III меѓународен аеромитинг 18 -19 септември 2010

Сите интересни случувања поврзани со воздухопловството во светот.
Events and happenings in aviation in the world.
Post Reply
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9017
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: III меѓународен аеромитинг 18 -19 септември 2010

Post by Bobo »

Еее стиснати за слики :evil:
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 26480
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: III меѓународен аеромитинг 18 -19 септември 2010

Post by dragan_mig31 »

уште ова од мене и тоа е тоа за денеска

http://www.youtube.com/watch?v=sLoINmKJVzo" onclick="window.open(this.href);return false;
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Христијан
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 2749
Joined: 16 Sep 2009, 23:14
Location: Република Македонија
Contact:

Re: III меѓународен аеромитинг 18 -19 септември 2010

Post by Христијан »

Одлични видеа.
The only easy day, was yesterday!
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Re: III меѓународен аеромитинг 18 -19 септември 2010

Post by Skopjeair »

Дечки слики има само јас уште во Битола сум, одам на ПИЛОТСКА ЖУРКА на широк сокак, па ќе морате да почекате слики утре. Иначе топ ден со, топ дружење со МАФИЈАШИТЕ иако некои не дојдоа. Моментално седам со Kocov на кафе! ПОЗДРАВ ОД БИТОЛА, Секогаш ваш, Skopjeair
I fly BELL 206 when I am sober!
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9017
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: III меѓународен аеромитинг 18 -19 септември 2010

Post by Bobo »

Skopjeair wrote:Дечки слики има само јас уште во Битола сум, одам на ПИЛОТСКА ЖУРКА на широк сокак, па ќе морате да почекате слики утре. Иначе топ ден со, топ дружење со МАФИЈАШИТЕ иако некои не дојдоа. Моментално седам со Kocov на кафе! ПОЗДРАВ ОД БИТОЛА, Секогаш ваш, Skopjeair
МАФ напаѓа во РАСЧЕКОР со Стујардеси :)
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Re: III меѓународен аеромитинг 18 -19 септември 2010

Post by Skopjeair »

Негативно! Ќе напаѓаме во БАЗА! :)))
I fly BELL 206 when I am sober!
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9017
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: III меѓународен аеромитинг 18 -19 септември 2010

Post by Bobo »

Примено! Имаш дозвола за прелет
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Re: III меѓународен аеромитинг 18 -19 септември 2010

Post by Skopjeair »

Еве малце да ве загреам!

Image
I fly BELL 206 when I am sober!
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9017
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: III меѓународен аеромитинг 18 -19 септември 2010

Post by Bobo »

Tangoooooooooooooo :D
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Re: III меѓународен аеромитинг 18 -19 септември 2010

Post by Skopjeair »

Еве го најдобриот авион на МИТИНГОТ! :)

Image
I fly BELL 206 when I am sober!
User avatar
Pelivan
Падобранец
Падобранец
Posts: 35
Joined: 26 Feb 2008, 13:38
Location: Prilep,Macedonia
Contact:

Re: III меѓународен аеромитинг 18 -19 септември 2010

Post by Pelivan »

Skopjeair wrote:Еве го најдобриот авион на МИТИНГОТ! :)
А како зркнале двајцата едниот директен поглед а другиот страмежливо ххахахах c c c
User avatar
Христијан
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 2749
Joined: 16 Sep 2009, 23:14
Location: Република Македонија
Contact:

Re: III меѓународен аеромитинг 18 -19 септември 2010

Post by Христијан »

Данче, биди ми сопруга! Овој начин на јавно предлагање брак го одбра еден од учесниците на аеромитингот во битолското село Логоварди, за да и каже на својата сакана какви се неговите намери. Тоа беше само...

Данче, биди ми сопруга! Овој начин на јавно предлагање брак го одбра еден од учесниците на аеромитингот во битолското село Логоварди, за да и каже на својата сакана какви се неговите намери. Тоа беше само една од многуте возбудливи точки, акробации и маневри на воените и цивилните летала кои имаа своја смотра над Битола.


http://www.telma.com.mk/index.php?task= ... &item=3092" onclick="window.open(this.href);return false;
The only easy day, was yesterday!
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15400
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: III меѓународен аеромитинг 18 -19 септември 2010

Post by IgorMKD »

Јас годинава за прв пат додов на Логоварди и од она што го видов можам да кажам дека се работеше за еден просечен балкански аеромитинг. За добрите познавачи на авијацијата очигледно беше дека недостасува нешто ново, а пособено поизразено меѓународно присуство. Мислам, не сакам да критикувам, но не е во ред да се прави фама од еден ентузијастички прелет на приватен италијански авион. Но, нели зрееме, па дури и тоа е некаков напредок... Инаку од аспект на авијациските настани во Македонија ова беше особено позитивен настан, место каде вљубениците на авијацијата можеа да уживаат за еден краток момент во македонската авијација таква каква што ни е... Мене лично ме разочара фактот што недостасуваше добро испланирано летање. Некако се беше еднолично без разлика дали летаат злинови, утви или цесни... Особено потфрли ВИНГ-от од кој со исклучок на извонредниот демо-лет на хеликоптерот Ми-24В скоро и ништо да не видовме. Не знам зашто воопшто ги дигнаа злиновите? Пократка програма на армиските злионови не сум видел во живот! Па тие пилоти што беа таму знаат да растурат по прашање на акробатско летање... Всушност, да не се лажеме, ептен беше очигледно дека армијата штедеше на гориво. Злиновите имаа екстремно кратка прогарам, слично беше и со 24-ката, а транспортниот Ми-17 воопшто и не леташе (која штета!!!). Најегзотичниот воздухоплов на АРМ полета само да ги фрли падобранците и не не удостои ниту со еден низок прелет... Недостигаше присуството на МВР, на Владината авијација а и на некои други воздухопловни субјекти... Сепак, имаше и некои интересни моменти: ДЗС за прв пат на широката јавност им ги прикажа новите авиони AT-802A Fire Boss и тие изведоа атрактивна демонстрација на дејство со вода, одлично летање видовме од едрилицата на аеро клубот "Мирко Тодоровски" и секако од прилепскиот Fascination. Падобранците убаво го обоија небото а и авиомоделарите ги имаа своите пет минути... И конечно, одлично дружење на МАФ-ијашите кои иако имаа привилегиран статус во својата спотерска активност мораа да се помират со фактот што условите за сликање/снимање беа катастрофа благодарение на фактот што некој решил двата хеликоптерите на АРМ како "трн" да ги тупне пред публиката а меѓу публиката и полетно/слетната патека... Сепак, добар настан... Догодина, со господ напред, подобро и со асфалт до аеродромот.
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: III меѓународен аеромитинг 18 -19 септември 2010

Post by kocov »

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

mobilni
Image
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: III меѓународен аеромитинг 18 -19 септември 2010

Post by kocov »

Image
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
hypertech
Падобранец
Падобранец
Posts: 138
Joined: 04 Aug 2006, 21:28
Location: Ново Лисиче, Скопје, Македонија
Contact:

Re: III меѓународен аеромитинг 18 -19 септември 2010

Post by hypertech »

http://www.foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=4869
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9017
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: III меѓународен аеромитинг 18 -19 септември 2010

Post by Bobo »

hypertech wrote:Дечки, фотки http://picasaweb.google.com/liquidmermer/201006#
Дечки одлични фотки!!!Одлично завршена работа :)
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15400
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: III меѓународен аеромитинг 18 -19 септември 2010

Post by IgorMKD »

Еве слики и од мене...

Image

Image

Image

Image
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15400
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: III меѓународен аеромитинг 18 -19 септември 2010

Post by IgorMKD »

...

Image

Image

Image

Image
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15400
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: III меѓународен аеромитинг 18 -19 септември 2010

Post by IgorMKD »

...

Image

Image

Image

Image
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest