Форум за Експлозиви!!!

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9688
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Форум за Експлозиви!!!

Post by Bobo »

Aко де, ако не тоа, RC модели можат да повредат и да убијат ако ти снема батерија кога се над тебе :p И да фора е, ја давам како пример со доза на хумор но тоа не значи дека паралелата која се прави не е валидна.
Добро зашто споредуваш експлозивни материи со рц хеликоптер молим те? :mrgreen:
Ready to take photos!
User avatar
shady3
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 510
Joined: 17 May 2010, 01:51
Contact:

Re: Форум за Експлозиви!!!

Post by shady3 »

Bobo wrote:
Aко де, ако не тоа, RC модели можат да повредат и да убијат ако ти снема батерија кога се над тебе :p И да фора е, ја давам како пример со доза на хумор но тоа не значи дека паралелата која се прави не е валидна.
Добро зашто споредуваш експлозивни материи со рц хеликоптер молим те? :mrgreen:
Затоа што ако не знаеш да работиш и со едното и со другото, ќе ја заебеш работата :D
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35664
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Форум за Експлозиви!!!

Post by dragan_mig31 »

СО рц ќе поебеш пари а не живот :) да не претеруеме
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Al-Emagare
Падобранец
Падобранец
Posts: 13
Joined: 26 Dec 2010, 22:03
Contact:

Re: Форум за Експлозиви!!!

Post by Al-Emagare »

@dragan
Фала на советите, ги прочитав а дали ќе ги прифатам тоа си е мој избор, нели. Сепак мислам дека би требал советите да ги чуваш за ситуации кога истите всушност ќе бидат побарани од тебе, зарем не? Just a thought.
А ако ова е ароганција, тогаш не си видел ти ништо сеуште :)

@Bobo
Ако некој направи беља тоа е негова и само негова одговорност. Ич не ми е гајле дали тоа го прочитал на Емагаре бидејќи апсолутно ИСТИТЕ информации може да ги најде со 1 минута гуглање. Секое моронче од 10 години денес има пристап до далеку пострашни информации од тие кои ние ги пишуваме на сајтот. Ако сакаш дежурен виновник, еве ти го овде. Нема потреба да лаете по некој што не фрла камења по вас.

Заканите кои јас ги добивам не се од овде туку од други места, овде само видов ставови кои не ви доликуваат на возраста, ништо друго. Ако стварно мислите дека Емагаре е закана за некого, тогаш очигледно не сте сурфале доволно по интернетот. Оти има и далеку, далеку пострашни места. Aко веќе решавате да плукате по некого, не го прајте тоа дур има ветер мајка му стара -- во спротивно не се чудете кога ќе ви се врати во фаца. Како на пример сега.

Сите работи настрана, бујрум на Емагаре регистрирајте се, не бегајте од знаење. Тоа што вие го етикетиравте како криминален форум, на многу луѓе им има донесено начин како на масата да стават леб, како да ги прехранат децата, како да се извадат од долгови - на сосема легален и лесен начин. Наместо да му умре козата на комшијата, зар не е подобро сите комшии да ја молзат по малку? Ама ај, што знам јас за животот...
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9688
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Форум за Експлозиви!!!

Post by Bobo »

Со среќа нека ви се :) Ништо лошо нит јас нит драги не рековме туку само ги согледуваме последиците што може да постанат ,а и одговорностите.
Ready to take photos!
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35664
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Форум за Експлозиви!!!

Post by dragan_mig31 »

ко веќе решавате да плукате по некого, не го прајте тоа дур има ветер мајка му стара -- во спротивно не се чудете кога ќе ви се врати во фаца. Како на пример сега.
што ли ќе правам сега во животов :D
Al-Emagare wrote: на многу луѓе им има донесено начин како на масата да стават леб, како да ги прехранат децата, како да се извадат од долгови - на сосема легален и лесен начин.
риболов со динамит? :D
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
shady3
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 510
Joined: 17 May 2010, 01:51
Contact:

Re: Форум за Експлозиви!!!

Post by shady3 »

dragan_mig31 wrote:
ко веќе решавате да плукате по некого, не го прајте тоа дур има ветер мајка му стара -- во спротивно не се чудете кога ќе ви се врати во фаца. Како на пример сега.
што ли ќе правам сега во животов :D
Al-Emagare wrote: на многу луѓе им има донесено начин како на масата да стават леб, како да ги прехранат децата, како да се извадат од долгови - на сосема легален и лесен начин.
риболов со динамит? :D
Всушност не. еМагаре има еден куп подфоруми, експлозивот е само една од нив. Интернет профитирање е друга.
Зоран
Mодератор
Mодератор
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: Форум за Експлозиви!!!

Post by Зоран »

dragan_mig31 wrote:
ко веќе решавате да плукате по некого, не го прајте тоа дур има ветер мајка му стара -- во спротивно не се чудете кога ќе ви се врати во фаца. Како на пример сега.
што ли ќе правам сега во животов :D
Al-Emagare wrote: на многу луѓе им има донесено начин како на масата да стават леб, како да ги прехранат децата, како да се извадат од долгови - на сосема легален и лесен начин.
риболов со динамит? :D

Рековме на легален ! :nenene:
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9688
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Форум за Експлозиви!!!

Post by Bobo »

Па за експлозивите праиме муабет ти текнуе :D
Ready to take photos!
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35664
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Форум за Експлозиви!!!

Post by dragan_mig31 »

Да де :)
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Al-Emagare
Падобранец
Падобранец
Posts: 13
Joined: 26 Dec 2010, 22:03
Contact:

Re: Форум за Експлозиви!!!

Post by Al-Emagare »

Ами лошо е кога ширите дезинформации. Емагаре не може да биде одговорно за последиците нималку, баш како што производителот на пиротехника не може да биде одговорен ако некое детуле си ја разнесе раката, баш како што Берета не може да биде одговорна за сите убиства направени со нивното оруже. Дали си знаел дека ако шише од кокакола ставиш малку солна киселина (25 денари во сите маркети) и малку кујнска алуминиумска фолија (45 денари во сите маркети) ќе добиеш доста ефикасна бомба? И дали сега јас ќе бидам крив ако ти ова го пробаш дома и загинеш? Јас ли сум крив што некој е доволно идиот да врши хемиски експерименти без никакво претходно знаење од хемијата? Јас ли сум крив што несебично го споделувам своето знаење? Оти некако не ми оди од рака себичноста. Тоа што за тебе е глупост, за некој друг е вредно. Не можеш ни да замислиш колку тие туторијали им помогнале на луѓето подобро да ја разберат хемијата. Тоа што погоре го пишав за солната киселина и алуминиумот можеш да го искористиш за лошо или пак да сфатиш дека тие две супстанци реагираат бурно, и дека не треба во иднина да ги мешаш. Ако погледнеш статистики, огромен број на деца страдаат од труење баш затоа што несовесни домаќинки го чистеле купатилото со солна киселина притоа користејќи сунѓери за рибање кои имале алуминиум во себе. Реакцијата ослободува хлор во гасовита форма што е екстремно отровно.

Дали јас сум кретенот што можеби сега спасив нечиј живот? Оти секоја приказна има две страни, знаеш...

Затоа ние не сносиме одговорност. Затоа што ти одлучуваш дали тие информации ќе ги користиш за добро или зло. Ние имаме безброј туторијали и за ракетни горива, токму она што вие го користите во вашето моделарство. Ако гледаме по ваша логика, вие сте криминалци исто колку и ние, можеби и повеќе дури. За разлика од нас, вие секојдневно ги користите тие експлозивни средства.
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9688
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Форум за Експлозиви!!!

Post by Bobo »

:mrgreen:
Ready to take photos!
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35664
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Форум за Експлозиви!!!

Post by dragan_mig31 »

Пријателе ракетни мотори за модели не се нелегална работа во државава и може да се најдат по аероклубовите.Производство дистрибуција промоција на експлозивни супстанци и материи од неовластени лица СЕ :) тоа покушаваме од прееска да ви го кажеме најдругарски пошто не би сакал некој недужен да настрада или некој па друг да заглави робија :) Немој да споредуваш америка запад и други земји со нашава држава.Пошто тука знаеш и сам ако ти се закачат нема бегање :) и да не си напраил нешто лошо џабе е ако некој друг одлучи дека ради твои туторијали инфомации и слично кои си ги ставил на нет и држиш одговорност некој се утепа повреди и слично.Доволно е само да ве посочат.Тоа е проблемот овде а не дали треба или нетреба да те занима нешто :) само напред и пажљиво у иднина :)
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Al-Emagare
Падобранец
Падобранец
Posts: 13
Joined: 26 Dec 2010, 22:03
Contact:

Re: Форум за Експлозиви!!!

Post by Al-Emagare »

Точно, само го занемаругаш фактот дека Емагаре НЕ произведува ниту дистрибуира експлозивни супстанци, а тоа за промоција го извади од ракав. Бујрум најди ми закон каде што стои дека објавувањето информации за експлозиви е нелегално. Ако веќе сереме, дај да сереме до крај, нели.

И за крај, Емагаре беше директна причина за самостојноста на многу луѓе. Јас лично познавам тројца тинејџери што до пред година дена биле финансиски издржувани од своите родители, а сега како директен резултат на нивното членство на Емагаре заработуваат по повеќе од 400 евра месечно на интернет и се целосно независни, дури и ги помагаат своите родители. Како што се шират гласовите, изгледа вакви луѓе има се повеќе и повеќе. Ама дај и ова да го забраниме, а? Оти ептен лошо е да има независни луѓе. Треба комшијата што помизерен живот да води. По можност да студира до 24-25 години и да ги заглави родителите во кредити, а потоа да работи за 12.000 денари. Тоа е правилно, тоа е легално. Се што човекот го просветлува, се што му ги проширува видиците, се што му го збогатува животот со нови (макар и бескорисни) знаења треба да се забрани. И Mythbusters треба да се забрани.

Туку ај, ептен почна да ми смрди на религија овде. Поздрав од Ал и од Емагаре, и покрај тоа што се испосравте по нашиот труд ние сепак ви ги оставаме вратите отворени ако сте спремни да научите нешто ново.

Да живее балканот.
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9688
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Форум за Експлозиви!!!

Post by Bobo »

Ах бе деца бе :) Со среќа по 3 ти пут ви кажувам.Се надевам ке најдете добар адвокат ако недај боже ви притреба некад

http://www.mba.org.mk/" onclick="window.open(this.href);return false;
Last edited by Bobo on 02 Jan 2013, 18:36, edited 1 time in total.
Ready to take photos!
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Re: Форум за Експлозиви!!!

Post by Scylla »

Al-Emagare wrote: Туку ај, ептен почна да ми смрди на религија овде.
Ај со господ напред.
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35664
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Форум за Експлозиви!!!

Post by dragan_mig31 »

Пријателе пак со некој его трип се фураш ко што глеам.Типичен балкански патерн на понашање.Све некој сака да те сјебе да те заебе да те уништи.ОД мирна дискусија за тоа како е опасно да се барата со овакви работи тука глеам покушаваш да ме увлечеш у некоја дискусија за религија и за тоа како вашиов форум и вие сте закон,најбољи,од огромна помош.Свака част ако сте али пријателе немој да мешаш баби и жаби и дека некој вас сака од тука да ви се заканува,ви се заканувал и слично.Ме боли уво дали ви постои форумот дали сте живи здрави,на раб на егзистенција или скапуете по подруми.Муабетот беше за недозволни и опасни игри и поттик на такви работи.Али ајде нема везе шибајте си го филмот и со среќа :)
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Re: Форум за Експлозиви!!!

Post by Scylla »

Абе ако ова емагаре беше легално ќе постоеше на .МК домен :)
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35664
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Форум за Експлозиви!!!

Post by dragan_mig31 »

Scylla wrote:Абе ако ова емагаре беше легално ќе постоеше на .МК домен :)

:D :D :D
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Flug
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 518
Joined: 19 May 2007, 17:42

Re: Форум за Експлозиви!!!

Post by Flug »

Вие од Е-Магаре не продавате експлозивни средства, не ги составувате во визба, тоа најверојатно е така, ама треба да имате грижа на совест за информациите кои ги ширите. Ширите опасни информации, информации кои имаат две лица - може да помогнат, ама може и да направат голема белја. Треба да имате грижа на совест за информациите што ги ширите, сметам дека тоа е основната порака која сакаме да Ви ја предадеме.


Што ако утревечер на Канал 5 некое дете го дадат цело замотано во завои и фластери и да кажат дека ја загубило раката со петарда? И после детето кажува и вели "Јас на форумот е-магаре читав како се прави експлозив и пробав да го направам дома и ми пукна в раце." ТИ, господине АЛ-ЕМАГАРЕ тогаш треба да чувствуваш грижа на совест затоа што ТИ го одржуваш форумот жив и заради тебе детето успеало да прочита инфо од твојот форум и да направи нефункционален експлозив кој му ја скинал раката за навек. Ако детето прочитало од друго место, тогаш одговорен треба да е тој што ја поставил таа информација. Тие места и шоуа (како Митбастерс) од кои се добиваат информации како да се направи нешто на начин кој не е испитан и сертифициран треба да бидат контролирани и инфото од таму да се користи разумно. А мало дете од 12 -13 години појма нема што прави, мораш да признаеш. Ете тоа е информацијата што сакаме да ти ја посочиме. Тоа би сакал јас да Ви порачам, Вам, од форумот е-магаре. Техниката не е работа која се учи од форуми, за да ја користиш техниката безбедно, треба да имаш академско образование (иако и академското образование не е оправдано деновиве) ,а уште помалку е оправдано нешто принаучено од форум.


Од shady добив лична порака пред 3-4 месеци за да сум се приклучел на форумот бидејќи тој виде дека можам да понудам информации од областа на електротехниката и програмирањето, но кога видов дека на форумот се шират опасни информации и кога видов дека ширите инфо на Вашиот форум за опасни проекти, одлучив да не бидам дел од Вашиот форум затоа што не сакам да бидам извор на инфо на пример за тоа како се прави step-up конвертор за 800 волти, како се прави електричен пиштол или како се прави Теслин трансформатор и плус, многу сте безобразни на форумот. Сакам да ја користам техниката на побезопасен начин. Сега некој ќе рече дека "Теслиниот трансформатор е безопасен, струјата течи по површината на телото?!?!". И тука веќе ќе знам дека греши и дека не ги познава работите. Кај струјата, дејството е двојно: термичко и динамичко. Термичкото дејство е самото претворање на кинетичката енергија на електроните во топлинска, додека динамичкото е резултат на мускулните контракции кои ги предизвикува струјата додека течи низ нашето тело. Кај Теслино трафо динамичкото дејство е минимално и нема опасни контракции на мускулите бидејќи струјата течи по површината на телото заради скин ефектот, но термичкото дејство постои и тоа како и заради него можеш да добиеш гадни изгореници по телото. Мене ова ми стана јасно во четврта година на факултет, дотогаш мислев дека теслино трафо е стварно забавно и безопасно, се додека не се соочив со него на лаб вежби и сфатив дека не е играчка. И сега еве некое дете, понесено од идејата дека е "безбедно едно теслино трафо", пошто сите така викаат дека струјата од теслино трафо не убива, зема седнува и прави трафо. И оп, детето завршува со изгореници и пак ќе го дадат во весник и ќе рече детето абе јас читав на е-магаре за овие работи и пробав ама ме изгоре струјата. И пак ти ал-емагаре ќе бидеш одговорен бидејќи детето добило инфо од место кое ти го одржуваш да биде извор на нејасни информации.

За крај: дедо ми бил минер и уште вели:"Минер греши само еднаш...".

Поздрав до е-магаре и искрено навивам такви форуми како Вашиот да нема.
Со Почит,
Флуг

P.S.: Не бидете смешни и не велете дека макета убива. Може да ми падне на глава, може да ми падне на нога, може да се пресечам додека ја правам, може да има било какви дешавки додека ја правам, ама не може да има дешавки од тип да изгубам рака или прст додека правам макета.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: LeoRis and 6 guests