Аеромитинг Батајница 2012

Сите интересни случувања поврзани со воздухопловството во светот.
Events and happenings in aviation in the world.
Post Reply
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 30574
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Аеромитинг Батајница 2012

Post by alvarhanso »

Добро е, МАФ on the face of the place. Наоштрете тоа објективите. :)
User avatar
Airbus
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 3943
Joined: 02 Dec 2006, 18:07
Location: Boston, Maassachusetts
Contact:

Re: Аеромитинг Батајница 2012

Post by Airbus »

А ние што немаме објективи? :cry:
Image المجد للسرب ٩٦ اعتراضية
User avatar
apo_bullseye
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1695
Joined: 26 Feb 2010, 13:53
Location: Скопје
Contact:

Re: Аеромитинг Батајница 2012

Post by apo_bullseye »

Што бидна со организацијата ?
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 27357
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Аеромитинг Батајница 2012

Post by dragan_mig31 »

Нажалост откажано е.Прееска така ме информираше Скопјеер и ме замоли да објавам информација и извинување тука на форумов.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Airbus
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 3943
Joined: 02 Dec 2006, 18:07
Location: Boston, Maassachusetts
Contact:

Re: Аеромитинг Батајница 2012

Post by Airbus »

Благодарам за информацијата Драган. Тогаш ќе го замолам модераторот да ни дозволи да пишуваме на оваа тема, со цел да се договориме, или пак да не префрли во некоја нова, бидејќи не се знаеме меѓу себе кои бевме за одењето на Батајница.

Моја идеа е, дечкиве што возат со такси или комбе до аеродромиве ширум Европа, да прашаме дали може и како со цена.


Има време не се откажуваме! :sluzim_narodu:
Image المجد للسرب ٩٦ اعتراضية
User avatar
V.Stojanovski
Падобранец
Падобранец
Posts: 1
Joined: 29 Aug 2012, 20:52
Contact:

Re: Аеромитинг Батајница 2012

Post by V.Stojanovski »

i sega nema da ima nikakvi organizacii co vrska so prevozot ?
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15400
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Аеромитинг Батајница 2012

Post by IgorMKD »

И јас не одам... Јебига ја преебав ногата викендов и завршив на хирургија. Сега се е ОК ама приземјен сум до понеделник кога ми вадат конци. Патем, фала му на МаКоМ што ме лечи преку СМС. Респект докторе!
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9082
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Аеромитинг Батајница 2012

Post by Bobo »

Мобилен Доктор :D
User avatar
apo_bullseye
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1695
Joined: 26 Feb 2010, 13:53
Location: Скопје
Contact:

Re: Аеромитинг Батајница 2012

Post by apo_bullseye »

Утре ќе се разгледаат алтернативи и ќе бидете известени за истите, па ќе се договориме.
User avatar
Trpkovski Vladimir
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5842
Joined: 17 Jan 2008, 19:22
Location: Tetovo
Contact:

Re: Аеромитинг Батајница 2012

Post by Trpkovski Vladimir »

Вака, има автобус од Струга за Белград од фирмата Вакчаре, кој низ Тетово поминува во 20 часот, што значи дека од Скопје би требало да тргне еден час покасно. Патот до Белград би траел околу 6,5-7 часови, што значи дека во Белград би биле отприлика околу 5 часот. Доволно да се рассониме и дознаеме кој градски автобус се фаќа за Батајница. :) :)
Утре ќе се распрашам колку кошта повратен билет Тетово-Белград, и Скопје-Белград, па ќе ви јавам.
П.С.
Истиот автобус на враќање стига од Белград во Тетово во 6:20, што пак би значело дека во Скопје стига еден час порано (плус 15 минути одмор).
"Тонеме се подлабоко , моралот ни е на висина" - Извод од историскиот филм "Доброволци"
User avatar
apo_bullseye
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1695
Joined: 26 Feb 2010, 13:53
Location: Скопје
Contact:

Re: Аеромитинг Батајница 2012

Post by apo_bullseye »

Trpkovski Vladimir wrote:Вака, има автобус од Струга за Белград од фирмата Вакчаре, кој низ Тетово поминува во 20 часот, што значи дека од Скопје би требало да тргне еден час покасно. Патот до Белград би траел околу 6,5-7 часови, што значи дека во Белград би биле отприлика околу 5 часот. Доволно да се рассониме и дознаеме кој градски автобус се фаќа за Батајница. :) :)
Утре ќе се распрашам колку кошта повратен билет Тетово-Белград, и Скопје-Белград, па ќе ви јавам.
П.С.
Истиот автобус на враќање стига од Белград во Тетово во 6:20, што пак би значело дека во Скопје стига еден час порано (плус 15 минути одмор).
Тој автобус од Скопје трга во 21:30 и како што кажа Владо таму се стига накај 5-6. Цената на билетот е околу 2400 денари. Од Белград за Скопје трга во 21:30 минути.

Друга опција е да се оди со воз. Трга во 20:10 од Скопје и стига околу 6-7 во Белград (со оглед дека е недела не очекувам многу гужва и доцнење). Возот од Белград за Скопје трга во 21:50. Плус на возот е што има поголема комоција спрема автобусот. Цената е околу 2000 денари.

Ако некој друг има идеа, слободно нека пише. Сега за сега е ова. Утре ќе се распрашаме за превоз со комбе и слично.
User avatar
stef4o
Падобранец
Падобранец
Posts: 129
Joined: 12 May 2009, 00:26
Contact:

Re: Аеромитинг Батајница 2012

Post by stef4o »

Дечки вака...
Поволна линија за со автобуски превоз е Галеб-Охрид. Се трга во 21-30 од Скопје, во Белград се пристигнува сабајле во 5-6. За назад се трга во 21-30 и се пристигнува во Скопје во 5-25.
Освен Галеб, линија има и БС-Турс, која трга во 23-30, пристигнува сабајле во Белград(експрес-не се застанува по други градчиња), а за назад се трга во 17-30, што е малку незгодно, заради тоа што ќе мора да си одиме накај 16 од Батајница... За превоз со воз незнам како идат линиите и кај се застануваат, утре ќе прашам и за комбе(за рентање), па ако има интерес да ја ѕирнеме и оваа варијанта.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 27357
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Аеромитинг Батајница 2012

Post by dragan_mig31 »

еве ако можете да стигнете до Autobus 706 koji kreće sa Zelenog Venca ќе бидат на секој саат
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 27357
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Аеромитинг Батајница 2012

Post by dragan_mig31 »

http://www.gsp.rs/linija.asp?id=706


ЛИНИЈА 706
ТРАСА ЛИНИЈЕ
СМЕР А
УЛИЦЕ:
ЗЕЛЕНИ ВЕНАЦ - Југ Богданова - Поп Лукина - Бранков мост - Булевар Николе Тесле - Карађорђев трг - Карађорђева - Авијатичарски трг - Главна - Цара Душана - Батајнички пут - Мајора Зорана Радосављевића - Пуковника Миленка Павловића - Новосадска - БАТАЈНИЦА
СТАЈАЛИШТЕ:
ЗЕЛЕНИ ВЕНАЦ, ЏОНА КЕНЕДИЈА, ЗЕМУН ПОШТА, НАДЕ ДИМИЋ, ФИЛИПА ВИШЊИЋА, ЗЕМУН /ГОРЊИ ГРАД/, ГЕОМАШИНА, ПРЕДУЗЕЋЕ ГАЛЕНИКА МАГМАСИЛ, COCA-COLA, ЕЛЕКТРОНСКА ИНДУСТРИЈА, ПУТ ЗА 13. МАЈ, ЦИГЛАНА, НАСЕЉЕ ЕКОНОМИЈА, НАДВОЖЊАК, БАТАЈНИЦА /УЛАЗ/, МАКСИМА БРАНКОВИЋА, БРАЋЕ СМИЉАНИЋ, МАЈКЕ ЈУГОВИЋА, БАТАЈНИЦА /ЦЕНТАР/, ПОСАВСКА, ДРАГЕ МИХАЈЛОВИЋА, ДАЛМАТИНСКИХ БРИГАДА, БАТАЈНИЦА
СМЕР Б
УЛИЦЕ:
БАТАЈНИЦА - Новосадска - Пуковника Миленка Павловића - Мајора Зорана Радосављевића - Батајнички пут - Цара Душана - Главна - Авијатичарски трг - Карађорђева - Карађорђев трг - Булевар Николе Тесле - Бранков мост - Бранкова - ЗЕЛЕНИ ВЕНАЦ
СТАЈАЛИШТЕ:
БАТАЈНИЦА, ДАЛМАТИНСКИХ БРИГАДА, ДРАГЕ МИХАЈЛОВИЋА, ПОСАВСКА, БАТАЈНИЦА /ЦЕНТАР/, МАЈКЕ ЈУГОВИЋА, БРАЋЕ СМИЉАНИЋ, МАКСИМА БРАНКОВИЋА, НАДВОЖЊАК, НАСЕЉЕ ЕКОНОМИЈА, ЦИГЛАНА, ПУТ ЗА 13. МАЈ, ЕЛЕКТРОНСКА ИНДУСТРИЈА, COCA-COLA, ПРЕДУЗЕЋЕ ГАЛЕНИКА МАГМАСИЛ, ГЕОМАШИНА, ЗЕМУН /ГОРЊИ ГРАД/, ФИЛИПА ВИШЊИЋА, НАДЕ ДИМИЋ, РК БЕОГРАД, ЏОНА КЕНЕДИЈА, ЗЕЛЕНИ ВЕНАЦ
ПОЛАСЦИ СА ТЕРМИНУСА
РАДНИ ДАН
ТЕРМИНУС ЗЕЛЕНИ ВЕНАЦ

прва три
04:55

05:25

05:50

последња три
22:45

23:05

23:30
ТЕРМИНУС БАТАЈНИЦА

прва три
04:10

04:40

05:05

последња три
22:20

22:45

23:15
ИНТЕРВАЛИ
вршно оптерећење
10/9
ванвршно оптерећење
9/10
СУБОТА
ТЕРМИНУС ЗЕЛЕНИ ВЕНАЦ

прва три
04:55

05:25

05:50

последња три
22:30

23:00

23:30
ТЕРМИНУС БАТАЈНИЦА

прва три
04:10

04:40

05:05

последња три
22:15

22:45

23:15
ИНТЕРВАЛ
10
НЕДЕЉА
ТЕРМИНУС ЗЕЛЕНИ ВЕНАЦ

прва три
04:55

05:25

05:55

последња три
22:30

23:00

23:30
ТЕРМИНУС БАТАЈНИЦА

прва три
04:10

04:40

05:10

последња три
22:15

22:45

23:15
ИНТЕРВАЛ
15
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Trpkovski Vladimir
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5842
Joined: 17 Jan 2008, 19:22
Location: Tetovo
Contact:

Re: Аеромитинг Батајница 2012

Post by Trpkovski Vladimir »

Друштво, јас се распрашав и од Тетово одат два автобуса за Белград, еден од Вакчаре како што напишав, и друг од Галеб Охрид. Двета тргнуваат приближно истовремено (околу 20-20:15 часот) од Тетово, и се враќаат исто така приближно во исто време, со тоа што кај Галеб Охрид можно е префрлање во Скопје (ова се однесува за мене од Тетово и останатите од западна Македонија).
Цената на билетот е иста, 2450 денари повратен билет Тетово-Белград-Тетово.
Бидејќи јас сигурно одам, ако не се изнајде комбе-минибус за одење, јас ќе си одам со некој од овие автобуси (ме земаат од Тетово и ме враќаат скоро до дома :) :) )
"Тонеме се подлабоко , моралот ни е на висина" - Извод од историскиот филм "Доброволци"
User avatar
apo_bullseye
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1695
Joined: 26 Feb 2010, 13:53
Location: Скопје
Contact:

Re: Аеромитинг Батајница 2012

Post by apo_bullseye »

Trpkovski Vladimir wrote:Друштво, јас се распрашав и од Тетово одат два автобуса за Белград, еден од Вакчаре како што напишав, и друг од Галеб Охрид. Двета тргнуваат приближно истовремено (околу 20-20:15 часот) од Тетово, и се враќаат исто така приближно во исто време, со тоа што кај Галеб Охрид можно е префрлање во Скопје (ова се однесува за мене од Тетово и останатите од западна Македонија).
Цената на билетот е иста, 2450 денари повратен билет Тетово-Белград-Тетово.
Бидејќи јас сигурно одам, ако не се изнајде комбе-минибус за одење, јас ќе си одам со некој од овие автобуси (ме земаат од Тетово и ме враќаат скоро до дома :) :) )
И јас мислам дека овој автобус(Галеб Охрид) одговара највеќе, освен ако не сакате да патуваме со воз (ова ќе трае нешто подолго, цената е иста но имаме и кревет за спиење по пат).

Не би било лошо до крајот на денов, најдоцна утре на пладне сите да се изјасните кој сака да дојде, ако ништо друго да знаеме бројка некаква.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 27357
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Аеромитинг Батајница 2012

Post by dragan_mig31 »

Важно обавештење о режиму саобраћаја и затвореним улицама у недељу 2. септембра због Аеромитинга: Посетиоцима аеромитинга „Батајница 2012“ у недељу 2. септембра за долазак на аеродром биће на располагању линије градског и приградског превозника ГСП-а и „Ласте“ који ће саопбраћати по посебном режиму, као и возила Железнице Србије (БЕО воз). Ред вожње БГ воза биће као и радним данима док је за ГСП Београд планиран суботњи ред вожње са појачањем на редовним линијама: - 73 – Нови Београд (Блок 45) – Батајница (Железничка станица) - Нови Београд (Блок 45) - 702 – Батајница (железничка станица) – Бусије (црква) - Батајница (железничка станица), - 703 – Батајница (железничка станица) – Угриновци - Батајница (железничка станица) - 706 – Зелени венац - Батајница – Зелени венац - 706Е – Земун (Кеј ослобођења) - аеродром Батајница - Земун (Кеј ослобођења) и уводе се две локалне линије на релацијама: - 700А - Батајница (железничка станица) – аеродром Батајница – Батајница (железничка станица) и - 706А – Земун (Бачка) – аеродром Батајница - Земун (Бачка). ''ЛАСТА'' Београд (''ЛАСТА-СРЕМ'') поред редовних линија уводи и локалну линију на релацији: - Нова Пазова (Базени) – аеродром Батајница - Нова Пазова (Базени). На дан аеромитинга 2.9.2012. године, у времену од 8 до 20 часова у улици Миленка Павловића (од улаза у насеље Батајница до излаза из насеља Нова Пазова), биће измењен режим саобраћаја – забрањен саобраћај за моторна возила изузев возила хитних служби.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 27357
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Аеромитинг Батајница 2012

Post by dragan_mig31 »

специјален број на ОДБРАНА посветен на аеромитингот.


http://www.aeromiting.vs.rs/MaterijalPD ... miting.pdf
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
stef4o
Падобранец
Падобранец
Posts: 129
Joined: 12 May 2009, 00:26
Contact:

Re: Аеромитинг Батајница 2012

Post by stef4o »

Дефинитивно јас ќе одам со автобус(Галеб-Охрид). Дали има други заинтересирани за одење, освен Апо и Владимир? Ако патуваме повеќе луѓе бар да идеме со ист автобус :D
User avatar
Trpkovski Vladimir
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5842
Joined: 17 Jan 2008, 19:22
Location: Tetovo
Contact:

Re: Аеромитинг Батајница 2012

Post by Trpkovski Vladimir »

Денес ќе земам карта или за Галеб Охрид, или за Вакчаре, се во зависност од тоа што ќе биде на располагање. :)
И да не бидеме во ист автобус, можеме да се чекаме на автобуската во Белград, мислам дека автобусите стигаат со разлика од 15 минути.
"Тонеме се подлабоко , моралот ни е на висина" - Извод од историскиот филм "Доброволци"
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest