Падна B777-200 на Malaysia Airlines

Факти, причини и последици од авионските несреќи.
Facts, reasons and outcomes from aircrash investigations.
Post Reply
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15400
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Падна B777-200 на Malaysia Airlines

Post by IgorMKD »

Многу лошо :(
Malaysia Airlines loses contact with jet
Plane carrying 239 passengers, 2 of them infants

(CNN) - A passenger flight carrying 239 people en route from Kuala Lumpur to Beijing is missing, Malaysia Airlines said Saturday.

The airline said in a statement that Subang Air Traffic Control in Malaysia lost contact with Flight MH370 at 2:40 a.m. (1:40 p.m. ET Friday).

The Boeing 777-200 departed Kuala Lumpur at 12:41 a.m. and was expected to land in Beijing at 6:30 a.m., a 2,300-mile (3,700 kilometer) trip.

It was carrying 227 passengers, two of them infants, and 12 crew members, it said.

"Malaysia Airlines is currently working with the authorities who have activated their Search and Rescue team to locate the aircraft," the statement said. The public can call +603 7884 1234 for further information.

The airline operates in Southeast Asia, East Asia, South Asia, the Middle East and on the route between Europe and Australasia.

The airline's roots date back to 1937, when it operated passenger and cargo flights in Malaysia.

In April 1942, it was incorporated as Malaysia Airways Limited; it later became Malaysia Airlines.

The airline has its headquarters and registered office at Sultan Abdul Aziz Shah Airport in Subang, Malaysia, and its main airline hub is at Kuala Lumpur International Airport, according to its website.

http://www.local10.com/news/Malaysia-Ai ... t/24870338" onclick="window.open(this.href);return false;
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15400
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Падна B777-200 на Malaysia Airlines

Post by IgorMKD »

Изгледа овој е: Boeing 777-2H6/ER, 9M-MRO (cn 28420/404).

Image
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9082
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Падна B777-200 на Malaysia Airlines

Post by Bobo »

http://www.flightradar24.com/2014-03-07 ... 70/2d81a27" onclick="window.open(this.href);return false;

Еве и каде му се губи контакт..паднат во вода директно од 35.000фити :(
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9082
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Падна B777-200 на Malaysia Airlines

Post by Bobo »

Image

Партал
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9082
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Падна B777-200 на Malaysia Airlines

Post by Bobo »

Одма црн хумор американциве вадат:asians keep crashing my favorite plane!
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Re: Падна B777-200 на Malaysia Airlines

Post by Skopjeair »

Кој знае што се случило, ама да изгуби контакт на покриено место со радари е чудно
I fly BELL 206 when I am sober!
User avatar
apo_bullseye
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1695
Joined: 26 Feb 2010, 13:53
Location: Скопје
Contact:

Re: Падна B777-200 на Malaysia Airlines

Post by apo_bullseye »

Malaysian officials: Despite media reports of crash, no confirmation, no wreckage

http://edition.cnn.com/2014/03/08/world ... index.html
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13710
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Падна B777-200 на Malaysia Airlines

Post by karamba »

Мајку му, да не си им во кожа ни на патнициве/екипажов нит пак на блиските нивни што очекуваат било какви вести, којзнае што е работава :?
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 30574
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Падна B777-200 на Malaysia Airlines

Post by alvarhanso »

Malaysia Airlines denies Boeing 777-200ER flight crash report
http://voiceofrussia.com/news/2014_03_0 ... port-4862/" onclick="window.open(this.href);return false;

UPDATED: Malaysia Airlines Flight 370, a Boeing 777-200ER has crashed near Vietnam
http://www.airlinereporter.com/2014/03/ ... 0-missing/" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15400
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Падна B777-200 на Malaysia Airlines

Post by IgorMKD »

Што и да се случило било многу бргу и драматично. Не е добиен SOS сигнал ниту од пилотите ниту од компјутерските системи на авионот. Верувам дека од некоја причина (терористички напад, експлозивна декомпресија, распад на структурата) авионот се распаднал во воздух и затоа не можат да го најдат толку долго. Веројатно деловите се растурени на огромна површина бидејќи настанот се има случено на околу 35.000 фити... Има информации дека овој авион пред некое време имал инцидент кога за време на таксирање се судрил со А340 и при што изгубил дел од крилото. Авионот е секако поправен но тој настан е "smoking gun" кој дава први насоки за размислување околу теориите за падот на овој факнтастично безбеден авион. Инаку, времето било супер на рутата Куала Лумпур - брегот на Виетнам. Пилотите исто така искусни, едниот мислам негде околу 18.000 акумулирани часови налет.

CNN јавува дека виетнамски воен авион забележал траги од масло и остатоци во виетнамските територијални води...
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
Airbus
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 3943
Joined: 02 Dec 2006, 18:07
Location: Boston, Maassachusetts
Contact:

Re: Падна B777-200 на Malaysia Airlines

Post by Airbus »

Штета за луѓето што погинале. :( Иначе без разлика на се, сеуште сметам дека е еден од најбезбедните авиони во моментов, во кој може да се лета.
Image المجد للسرب ٩٦ اعتراضية
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15400
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Падна B777-200 на Malaysia Airlines

Post by IgorMKD »

Airbus wrote:Штета за луѓето што погинале. :( Иначе без разлика на се, сеуште сметам дека е еден од најбезбедните авиони во моментов, во кој може да се лета.
x2

Него, пазете ова:
BRAKING NEWS:
Two people listed as passengers on missing Malaysia Airlines plane were not on board, Austrian and Italian officials say.

An Austrian citizen listed as a passenger on missing Malaysia Airlines plane was not aboard, and his passport had been stolen two years ago, official tells CNN.
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9082
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Падна B777-200 на Malaysia Airlines

Post by Bobo »

Терористи,дрпнале пасош,праење дубара и качување на б777 лет МН370,разнесување на 12.000метри.

Горивото што го забележале во водите било на растојание од 15-20 км..
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15400
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Падна B777-200 на Malaysia Airlines

Post by IgorMKD »

Токму муабетот дека има двајца сумњиви патници на овој лет е индикација за можен терористички напад. Но, тоа допрва треба да се истражи и потврди.
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Re: Падна B777-200 на Malaysia Airlines

Post by Skopjeair »

Прво треба да го најдат, ако можат!
I fly BELL 206 when I am sober!
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15400
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Падна B777-200 на Malaysia Airlines

Post by IgorMKD »

The airline's website said the flight was piloted by a veteran. Capt. Zaharie Ahmad Shah, a 53-year-old Malaysian, has 18,365 total flying hours and joined Malaysia Airlines in 1981, the website said. The first officer is Fariq Ab Hamid, 27, a Malaysian with a total of 2,763 flying hours. He joined Malaysia Airlines in 2007.

Malaysia Airlines operates in Southeast Asia, East Asia, South Asia, the Middle East and on the route between Europe and Australasia. It has 15 Boeing 777-200 ER planes in its fleet, CNN's Richard Quest reported. The missing airplane was delivered to Malaysia Airlines in 2002.

If this aircraft has crashed with a total loss, it would the deadliest aviation incident since November 2001, when an American Airlines Airbus A300 crashed in Belle Harbor, Queens, shortly after takeoff from JFK Airport. Killed were 265 people, including five people on the ground.
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15400
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Падна B777-200 на Malaysia Airlines

Post by IgorMKD »

Missing MAS 777-200 had no major prior incidents
By: GREG WALDRON SINGAPORE

The Malaysia Airlines Boeing 777-200ER bearing registration 9M-MRO had a history free of major incidents prior to its disappearance on 8 March. However the aircraft was reportedly involved in a minor ground collision two years ago which resulted in significant damage to a wingtip.

According to Flightglobal’s Ascend Online Fleets database, 9M-MRO bears manufacturer serial number 28420 and its line number is 404.It was ordered in January 1996, and MAS elected to change the variant in 1998. In November 2002 the carrier conducted a sale & leaseback transaction for the aircraft with Penerbangan Malaysia Berhad. The completion of the aircraft’s finance term is due in 31 May 2014.

The aircraft reportedly suffered a ground incident in August 2012 when its wingtip collided with the tail of a China Eastern Airlines Airbus A340 while taxiing in Shanghai. This incident is not recorded by the Ascend accident database which generally does not include minor events where the insurance claim is less than the deductible (for widebodies this is $1 million). The Aviation Safety Network reports that the 777's wing tip broke off and "hung on the tail" of the A340.

According to Ascend, the 777's minor variant is 777-2H6ER. It is powered by two Rolls-Royce Trent 892 engines, and its maximum take-off weight is 632,500lbs.

It is configured with 35 business and 247 economy class seats.

http://www.flightglobal.com/news/articl ... ts-396793/" onclick="window.open(this.href);return false;
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15400
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Падна B777-200 на Malaysia Airlines

Post by IgorMKD »

BRAKING NEWS:
Two people who traveled on the missing Malaysian Airlines flight under the passports of an Italian and an Austrian citizen appear to have bought their tickets together, according to China's official e-ticket verification system Travelsky. The tickets were bought from China Southern Airlines in Thai baht at identical prices. The ticket numbers are contiguous, which indicates the tickets were issued together.

Crews looking for a Malaysia Airlines plane expand their search after radar recordings indicate the jet turned back before vanishing.
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9082
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Падна B777-200 на Malaysia Airlines

Post by Bobo »

300тони авион,неможе да го лоцираат 36 часа..
User avatar
Марко СВ.Н.
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1030
Joined: 24 May 2013, 20:32
Contact:

Re: Падна B777-200 на Malaysia Airlines

Post by Марко СВ.Н. »

BEIJING — A Singaporean vessel participating in the search for the missing Malaysia Airlines plane has informed Vietnamese authorities that it has found some “suspicious objects” that may be from the missing aircraft, Vietnamese media said Sunday afternoon.
It was not immediately clear where the objects were discovered or what they were. Aircraft and ships were searching an area of some 3,900 square miles off the southern tip of Vietnam in the waters of the Gulf of Thailand and the South China Sea.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests