Аеромитинзи 2010год....

Сите интересни случувања поврзани со воздухопловството во светот.
Events and happenings in aviation in the world.
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13699
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Аеромитинзи 2010год....

Post by karamba »

По падот на визниот режим посетата на вакви случувања горе/доле е олеснета нормално кој како може,еве еден аеромитинг во не така далечно соседство,интересна програма на организаторите како и план кој се треба да улета,башка тука јадеш гулаш,... бегаш :lol:
http://repulonap.hu/airshow/rovatok/en/
User avatar
stef4o
Падобранец
Падобранец
Posts: 129
Joined: 12 May 2009, 00:26
Contact:

Post by stef4o »

moze da se poseti...interesna programa ima, F-16, F-18, MiG 21...
MK SU-25
Морнарички пилот
Морнарички пилот
Posts: 973
Joined: 09 Feb 2009, 21:57
Contact:

Post by MK SU-25 »

Ај кажете сега кога, каде ќе има аеромитинзи во околинава во новава година, да знам, да се спремам... :lol:
Amat Victoria Curam
MK SU-25
Морнарички пилот
Морнарички пилот
Posts: 973
Joined: 09 Feb 2009, 21:57
Contact:

Post by MK SU-25 »

filipv wrote:Возел некој до маџарска? колку возење има со кола?
Едно десетина саати треба да ти се фати. Шест до Белград и после уште 3-4 саата нагоре...
Amat Victoria Curam
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 26480
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Post by dragan_mig31 »

MK SU-25 wrote:
filipv wrote:Возел некој до маџарска? колку возење има со кола?
Едно десетина саати треба да ти се фати. Шест до Белград и после уште 3-4 саата нагоре...
со аутобус е 6 саати до београд.со кола е макс 4...
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
KVARK
Политички комесар
Политички комесар
Posts: 3753
Joined: 06 Aug 2006, 23:39
Location: New Foxсиче!
Contact:

Post by KVARK »

filipv wrote:Возел некој до маџарска? колку возење има со кола?
До Кечкемет е околу 8-9 саати од Скопје (720 km), со прописна пауза во Предејане, пред Белград и кај браќа Мандиќ пред Суботица (на пиво и прасеќе).

Од Нови Сад до Суботица (премин Хоргош) е обичен пат (во две насоки), а од граница натаму, пушка прав автопат.
Останете желни за знаење! Останете несериозни!

Стив Џобс
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15400
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Post by IgorMKD »

Епа ќе одиме ли? :lol:
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13699
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Post by karamba »

IgorMKD wrote:Епа ќе одиме ли? :lol:
Разбира се!Една добра организација да се направи може супер дружба да падне,здравје само и некое париче екстра,се друго на нас останува.
User avatar
Дарко Д
Падобранец
Падобранец
Posts: 198
Joined: 27 Jan 2010, 13:14
Location: Куманово,Македонија
Contact:

Post by Дарко Д »

Оваа година ке има и некаде во околинава (Србија,Бугарија,Црна Гора,Хрватска,Словенија)
User avatar
Mikoyan
Едриличар
Едриличар
Posts: 228
Joined: 17 May 2008, 16:35
Contact:

Post by Mikoyan »

Veliki aeromiting povodom 100 godina zrakoplovstva iznad Hrvatske održat ce se 28-29.08 u Zagrebu.
▪ Canon EOS 650D
▪ Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II
▪ Canon EF-S 70-200mm f/4 L USM
at times Canon lens EF 500mm 1:4.5 L & EF 300mm/2.8L USM!

Plane spotting is a great way of life. When you get the feeling you never wanna loose it.
User avatar
Tanja
Едриличар
Едриличар
Posts: 221
Joined: 21 Nov 2007, 16:13
Contact:

Post by Tanja »

MK SU-25
Морнарички пилот
Морнарички пилот
Posts: 973
Joined: 09 Feb 2009, 21:57
Contact:

Post by MK SU-25 »

Mikoyan wrote:Veliki aeromiting povodom 100 godina zrakoplovstva iznad Hrvatske održat ce se 28-29.08 u Zagrebu.
Занимљиво :D
Ако имаш повеќе информации, кажи...
Amat Victoria Curam
User avatar
Mikoyan
Едриличар
Едриличар
Posts: 228
Joined: 17 May 2008, 16:35
Contact:

Post by Mikoyan »

Kad budem imao više informacija javim se...
Ovaj aeromiting se sada tretira kao vojna tajna,ali informacije cure... :D
▪ Canon EOS 650D
▪ Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II
▪ Canon EF-S 70-200mm f/4 L USM
at times Canon lens EF 500mm 1:4.5 L & EF 300mm/2.8L USM!

Plane spotting is a great way of life. When you get the feeling you never wanna loose it.
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9017
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Post by Bobo »

Почна авиошоуто во Сингапур - очекувајте чуда

СИНГАПУР (Си-Ен-Би-Си/Ројтерс) - "ЕрАзија" и Џетстар" ја најавија првата нискобуџетна алијанса во светот. "Џапан ерлајнс" поднесе барање за стечај и се надева дека ќе стане сосема нова авиокомпанија во сосема различна алијанса. Дури и вработија калуѓер на местото главен извршен директор. Авиокомпаниите од Западот претежно објавија загуби...
После тоа што да се очекува од големото авиошоу во Сингапур што беше отворено вчера, а ќе трае во наредните пет дена. Познавачите велат - Очекувајте чуда.
На неверојатни 30.000 хектари отворен и 40.000 квадратни метри затворен простор ќе изложуваат 800 компании од авиоиндустријата од над 40 држави.
По релативно неуспешните минати саеми во поглед на продажбата, во Сингапур ќе има зделки. Рецесијата падна и нарачките можеби ќе се зголемат. Доколку не е така, зошто "Боинг" би го испратил Ренди Тинсет, заменик претседател за маркетинг на "Боинг комршал ерплејнс", таму?
Второто чудо што се очекува од Сингапур е доминација на азиските компании. Кинезите и Корејците со сите сили ќе се претстават на Аеромитингот. Кинезите летаа во нивниот регионален авион "комак АРЈ21" и многу зборуваат за авионот со тесно тело "919". Корејците пак, ги имаат своите "ФА50" и "Т50", заедно со хеликоптерот "сурион". "Мицубиши" и "Сукхој" се, исто така, присутни. Па затоа, наместо едноставно да се гледа во вообичаените нарачки на "Ербас" и "Боинг", можеби ќе има нешто што ќе изненади - но сепак ова е Аеромитинг во Сингапур.
Никако не смеат да се заборават и товарните авиони. На сцената настапува сосема нов "ербас А330"и привлекува многу внимание.
Немојте да се изненадите колку овој авио митинг ќе биде достапен до широките народни маси, велат организаторите. За прв пат во историјата на авиосаемите, нема да има покриеност само од весници и телевизии, туку овој настан ќе биде покриен и од веб страните за дружење. "СимплиФлаинг" ќе го пренесува секој аспект од авиосаемот и ќе комуницира со делегатите преку "Твитер", "Фејсбук", "ЈуТјуб" и други блогови.
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13699
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Post by karamba »

Сингапурсково шоу на големо трае :D ,прошарајте низ линков има интересни работи
http://www.singaporeairshow.com/
User avatar
KVARK
Политички комесар
Политички комесар
Posts: 3753
Joined: 06 Aug 2006, 23:39
Location: New Foxсиче!
Contact:

Post by KVARK »

filipv wrote:
KVARK wrote:пауза во Предејане, пред Белград
Предејане? Kaj кајмакот? Тоа не е поблиску до Скопје отколку до Белград? :-\
Да, тоа е пред Лесковац...

Инаку она пред Белград, се однесува на уште една дополнителна пауза пред Белград (на тоа OMV пумпите).

Инаку јас сум генерално за. Само што не можам уште од сега да бидам сигурен. Зависи од работата...
Останете желни за знаење! Останете несериозни!

Стив Џобс
User avatar
Andrej
Падобранец
Падобранец
Posts: 14
Joined: 14 Oct 2009, 20:48
Location: prilep
Contact:

Post by Andrej »

Ima shansi da se organizira neshto od forumov organizirano da odime na nekoj od aeromitinzive? :roll:
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Post by Skopjeair »

Zasto da ne!
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Post by Scylla »

Веќе еднаш бевме организирано и супер поминавме! :D
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Post by Skopjeair »

Scylla wrote:Веќе еднаш бевме организирано и супер поминавме! :D
Samo ovoj pat, ke se brendirame! :)
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest