Аеромитинг Охрид 5 јули 2008

Сите интересни случувања поврзани со воздухопловството во светот.
Events and happenings in aviation in the world.
User avatar
SAZDO
Падобранец
Падобранец
Posts: 192
Joined: 17 Oct 2006, 00:03
Location: SKOPJE
Contact:

Аеромитинг Охрид 5 јули 2008

Post by SAZDO »

Ne znam zasto uste ne e pisano na forumov za Aero Mitingot na Ohridski Aerodrom sto ke se slucuva vo Sabota na 05.07.2008 vo organizacija na Ohridski aerodrom i Vozduhoplovna Federacija na Makedonija a ke nastapuva skoro sve sto leta i skoka vo Mk so isklucok na ona sto e neispravno ,neregistrirano ili zafateno so neodlozliv angazman i normalno Kretenite vo Makedonskoto Vozduhoplovstvo.
Take care about your speed-without of speed your dead men ,my boy!!!
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Post by Scylla »

Јас сум таму. Кој друг доаѓа?
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9017
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Post by Bobo »

JAS definitivno DA :D :D :D
Last edited by Bobo on 30 Jun 2008, 23:10, edited 1 time in total.
User avatar
WINGMAN
Падобранец
Падобранец
Posts: 163
Joined: 17 Jul 2007, 02:56
Contact:

Post by WINGMAN »

Ако можам и јас, а инаку знае некој кога почнува?
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9017
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Post by Bobo »

а има ли организиран превоз од Ск?
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 26478
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Post by dragan_mig31 »

ке лета војска?
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 13:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by avijacijamk »

1 x VL-3
1 x CH-701
1 x CH-601
1 x Maja
1 x Pipistrel SINUS
4 x Utva-75
2 x Cessna 172
1 x L-23 Super Blanik
1 x Mi-17
1 x Mi-24
1 x Bell 206
1 x Bell 212
1 x Bell 412
2 x Zlin 242L
20x Paraglajderi
5 x Padobranci

Ова може да претрпи и измени...
Премногу анализа доведува до парализа!!!
[url]http://www.avijacija.com.mk[/url]
User avatar
WINGMAN
Падобранец
Падобранец
Posts: 163
Joined: 17 Jul 2007, 02:56
Contact:

Post by WINGMAN »

Почеток, луѓе, почеток, ако знае некој нека каже да знам од дома кога да си тргнам :) .
User avatar
Flug
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 518
Joined: 19 May 2007, 17:42

Post by Flug »

Aaaaa, ova ke bide mnogu mnogu interesno narode, ubajni, supeerr...... Mene ke me razdeni i ke me stemni na aerodrom, naoruzan so moite napolneti do vrv NiMh baterii X 4 i digitalecot v raka. Ke dojdam so moite paraglajderisti. Pozdrav letaci.
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9017
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Post by Bobo »

а кога ке дојдеш со твоите батериии???СААААТ аало..... :D
User avatar
Flug
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 518
Joined: 19 May 2007, 17:42

Post by Flug »

Prijatele, vo 10 saat ke bidam na aerodrom. Ke trgnam vo 7:00 sabajle so avtobuvce i cel den ke uzivam na aerodrom, vecerta si idam za doma. Ubajni. Sega ke se javam kaj instruktorot za da prasam tocno koga pocnuva mitingot.
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9017
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Post by Bobo »

ај прашај... :D иначе по медиумиве ништо не информираат...ни за овој аеро митинг ни за тој во Битола што беше...тапа ни се новинариве...
User avatar
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 19:07
Location: Strumica R. Makedonija
Contact:

Post by MaKoM »

Bobo wrote:ај прашај... :D иначе по медиумиве ништо не информираат...ни за овој аеро митинг ни за тој во Битола што беше...тапа ни се новинариве...
Koј новинар ке известува за аеро митинг кога може да јаде бурек за преговорите за влада , за серките со гејлада , за порастот на цените. а вие сте запанле за авиони.

Јас за жал нема да можам да дојдам, па ке ве замолам да снимате и да ставите нешто на интерент да видиме и ние што нема да може да одиме.

поздрав
...shoveling shits up the hill...
User avatar
WINGMAN
Падобранец
Падобранец
Posts: 163
Joined: 17 Jul 2007, 02:56
Contact:

Post by WINGMAN »

55-години од првиот комерцијален лет

Охридскиот аеродром „Свети Апостол Павле“ на 5 јули ќе одбележи 55 години од првиот комерцијален лет на аеродромот. Во рамките на прославата е предвиден аеромитинг на кој учество ќе земат сите аероклубови од државава, а се очекува, своето учество да го потврдат и воздухопловните единици на државните органи.

Посетителите на охридскиот аеродром, в сабота ќе имаат можност да видат летови на различни типови моторни и други безмоторни воздухоплови, како и макети од областа на воздухопловното моделарство.

Деталите околу одбележувањето на јубилејот ќе бидат соопштени денеска на прес-конференцијата што ќе се одржи во терминалната зграда на аеродромот, со почеток во 11 часот.


OhridNews
User avatar
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 13:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by avijacijamk »

Сите воздухоплови ќе пристигнат во 09,00 часот локално време, а официјално аеромитингот ќе почне во 11 часот.
Премногу анализа доведува до парализа!!!
[url]http://www.avijacija.com.mk[/url]
User avatar
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 13:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by avijacijamk »

avijacijamk wrote:1 x VL-3
1 x CH-701
1 x CH-601
1 x Maja
1 x Pipistrel SINUS
4 x Utva-75
2 x Cessna 172
1 x L-23 Super Blanik
1 x Mi-17
1 x Mi-24
1 x Bell 206
1 x Bell 212
1 x Bell 412
2 x Zlin 242L
20x Paraglajderi
5 x Padobranci

Ова може да претрпи и измени...
Еве претрпе и измени, нема да дојдат злиновите сега за сега...
Премногу анализа доведува до парализа!!!
[url]http://www.avijacija.com.mk[/url]
User avatar
Angel Arnaudov
Спортски пилот
Спортски пилот
Posts: 323
Joined: 10 Dec 2006, 22:59
Location: Orlando, Florida
Contact:

Post by Angel Arnaudov »

neshto od MAT ke nema??
Flight Simulator Fan, Follow me on twitter: www.twitter.com/AngelArnaudov
User avatar
daniel-padobranac
Падобранец
Падобранец
Posts: 49
Joined: 03 Jul 2008, 22:09
Location: kumanovo
Contact:

Post by daniel-padobranac »

Dovadjamo da ripamo ja i drugar mi jozzo i ke ima okolo 15-20 padobranci pozz vidimo se sabajle u Ohrid
I Believe I Can Fly
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Post by Scylla »

daniel-padobranac wrote:Dovadjamo da ripamo ja i drugar mi jozzo i ke ima okolo 15-20 padobranci pozz vidimo se sabajle u Ohrid
Кој имаше проблеми со падобранот денес?
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Post by Scylla »

Еве ги првите слики од аеромитингот во Охрид. Бидејќи пристигнав порано, имав шанса да го сликам овој чартер лет од Тел Авив, B737 на Ел Ал.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

И еве го видеото од полетувањето на овој убавец према Тел Авив. (сега приметив, сум заборавил да турам боја во камерата. :( Претходно правев црно-бели фотографии, и сум заборавил да го исклучам модот кога снимам видео. Сега барем изгледа историско.)

http://www.youtube.com/watch?v=Mn_i6KnJ24Y
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests