Украинска криза (Алекс KAJ SE 3X IL-76? neka trepka)

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9688
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Киев Протести

Post by Bobo »

Нешто празно е,нема багра
Ready to take photos!
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45851
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Киев Протести

Post by Iko »

Ajdeeee...vecherva - predstavnicite od Harkovskata, Odeskata, Sevastopolskata, Donjeckata, Nikolaevskata i Zaporoshkata Oblast - upatile zaednichko baranje do vlastite i opozicijata vo Kiev - da Ukraina se konfederalizira...da stane sojuz na dve drzhavi - Zapadna i Istochna Ukraina...Sevastopolskite predstavnici dale predlog i za novo ime na Istochna Ukraina (a drugite spomenati predstavnici - ednoglasno go usvoile):

"Ukrainska Konfederalna Republika Mala Rusija"


Mh, mh, mh...:evil:




Nego...gi zhalam Hrvatite i nivnoto HRZ...ne gi dochekaa servisiranine prastari Jemenski kanti...trebashe do Noemvri, pa potoa do Fevruari - sega izgleda..."ponatamu"...:glava_vo_zid:
User avatar
Makedon
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1486
Joined: 11 Jan 2011, 20:42
Location: Skopje, Macedonia
Contact:

Re: Киев Протести

Post by Makedon »

Абе УА и така де факто функционира како конфедерација, стално си се препуцаваат побогатиов исток и "подемократскиов" западот.
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14219
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Киев Протести

Post by karamba »

Арсениј Јаценјук лидерот на опозиционата Татковина го одбил премиерското место на Азаров кое му било понудено од Јанукович во вечерашниве преговори...
User avatar
Makedon
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1486
Joined: 11 Jan 2011, 20:42
Location: Skopje, Macedonia
Contact:

Re: Киев Протести

Post by Makedon »

karamba wrote:Арсениј Јаценјук лидерот на опозиционата Татковина го одбил премиерското место на Азаров кое му било понудено од Јанукович во вечерашниве преговори...
Значи сума сумарум, не сакаат стабилна Украина самиве украинци. Извинете не ме сфаќајте погрешно не заземам страна, само не знам како поинаку да ја протолкувам ситуацијава.
Дигаш илјадници луѓе по плоштади, бараш реформи, смена и проевропски ориентирана Украина.
Добиваш стопирање на договорот за прием на Украина во царинската унија на Русија, добиваш искрен одговор што значи европска Украина (невозможно сценарио кое би чинело ненормални пари, кои ги немаш а се чаталиш), добиваш понуда за премиерско место.

ОДБИВАШ!!!! Па добро што сакаш!???

Ах да добиваш и она европско тапшање по рамо, не се секирајте со вас сме. Нешто ми е познато ова тапшањево од негде :glava_vo_zid:
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9688
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Киев Протести

Post by Bobo »

http://www.youtube.com/watch?v=U__NeIouhYM" onclick="window.open(this.href);return false;

Лекот еве го али со нешто пооклопно
Ready to take photos!
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14219
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Киев Протести

Post by karamba »

Тешко на тој народ тамо, реков и па ќе речам, оттука ние можеме само да тераме сеири и да чекаме да почне некакво млатење ама таму да си и да треба да тераш живот со деца и фамилија гарант не е лесно, ни со едни ни со други мајку му, чак сега гледам и дефинирам во каква стварно состојба се наоѓа оваа земја реално, после сите овие случувања кај нив од есеноска наваму..., претходно горе доле знаев по нешто со тоа помаранџастата револуција ама некако го пикнаа под тепих проблемот и се стишаа малце, ова сега е многу комплицирано.

Или ќе мора да падне крв до колена ако Јанукович запне, или ќе падне он самиот иако реално е легитимно избран на власт, а да падне под притисок на бандитите?!?

Еве и да запне, ќе може ли да трае тоа на подолг рок, како ќе одржува ред во толкава земја со толку незадоволни граѓани и со папсана економија?

Еве и да попушти под притисокот на бандитиве, ондак е голем предавник во очите на остатокот од населението кое го донело на власт и кое не сака со ЕУ и сака да ги развива повеќе односите со Русија и да ги користи придобивките од таа релација?

Утре таа чантата стара К.ештон ќе иде во посета таму а они и најавија дека некоја вонредна седница ќе имаат на 28-ми уште претходно, па ќе видиме што ќе смислат, некако ми влече дека ќе попушти Јанукович и ќе испадне голем лешпер, не знам :?

Замислете вакво сценарио на пример во Вашингтон ДиСи или Њујорк, а? Па досега имаше дефкон 100 да прогласат и да ги убијат сите во радиус од 5 км на барикадиве во интерес на светскиот мир, развој и демократија...
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Киев Протести

Post by kocov »

Makedon wrote:
karamba wrote:Арсениј Јаценјук лидерот на опозиционата Татковина го одбил премиерското место на Азаров кое му било понудено од Јанукович во вечерашниве преговори...
Значи сума сумарум, не сакаат стабилна Украина самиве украинци. Извинете не ме сфаќајте погрешно не заземам страна, само не знам како поинаку да ја протолкувам ситуацијава.
Дигаш илјадници луѓе по плоштади, бараш реформи, смена и проевропски ориентирана Украина.
Добиваш стопирање на договорот за прием на Украина во царинската унија на Русија, добиваш искрен одговор што значи европска Украина (невозможно сценарио кое би чинело ненормални пари, кои ги немаш а се чаталиш), добиваш понуда за премиерско место.

ОДБИВАШ!!!! Па добро што сакаш!???

Ах да добиваш и она европско тапшање по рамо, не се секирајте со вас сме. Нешто ми е познато ова тапшањево од негде :glava_vo_zid:
И јас то се прашувам се изгледа како што пиша Ико целата работа е како украијна да се подели на некој начин, исто така имаа тука нешто и врска и рускиот плин и тој гасоводот што врви низ украијна
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45851
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Киев Протести

Post by Iko »

ОДБИВАШ!!!! Па добро што сакаш!???

Makedon, bratche...kje ti odgovoram so edna brilijatna misla (od bezbroj negovi) - na eden od najgolemite filosofi, sociolozi i logichari na sovremenoto doba, i voopshto - eden od najgolemite intelektualni genii na sovremenata chovechka civilizacija...eden vonseriski um - daaaaaleku pred svoeto vreme...

"Od navistina bezbrojniot zbir na site chovechki zhelbi - uverlivo najsilni se onie koi vechno tezhneat kon mokjta i slavata...tie dve...ne se istovetni zhelbi - tuku se megjusebno povrzani i isprepleteni...pa zaradi se toa - ne mozhat edna bez druga...pomegju chovekot i site ostanati zhivotni (kako nego samiot) na ovoj svet - postojat golem broj na razliki...nekoi se intelektualni, nekoi se emocionalni, itn. itn...megjutoa edna od glavnite razliki se sostoi vo toa shto, za razlika od site zhivotinski zhelbi, onie na chovekot - vo svojata sushtina se vechno nezasitlivi...pa zatoa - istite nikogash ne mozhat so nishto i vo potpolnost da se zadovolat..."

Ser Bertrand Artur Vilijam Rasel (1872-1970)
- "Mokjta: - Novata Socijalna Analiza" (London, 1938)
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14219
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Киев Протести

Post by karamba »

Готов е Јанукович нажалост, ќе добијат уште една голема битка се ми се чини западните мајстори на спинот, заплетот и расплетот во своја корист, копилето е корумпирано до срж и веројатно затоа и ќе го изеде калапот на крај, ќе изведат сега некаква пародија за да напраат уште некој спин, па избори, па уште еден товар со пари и оп ете ги бандитите на власт. Чим почна да попушта на битни прашања му се гледа крајот, само нека се размислат украинциве убаво што ќе добијат а што ќе изгубат ако падне власта на ваков начин
Зоран
Mодератор
Mодератор
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: Киев Протести

Post by Зоран »

karamba wrote:Готов е Јанукович нажалост, ќе добијат уште една голема битка се ми се чини западните мајстори на спинот, заплетот и расплетот во своја корист, копилето е корумпирано до срж и веројатно затоа и ќе го изеде калапот на крај, ќе изведат сега некаква пародија за да напраат уште некој спин, па избори, па уште еден товар со пари и оп ете ги бандитите на власт. Чим почна да попушта на битни прашања му се гледа крајот, само нека се размислат украинциве убаво што ќе добијат а што ќе изгубат ако падне власта на ваков начин
И оп ладен Фебрауари без плин па нека читаат натпис Гасот ке стигне од Азербејџан.
User avatar
leopard
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2009, 11:47
Location: Skopje
Contact:

Re: Киев Протести

Post by leopard »

Ќе видиме сега за сега попушти,и ги исполнува барањата на протестантите,е сега како што гледам работа оди накај тоа да протестантиве несакаат да чекаат избори регуларни туку веднаш да ја преземат власта?А дали и како ќе се сложи мнозинството со тоа ..тек ќе видиме.да не неможе после власта да функционира на добар дел од државата.Штом емисариве од ЕУ и Америка доаѓаат во Украина не е на арно работава,а нели нема да се мешаат они.Ќе видиме чичко Путин како ќе изигра,сега за сега го нема никаде,ама од ден во ден се менува ситуацијата.
Напред към комунизма
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45851
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Киев Протести

Post by Iko »

Se si mislam neshto drugo...Moskva e mnogu "tivka"...isto i Brisel...

Po eventualniot pad na Janukovich - duri i najgolemite "optimisti" znaat deka segashnava Ukrainska opozicija - e samata totalno nesposobna da ja vodi drzhavata...

A shto - ako sevo ova ne e samo edna ZAEDNICHKA igra na Moskva i Brisel?!?

Primer...pagja Janukovich i negova banda...Klichko i bagra nemaat nitu legitimitet nitu sposobnost da prevzemat vlast...rabotite vo krajno polariziranata Ukraina brgu se "vzheshtuvaat"...pro-Ruskiot istok na zemjata namesto "mek" Janukovich - vadi nov lider slichen na "Svobodistive"...i Ukraina se deli - pod VZAEMNA pretnja od Moskva i Brisel da se toa pomine mirno...Istochna Ukraina so Rusija (chija i beshe teritorija do 1917-ta) - Zapadna Ukraina so Polska (chija i beshe teritorija do 1939-ta)...

"I volkot sit - i ovcite na broj!"


Deneska Putin vo Brisel imashe (po nivno baranje) iten sostanok so Van-Rompuj i Baroso - zad "zatvoreni vrati"...popladnevo koga iskochija site trojca - maltene shto ne bea gushnati...nasmeani site trojca - "od uveta do uveta"...site trojca - "sjaea"...

Mnogu mi se neshto raspolozheni...muvaat zaedno oni neshto, slushajte mi go zborot...
Зоран
Mодератор
Mодератор
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: Киев Протести

Post by Зоран »

И сите срекни.
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14219
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Киев Протести

Post by karamba »

Ништо чудно Ико и ова да излезе ти што го кажуеш во некоја не така далечна иднина, пошто реално не гледам начин како ќе функционира таа земја нормално, ако е толку голема дефинитивно е парам парче...

Него некако не го дираат Лукашенко и Белорусија бе мајку им капиталистичка, а?
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45851
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Киев Протести

Post by Iko »

Belorusija ima vzaemen odbranben dogovor so Rusija...napadot na edna - se smeta za napad na dvete...bilo kakov "napad"...:wink:
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14219
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Киев Протести

Post by karamba »

Iko wrote:Belorusija ima vzaemen odbranben dogovor so Rusija...napadot na edna - se smeta za napad na dvete...bilo kakov "napad"...:wink:
Тоа тоа :) знам затоа се зезам :wink:
Зоран
Mодератор
Mодератор
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: Киев Протести

Post by Зоран »

И Јанукович кај да е ке потпише.
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45851
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Киев Протести

Post by Iko »

Problemot so DENESHNA Ukraina e patem recheno Karamba bratche - tokmu toj...

Ukraina e deneska...teritorijalno PREGOLEMA - vo odnos na nejzinata istoriska i etnichka teritorija...i za vreme na Ruskata Imperija, i osobeno za vreme na SSSR - pridodavani i se teritorii koi niti istoriski, nitu etnichki - bilo koga i pripagjale...

Zatoa jas ja narekuvam "Frankeshtajn"...

VISTINSKATA "istoriska" Ukraina - e vsushnost...mnogu, mnogu pomala od deneshnava...ne e ni edna desetina od nejzinata deneshna teritorija koja fiktivno i e pridodavana...

Vprochem - poglednete i sami...zholtiot del - e vsushnost...VISTINSKATA etnichka i istoriska Ukraina:

Image
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14219
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Киев Протести

Post by karamba »

Е, многу фино Ико оваа карта што ја најде, баш се гледа тука од каде и како е дојдена Украина до тоа што е денес и зошто некако баш ги заболе властите за *целовитоста* на земјата во иднина :? Едни мкнат накај исток други мкнат накај запад и очигледно тоа е фактичка состојба на теренот, нејќат едни со други затоа што природно никогаш не ни биле заедно, по сила на нештата да ама природно никогаш. Нека ја зачистат преговарачката маса со време пајташите од исток и запад...
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot], Google [Bot] and 10 guests