Аеромитинг Батајница 2012

Сите интересни случувања поврзани со воздухопловството во светот.
Events and happenings in aviation in the world.
Post Reply
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 26479
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Аеромитинг Батајница 2012

Post by dragan_mig31 »

М2ката беше дно дна.Мислам не авионот него дебилецот што го штедеше.Еурофајтерот имаше многу мал заокрет мада миг-29 9-13 беше цеден до даска.ТОј праеше многу тесни заокрети на 10 метра висина под форсаж.Еурофајтеров грмеше али миговиве како грмеа :D
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13699
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Аеромитинг Батајница 2012

Post by karamba »

Може тоа М2-ката да даде многу поише, се виде и на ТВ дека млако ја тера мајсторот, на ТВ баш не можеше да се процени али делуваше дека М2-ката некако напраи покуси заокрети во споредба со ЕФ, али тоа стварно се дел од секунда моменти и не може баш да се процени нај нај, у секој случај браво за србите, направија достојна прослава и одличен аеро митинг!

П.С Солото на тој мангата од Стрижите беше боље него групното летање :)
User avatar
Trpkovski Vladimir
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5806
Joined: 17 Jan 2008, 19:22
Location: Tetovo
Contact:

Re: Аеромитинг Батајница 2012

Post by Trpkovski Vladimir »

Само што се рассонив од спиење па на кратко првите импресии. :) :)
Тајфунот растури, Спартанот растури, Рица стандардно растури, Гамите растурија, прв пат видов Г-4 да изведе звоно, Стрижи убаво летаа во стегната формација, ама не покажаа ништо нарочно, единствено вредеше солото. Србите ги извадија дваесетдеветките од кал со својата програма. Художникот исто така имаше добра програма.

Од друга страна, вруќина, вруќна и некое чудно движење на воздухот, што ретко која фотка (ако успеав и нешто да фатам) во воздух ми успеа, она што ми испадна малку поквалитетно се леталата кои беа на стајанка и „авионите“ што беа во близина. :mrgreen: :mrgreen:

Морам да им признаам на србиве, организацијата им беше на високо ниво, обезбеено доволна количина на тоалети (за среќа не ми беа потребни, бидејќи вруќината ја иссиса течноста од мене преку мојата кожа 8) , доволно простор за сите кои сакаат да гледаат и фотографираат, одлично наместени и уредени стајанки каде што се прикажа статиката, доволно штандови со скара и пијалоци, ненаметливо поставени (не беше како на панаѓур) и доволно и правилно поставени канти за отпадоци, така да немаше многу расфрлано ѓубре на страна.

Проблем беше до некаде транспортот од аеромитингот, бидејќи посетителите излегуваа само на една врата, па и сите автобуси од Белград (а ги имаше на секои пет минути, па и пократко) да беа ангажирани, тешко дека ќе успеаја да постигнат. По некои незванични податоци, имаше некаде околу 120.000 продадени билети и барем уште десет до дваесет илјади поканети гости и луѓе што влегле преку некои врски. :D :D

Сепак, барем за мене, највредно беше што лично се запознав со некои луѓе со кои со години се „знам“ и допишувам по разни форуми, како и невероватното доживување да си на вакво место. Фотки не очекувајте премногу од мене, што поради слабата опрема, што поради не баш идеалното време за фотографирање, што поради „авионите“ на земја кои ми го одвелкуваа вниманието а најмногу поради мене, бидејќи сакав да се дружам и уживам во случувањето. :D :D
Покасно нешто и ќе закачам, за да не мислите дека не сум бил. :wink: :D
"Тонеме се подлабоко , моралот ни е на висина" - Извод од историскиот филм "Доброволци"
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 30407
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Аеромитинг Батајница 2012

Post by alvarhanso »

Trpkovski Vladimir wrote:Проблем беше до некаде транспортот од аеромитингот, бидејќи посетителите излегуваа само на една врата, па и сите автобуси од Белград (а ги имаше на секои пет минути, па и пократко) да беа ангажирани, тешко дека ќе успеаја да постигнат. По некои незванични податоци, имаше некаде околу 120.000 продадени билети и барем уште десет до дваесет илјади поканети гости и луѓе што влегле преку некои врски.
Негде околу 12:30-13:00 излезе кајрон на РТС дека влезот е безплатен. Веројатно откако помина најинтересниот дел од програмата.
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13699
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Аеромитинг Батајница 2012

Post by karamba »

Интересно видео дечки, од она РЦ коптерчето што леткаше :)
http://www.youtube.com/watch?v=piE0uREs ... ture=share" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Jak
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 434
Joined: 04 Nov 2009, 23:00
Location: Tetovo
Contact:

Re: Аеромитинг Батајница 2012

Post by Jak »

Фала ви на фотките и импресиите. Очигледно сте имале супер провод. Многу ми е жал што бев спречен да дојдам, ама тоа е живот :( Ајде пуштајте уште фотографии :D
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 26479
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Аеромитинг Батајница 2012

Post by dragan_mig31 »

еве и неколку слики од пријателот од словенија


Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
stef4o
Падобранец
Падобранец
Posts: 129
Joined: 12 May 2009, 00:26
Contact:

Re: Аеромитинг Батајница 2012

Post by stef4o »

Одлична организација од страна на србите... Свака им част.
Имаа обезбедено вода, храна, тоалети, се што е потребно за добро организиран аеромитинг од ваков калибар. Едино нешто со кое не можеа да се справат, беше масовната посетеност, кога си одеа луѓето ни 100 автобуси не можеа да ги соберат :D Од летачката програма секако фаворит на сите им беше Еурофајтерот. Немаше човек со кого напраивме муабет, а да не рече "онај италијан није нормалан". Истото тоа важеше и за Спартанот кој искина. Од останатите кои летаа, за пофалба се: солото на типот од Стрижи што ги извади на крај 3цата кои не покажаа нешто нарочито, Грипенот- дојде-искина-си отиде. Ф-16ката на данците, како и во 2009та се покажа добро, на 2-3 пати ја изгубивме од видик, а она на 20-30 000 фита :D туку наеднаш се појави од нигде со бришучи на писта. За пофалба беа и србите со догфајтот на почеток( 2 миг29ки се бркаат горе, доле 2 на 2 со г-4, незнаев по кого попрво да зјапам) и на крај кога "непријателскиот 21" не остави со отворена уста, а после тоа двете 29ки во тандем под форсаж ја поздравија публиката. За крај поздрав до екипата на МАФ, одлично си поминавме вчера :D
User avatar
stef4o
Падобранец
Падобранец
Posts: 129
Joined: 12 May 2009, 00:26
Contact:

Re: Аеромитинг Батајница 2012

Post by stef4o »

А да, незнам дали имаше на тв преносот снимки од хангар. Југоимпорт имаше изложба на своите производи. Имаше и таму што да се види, митралези, ракети, носачи на авиобомби, флирови, таман кога ке ти стане топло да се скриеш на сенка и да разгледаш наоколу :D
User avatar
Loaded_Dice
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1160
Joined: 04 Aug 2006, 22:48
Location: Skopje, MK
Contact:

Re: Аеромитинг Батајница 2012

Post by Loaded_Dice »

Еве и јас да ги изнесам моите вшечатоци од аеромитингот. Организација на ниво, а програмата беше богата со разни точки почнувајќи од домаќините преку странските учесници па до локалните аероклубови и лесна авијација. Најдобри беа дефинитивно итаљаните, а одлично се покажаа и србите, па добро сепак е 100 години јубилеј :D

Од странските учесници, сосема солиден беше и F-16, а најголемо разочарување беа русите (со исклучок на последниот од стрижи) и грипенот кој не покажа ништо нарочито. Вреди да се спомене словенецот со ПЦ-9 и демонстраторот на Ласта и двајцата покажаа неверојатна прецизност во изведување на акробации. Исто така групната изведба на Газелите беше феноменална и се останато од страна на домаќините :bravo: :bravo: :bravo:

Следуваат слики покасно ...
User avatar
Trpkovski Vladimir
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5806
Joined: 17 Jan 2008, 19:22
Location: Tetovo
Contact:

Re: Аеромитинг Батајница 2012

Post by Trpkovski Vladimir »

Изгледа дека никој од нас не ја забележал ПВО поставката која била поставена лево од поставката со авиони и хеликоптери. :D :D :D
"Тонеме се подлабоко , моралот ни е на висина" - Извод од историскиот филм "Доброволци"
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13699
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Аеромитинг Батајница 2012

Post by karamba »

Дечки не заборавајте дека имаме и ваква тема :wink:

http://forum.avijacija.mk/viewtopic.php?f=20&t=6600" onclick="window.open(this.href);return false;

Имал митингот гарант потенцијал :)
User avatar
Trpkovski Vladimir
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5806
Joined: 17 Jan 2008, 19:22
Location: Tetovo
Contact:

Re: Аеромитинг Батајница 2012

Post by Trpkovski Vladimir »

Не е заборавено, ама не можам секаде да постигнам. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Има голем избор на фотки и на таа тематика, само треба избор да се направи. :wink: 8)
"Тонеме се подлабоко , моралот ни е на висина" - Извод од историскиот филм "Доброволци"
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13699
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Аеромитинг Батајница 2012

Post by karamba »

Trpkovski Vladimir wrote:Не е заборавено, ама не можам секаде да постигнам. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Има голем избор на фотки и на таа тематика, само треба избор да се направи. :wink: 8)
Чекаме другар Владо, чекаме, стрпливи сме еве веќе втор ден :P
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 26479
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Аеромитинг Батајница 2012

Post by dragan_mig31 »

filipv wrote:
dragan_mig31 wrote:еве и неколку слики од пријателот од словенија
пријателот од словенија има мирна рука - фоткиве му се во стотинки а не иљадинки.

ја да се посерам не можам вака да сликам :-(

користеше едноножец за потпирање, или?

Не све од рука е.Користеше нешто овакво сигма за никон 50-500мм леќа и никон Д50 или нешто слично

Image
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9017
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Аеромитинг Батајница 2012

Post by Bobo »

:bravo:
User avatar
Столе Маф
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4158
Joined: 12 Jun 2011, 16:03
Contact:

Re: Аеромитинг Батајница 2012

Post by Столе Маф »

Владо рече имало поставка од ПВО орудија, имате ли некоја фотка од нив да поставите?
User avatar
Trpkovski Vladimir
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5806
Joined: 17 Jan 2008, 19:22
Location: Tetovo
Contact:

Re: Аеромитинг Батајница 2012

Post by Trpkovski Vladimir »

Јас немам ништо, има по останативе форуми поставено. :D
"Тонеме се подлабоко , моралот ни е на висина" - Извод од историскиот филм "Доброволци"
User avatar
KVARK
Политички комесар
Политички комесар
Posts: 3753
Joined: 06 Aug 2006, 23:39
Location: New Foxсиче!
Contact:

Re: Аеромитинг Батајница 2012

Post by KVARK »

dragan_mig31 wrote:

Image

Вториот од десно (IJ-22) - полуЈугословен! :D
Останете желни за знаење! Останете несериозни!

Стив Џобс
User avatar
stef4o
Падобранец
Падобранец
Posts: 129
Joined: 12 May 2009, 00:26
Contact:

Re: Аеромитинг Батајница 2012

Post by stef4o »

Конечно стигнав да ги префрлам сликите, па еве неколку

Екипата на МАФ со персоналот од Стрижи
Image

Image

Image

Image

Image
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests