Се урна Ту-154 на МО на Р. Федерација

Факти, причини и последици од авионските несреќи.
Facts, reasons and outcomes from aircrash investigations.
Post Reply
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13710
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Се урна Ту-154 на МО на Р. Федерација

Post by karamba »

Авинот Ту-154 рано утринава паднал близу брегот на Црното море, делови од авионот се најдени и се видливи на растојание од околу 500 метра од брегот при длабочина од околу 50-70 метри, како што разбрав веќе е идентификувана и првата жртва.

Тупољевот е паднат после отприлика 7 минути лет на релација Сочи-Латакија (а.б. Хмеимим) во Сирија, во авинот имало 83 патници и 8 членови на екипажот, патниците биле членови на некој руски ансамбл или оркестар не знам точно, како и новинари, веројатно и некои други медиски личности од Русија и патувале према базава во Сирија за прослава на Новата Година...

https://ria.ru/incidents/20161225/1484533940.html" onclick="window.open(this.href);return false;

https://russian.rt.com/russia/article/3 ... -s-radarov" onclick="window.open(this.href);return false;

http://kremlinpress.com/2016/12/25/stan ... go-tu-134/" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 42344
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Се урна Т-154 на МО на Р. Федерација

Post by Iko »

Losho...neka pochivaat vo mir...:cry:
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 30574
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Се урна Т-154 на МО на Р. Федерација

Post by alvarhanso »

Бреј беља, нека почиваат во мир. :(

Да им дадеа Ту-154-ки на ИСИС, до сега сите ќе ги истепаа.... каква тенекија. :evil:
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13710
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Се урна Т-154 на МО на Р. Федерација

Post by karamba »

alvarhanso wrote:Бреј беља, нека почиваат во мир. :(

Да им дадеа Ту-154-ки на ИСИС, до сега сите ќе ги истепаа.... каква тенекија. :evil:
Ужас машина а интересна на изглед, отидоа све луѓево на ден католички Божиќ.

П.С Алвар попрај го насловот ако можеш друже фали едно *у* после Т, Ту-154 треба да е
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15400
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Се урна Ту-154 на МО на Р. Федерација

Post by IgorMKD »

Абе уопште не изгледа на лош авион, али safety record му е катастрофа. Сум Ви кажувал дека еднаш имам летано со Ту-154 и не ми остави лош впечаток, баш напротив, цврста машина ала стратегиски бомбардер.
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 42344
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Се урна Ту-154 на МО на Р. Федерација

Post by Iko »

Ne e on losha mashina...stari se samo...i slabo gi oddrzhuvaa dolgi godini (tek u posledno vreme se opravi situacijata - pred toa beshe haos)...
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13710
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Се урна Ту-154 на МО на Р. Федерација

Post by karamba »

Овој што падна сабајлево е 33 години стар, од Мај месец 1983 година е во експлоатација
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15400
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Се урна Ту-154 на МО на Р. Федерација

Post by IgorMKD »

Советник Порошенко предложил принести к посольству России "Боярышник"

https://ria.ru/world/20161225/1484555497.html" onclick="window.open(this.href);return false;
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13710
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Се урна Ту-154 на МО на Р. Федерација

Post by karamba »

IgorMKD wrote:Советник Порошенко предложил принести к посольству России "Боярышник"

https://ria.ru/world/20161225/1484555497.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Не бе будала е Путин ја викам одамна, треба да ги сопре тоа вентилите со гас према овие одродиве и да ги смрзне сега у ладново..., овакви копита ја не знам да има негде на друго место ко украинциве, све закачаат кај што не им е место. На ваква трагедија глеј како неписмено се однесуваат и после крив им е друг, море прегази таму све и чао
User avatar
Airbus
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 3943
Joined: 02 Dec 2006, 18:07
Location: Boston, Maassachusetts
Contact:

Re: Се урна Ту-154 на МО на Р. Федерација

Post by Airbus »

Нека почиваат во мир. Пилотите, кој од кој поискусни и со налет часови. Машинава има старост, но број на слетувања/полетување премал за годиштето. Никаков сигнал до контрола на летање, ништо. И јебига не можеле на 154М да летаат, уште тоа Б ги држат у состав. :nenene:

Иначе имам летано со 154-ка, ми остаи добар впечаток, на страна симфонијата што ја приреди.
Image المجد للسرب ٩٦ اعتراضية
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15400
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Се урна Ту-154 на МО на Р. Федерација

Post by IgorMKD »

Големи се русите... Ќе знаат да вратат на тие изроди. Во чест на ансамблот Александров :(

http://www.youtube.com/watch?v=lOfvkmJ7AR0" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.youtube.com/watch?v=kFapYxJCey4" onclick="window.open(this.href);return false;
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
Airbus
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 3943
Joined: 02 Dec 2006, 18:07
Location: Boston, Maassachusetts
Contact:

Re: Се урна Ту-154 на МО на Р. Федерација

Post by Airbus »

Или замрзнати, или отказ на механика/хидраулика.

https://www.rt.com/news/371973-last-words-black-box/" onclick="window.open(this.href);return false;
Image المجد للسرب ٩٦ اعتراضية
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 2 guests