite, a glasot na severna evropa go skoka toj del, dok glasot na amerika go izvrtue i namerno go ripa iako na samoto video u linkot jasno i glasno se slusa.

Gleam na drugive primetile, bar del od niv ko ovoj ma Eftov

https://vocentar.com/2022/08/05/ескобар ... за-поддрш/

Znaci aj so identitetov beton, ali oci kje ti iskopaat ako stajs vest od drug medium, ne daj boze ruski. A sinko lazat susat ko magarinja.....
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 9 guests