Пукотници во Куманово

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
Legija91
Едриличар
Едриличар
Posts: 275
Joined: 11 Jun 2013, 22:03
Contact:

Re: Пукотници во Куманово

Post by Legija91 »

Odi niz radio i 7 mi zaginal vovcistenje na teren od bomba .. Ne me fakajte za zbor daj Boze da ne e vistina ..
Vecna im slava na heroite !
Победата сака подготовка.
User avatar
peggio
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 415
Joined: 07 Feb 2010, 00:59
Location: Skopje
Contact:

Re: Пукотници во Куманово

Post by peggio »

Осум загинати до сега. Вечна ви слава херои http://telma.com.mk/vesti/osum-zaginati ... o-kumanovo
User avatar
peggio
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 415
Joined: 07 Feb 2010, 00:59
Location: Skopje
Contact:

Re: Пукотници во Куманово

Post by peggio »

Марко СВ.Н.
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1030
Joined: 24 May 2013, 20:32
Contact:

Re: Пукотници во Куманово

Post by Марко СВ.Н. »

http://www.youtube.com/watch?v=QRinT2EHEbQ" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45896
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Пукотници во Куманово

Post by Iko »

Airbus - ako iznesam mislenje, kje zapochneme pak zholchna rasprava...na mnogumina ne bi im se dopadnalo voopshto - toa shto bi go kazhal...no istoto go kazhuvav JAVNO ushte na vremeto dodeka bev aktiven vo GSh (za shto - sekogash bev "propisno riban")...ama pak kje go postavam kako prashanje...

A shto ochekuvavte site - odkoga vo bezbednosnite i odbranbenite strukturi - masovno bea primeni na rabota (pa duri i postaveni na odgovorni funkcii) - istite onie koi pukaa vo 2001-ta po pripadnicite na tie bezbednosni i odbranbeni strukturi?!?




Pa pobogu...tebe MINISTER ZA ODBRANA - do vchera ti beshe oficerski DEZERTER od ARM...stoka koj ja PREDADE svojata tatkovina i ja POGAZI svechenata zakletva koja ja dal na nejzinite vooruzheni sili...gnjida koja stanuvajkji "KOMANDANT" na ONA - pukashe po Makedonskite vojnici od Tetovskata kasarna - istite onie na koi predtoa im komanduvashe si godini...

I se toa so cel da segashnata vladeachka banda - tokmu isto kako i minatata vladeachka banda - si gi zadrzhi svoite gnasni apashki dupinja vo debelite kozhni fotelji - preku vladina koalicija so tie gnasi...



I shto ochekuvash ponatamu?!? Da veruvam na "Makedonskiot" drzhaven vrv (koj god da e) - koga istite se pogolemi gnjidi od smrdenive balisti?!? Pa bar so balist znam deka se gledame preku nishan - i kolku i da zvuchi chudno - znam na shto sum preku toa so niv, i gi pochituvam radi toa shto izbrale strana...ama na "nashive" gnjidi (uslovno i prenosno kazhano - mene lichno, NIKOGASH ni ednite ni drugite ne mi bile "nashi") - gnjidi koi mi se bijat u grudi i akaat u zemja so svoj patriotizam - a nikogash ne izbrale strana i majchin g'z roden kje prodadat za grst srebrenici ko Juda Iskariot - na tie da im veruvam deka armijata i policijata se reformiraat, moderniziraat i standardiziraat - "soglasno najvisokite standardi i kvaliteti"?!?

Sakash da ti kazham vistinsko intimno chuvstvo?!?

Da mi se mozhe da biram...PRVI kje gi vidam DPMNE-ovcive i SDSM-ovcive - ODREDA site, so na zhivo odrana kozha - kako se obeseni na ploshtad...

Duri POTOA - so aero-solni bombi so termo-barichki boevi glavi - bi sokapal se balistichko...

Ama najprvin - "svoite" redovi bi gi ischistil...onie tipovi na "nashi" i "patrioti" - so koi normalen chovek mozhe samo da gi preferira svoite neprijateli...onie istite - koi se NAJGOLEMI dushmani na ovaa zemja...

So Ali i Menduh sum na chisto...oni mene metak u chelo - jas nim metak u chelo...bar znam na shto sum...zatoa i NEMAM problem so niv...sekoja kavga - kje ja reshime na bojno pole...

Ama so ovie "nashive"...e-he-heeeee...krvta so slamche bi im ja cical i dushichkata so lazhiche bi im ja zemal, mameto mamino nivno...gnasni odrodi...

A za kutrive dechki shto ispozaginaa...srce me boli...ne deka go dale zhivotot za svojata zemja - tuku shto zaslepeno ne sogleduvaat deka za tie isti licemerni gnjidi - se nishto osven "topovsko meleno meso"...najobichno sredstvo za glancanje na sjajot na nivnite debeli kozhni fotelji...

More mamicheto mamino...:evil:
User avatar
МАРТИН
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1383
Joined: 02 Jun 2010, 07:40
Contact:

Re: Пукотници во Куманово

Post by МАРТИН »

http://www.telegraf.mk/aktuelno/makedon ... ozila-foto" onclick="window.open(this.href);return false;
policiski vozila
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Пукотници во Куманово

Post by kocov »

dragan_mig31 wrote:Ќе видиме покасно коа ќе искочи официјално соопштение од службите што и како.Нажалост бројот на погинати може да е и поголем.
денеска почина уште еден сега се 9 погинати припадници на полицијата еден дел загинаја кога цивил му се доближа и активира бомба , за жал исламистите се тука во Македонија.
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Пукотници во Куманово

Post by kocov »

мвр потврди дека се работи за борци од Сирија еден дел Албанци другиот дел се Арапи .
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6627
Joined: 02 Jul 2014, 19:44
Contact:

Re: Пукотници во Куманово

Post by Zoran MAF »

kocov wrote:мвр потврди дека се работи за борци од Сирија еден дел Албанци другиот дел се Арапи .
Линк дај ни те молам.
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Пукотници во Куманово

Post by kocov »

G3SG-1 wrote:
kocov wrote:мвр потврди дека се работи за борци од Сирија еден дел Албанци другиот дел се Арапи .
Линк дај ни те молам.
немам линк од сител во живо одеше
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
МАРТИН
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1383
Joined: 02 Jun 2010, 07:40
Contact:

Re: Пукотници во Куманово

Post by МАРТИН »

"Ова е само почеток, и одиме кон општа војна, и оваа војна симболично ќе започне во чест на Али Харун токму на 12 мај," - рекоа терористите кои не го открија својот идентитет, пишува BotaSot.

ОНА позната како Македонски УЧК ја презеде одговорноста за нападите во Куманово.

Неколку Албански медиуми ги пренесоа изјавите на терористите кои се во директна врска со групите кои ги започнаа немирите во Куманово.

Воедно вчера Албанските терористи од ОНА и Гардата на Република Илирида соопштија дека започна процесот за имплементација на (Република Илирида) и побараа меѓународниот фактор да ги задоволи нивните барања и да ги натера Македонските власти да ја прифатат новата република затоа што во спротивно борбените дејствија ке се прошират на целиот Балкан, не само во Република Македонија.

Соопштението е потпишано од командант Хамди Ндрецај Пантер, а го пренесе агенцијата Фонет.

Албанските терористички групи го избраа 12 мај како ден кога во Македонија ќе настапи општа војна, за да се одмаздат за смртта на нивниот командант Харун Али, кој беше убиен во Скопје на 12 мај 2010 година.

Тоа е лага. Никој не беше уапсен. Тие уапсија цивили. Нашите сили во Куманово ќе се зајакнат и ќе биде проследен со уште повеќе насилни конфликти. "- порачуваат терористите.

http://grid.mk/read/news/510226003/9993 ... a-12ti-maj" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Пукотници во Куманово

Post by kocov »

е да ама еве го германското решеније кога некој се утврди во некоја кука па да го видам тогаш вахабистичкиот џган

https://www.youtube.com/watch?v=LUrAWpdkcP8" onclick="window.open(this.href);return false;
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
МАРТИН
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1383
Joined: 02 Jun 2010, 07:40
Contact:

Re: Пукотници во Куманово

Post by МАРТИН »

kocov wrote:
dragan_mig31 wrote:Ќе видиме покасно коа ќе искочи официјално соопштение од службите што и како.Нажалост бројот на погинати може да е и поголем.
денеска почина уште еден сега се 9 погинати припадници на полицијата еден дел загинаја кога цивил му се доближа и активира бомба , за жал исламистите се тука во Македонија.
http://mkd-news.com/demantirani-informa ... -kumanovo/" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45896
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Пукотници во Куманово

Post by Iko »

Dechki - eden chisto OSINT-ovski sovet...

Nemoj da "trchate" da prenesuvate informacii koi seushte ne se potvrdeni nezavisno od povekje izvori...pochekajte, istrazhuvajte, sogleduvajte i komparirajte - duri potoa objavete ili prenesete...

Vo vakvi situacii - sekogash i sekade - se objavuvaat i eden kup na neprovereni shpekulacii i razno-razni pet-parachki glasini...

Poleka...prvo islitajte vnimatelno - pa potoa objavete...

I ushte eden iskren sovet...ne ja sledete bombastichnata tabloidnost i zhelba za kvazi-zhurnalistichka popularnost na Shit-Tel i ostanati izmetni kashkanici od nazovi "mediumi"...ne mora da brzate i da se natprevaruvate so brojki na zaginati i raneti nashi dechki...
User avatar
МАРТИН
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1383
Joined: 02 Jun 2010, 07:40
Contact:

Re: Пукотници во Куманово

Post by МАРТИН »

Во контекст на ова Ико, на ФБ излегува информација за загинат полицаец...по некое време истата ја демантира неговата сопруга која вика мојот маж е жив и здрав...можеш да замислиш кој шок било прво кога таа најверојатно ја видела информацијата за нејзиниот сопруг....
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Пукотници во Куманово

Post by kocov »

Добро Ико . Ке имаа прес конфернција на мвр гледајте на сител или канал 5 се очекува овој момент
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
Столе Маф
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5691
Joined: 12 Jun 2011, 16:03
Contact:

Re: Пукотници во Куманово

Post by Столе Маф »

Бог да ги прости загинатите , за ранетите побрзо оздравување .
Бог да ги казни смислувачите , организаторите и извршителите на овој крајно кукавички чин .
User avatar
МАРТИН
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1383
Joined: 02 Jun 2010, 07:40
Contact:

Re: Пукотници во Куманово

Post by МАРТИН »

http://www.youtube.com/watch?v=_p9Vd0GJppo" onclick="window.open(this.href);return false;

:bravo: :bravo: :bravo:
User avatar
peggio
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 415
Joined: 07 Feb 2010, 00:59
Location: Skopje
Contact:

Re: Пукотници во Куманово

Post by peggio »

http://www.facebook.com/11.Khm/videos/v ... =2&theater" onclick="window.open(this.href);return false;
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests