11 Октомври - Софија

Сите интересни случувања поврзани со воздухопловството во светот.
Events and happenings in aviation in the world.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 26475
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

11 Октомври - Софија

Post by dragan_mig31 »

Еве некој аеромитинг кај Бугариве.Може да се отиде блиску е и брзо се стига.Бака мигови да се гледаат не е на одмет :D

http://aeropress-bg.com/novini/36-news/ ... emvri.html
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13699
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: 28 Септембар Софија

Post by karamba »

Се бунат тие од Пловдив и тој дел од БГ зошто случувањево е префрлено во Софија, демек им го одзеле шоуто..., ова е добро и блиску е али дај да прајме некој договор до кај грциве да се отиде коа ќе имаат отворени денови или некое слично шоу, да изразимо френдли манири малце :D
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 26475
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: 28 Септембар Софија

Post by dragan_mig31 »

Ако има заинтересирани за кај блгариве може да се собереме поише души со комбе.Скопјеер е фацата за такви договарања увек има на располагање некое возило :D Кај грциве може да идеме прва недела од новембар.Цела недела отворен ден на грчко ВВ.Само да избереме најблиска база и тоа е тоа.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13699
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: 28 Септембар Софија

Post by karamba »

Ај ќе прајме муабет здравје, може да падне добро зезање и провод со ова
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15400
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: 28 Септембар Софија

Post by IgorMKD »

Ај модераторите нека корегираат наслов да биде "Септември" како што е литературно македонски.
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 26475
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: 28 Септембар Софија

Post by dragan_mig31 »

На Скопски е ова Игор :P
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 26475
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: 28 Септембар Софија

Post by dragan_mig31 »

Сменет е официјалниот датум.20ти септембар.

http://forum.scramble.nl/viewtopic.php?p=734649#p734649
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
leopard
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2009, 11:47
Location: Skopje
Contact:

Re: 28 Септембар Софија

Post by leopard »

Што правиме за одење? Има некој заинтересиран?Јас сум За.
Напред към комунизма
User avatar
apo_bullseye
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1695
Joined: 26 Feb 2010, 13:53
Location: Скопје
Contact:

Re: 28 Септембар Софија

Post by apo_bullseye »

leopard wrote:Што правиме за одење? Има некој заинтересиран?Јас сум За.
И ја сум 90% сигурно ЗА.
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Re: 28 Септембар Софија

Post by Skopjeair »

Dragan, Leopard, Apo, Јас ..

Друг кој е?
I fly BELL 206 when I am sober!
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 26475
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: 28 Септембар Софија

Post by dragan_mig31 »

Игор сигурно.Лоадед дајс вчера ми кажа сакал да дојде.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 26475
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: 28 Септембар Софија

Post by dragan_mig31 »

Повторно променета дата.Сега е на 11ти октомбар.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13699
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: 28 Септембар Софија

Post by karamba »

dragan_mig31 wrote:Повторно променета дата.Сега е на 11ти октомбар.
Се изнасмеав друже :) без да ја отворам темава глеам у црвено е викам гарант е промена на дата повторно, али најискрено помислив за порано не за Октомври...аххх бре блгарчета :)
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 26475
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: 28 Септембар Софија

Post by dragan_mig31 »

Бугарска работа.Тиња организација.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15400
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: 28 Септембар Софија

Post by IgorMKD »

Аеромитинг по повод националниот празник на Република Македонија. А така бе татарчета :D
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 11140
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: 28 Септембар Софија

Post by AlexGreat »

:bravo:
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 26475
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: 28 Септембар Софија

Post by dragan_mig31 »

:D :D :D :D :D

Image
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
apo_bullseye
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1695
Joined: 26 Feb 2010, 13:53
Location: Скопје
Contact:

Re: 28 Септембар Софија

Post by apo_bullseye »

Повеќе инфо:
https://www.facebook.com/events/690451204366664" onclick="window.open(this.href);return false;

П.С. може да се смени и насловот на темава нека стои 11 Октомври Софија :)
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9017
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: 28 Септембар Софија

Post by Bobo »

apo_bullseye wrote:Повеќе инфо:
https://www.facebook.com/events/690451204366664" onclick="window.open(this.href);return false;

П.С. може да се смени и насловот на темава нека стои 11 Октомври Софија :)
Може,за да недојде до забуна
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 26475
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: 11 Октомври - Софија

Post by dragan_mig31 »

13ти Септембар отворен ден

http://pan.bg/view_article-1-24813-NA-1 ... POLIQ.html

НА 13 СЕПТЕМВРИ: ДЕН НА ОТВОРЕНИ ВРАТИ НА ЛЕТИЩЕ ДОЛНА МИТРОПОЛИЯ!
06 сеп 2014 | 21:40 | pan.bg views (809) commentaries(2)


facebook
tweeter


Още едно радостно събитие за авиофеновете ще има в близките дни.
След като вече е утвърдено да има авиошоу за 102 години български ВВС на летище София - район Северен на 11 октомври (неделя), се разбра че на 13 септември - събота, ще има ДЕН НА ОТВОРЕНИ ВРАТИ НА ЛЕТИЩЕ ДОЛНА МИТРОПОЛИЯ по случай първия учебен ден 15-ти септември.

Ето и прес съобщението:

Учебна авиационна група „Георги Бенковски” гр. Долна Митрополия ще бъде домакин на „ДЕН НА ОТВОРЕНИ ВРАТИ” на 13.09.2014 год. (събота) по случай първия учебен ден 15-ти септември.
Официалното откриване на авиационното събитие ще започне в 10,00 ч.
ВХОД: СВОБОДЕН!
Пропускателния режим за посетителите ще се осъществи през Контролно – пропускателен пункт (КПП-3) от Източната страна.
Пилотите на Учебна авиационна група „Георги Бенковски” ще демонстрират сложен пилотаж със самолети РС-9М и L-39 ZA.
В летателната програма ще вземат участие и курсантите – летци от Факултет „Авиационен”. Заедно със своите инструктори те ще покажат своите умения на самолети РС-9М.
В празничния ден ще бъдат връчени нагръдни знаци на класни пилоти и сертификати на курсантите - летци за завършен летателен стаж.
Статичен показ ще запознае посетителите с предназначението и летателните характеристики на авиационната, самолетообслужваща и специална техника на въоръжение в Учебна авиационна група „Георги Бенковски”.

С оглед необходимите мерки за сигурност, няма да бъдат пропускани хора в нетрезво състояние и такива, пренасящи обемист багаж.
и гугл транслејт за нас што не разбираме бугарски
September 13: DAY OPEN AIRPORT Republic!
September 6, 2014 | 21:40 | pan.bg views (809) commentaries (2)


facebook
tweeter


Another happy event for aviofenovete will have in the coming days.
Having already established to have an air show for 102 years Bulgarian Air Force Sofia Airport - North area on October 11 (Sunday), it became clear that on September 13 - Saturday, there will be OPEN DAY AIRPORT Republic on the occasion of the first day of school September 15.

Here's the press release:

Aviation Training Group "G.Benkovski" g. Republic will host a "Day of Open Doors" of 09.13.2014 year. (Saturday) to celebrate the first day of school Sept. 15.
The official opening of the aviation event will start at 10.00.
Free entry!
Crossing of the visitors will follow in control - checkpoint (checkpoint 3) on the east side.
Pilots of Aviation Training Group "G.Benkovski" will demonstrate the intricate acrobatics with PC-9M aircraft and L-39 ZA.
In flight program will participate cadets - Faculty of pilots "Aviation". Together with their instructors, they will show their skills on PC-9M aircraft.
In celebration will be awarded badges of class pilots and cadets certificates - pilots flying for completed service.
Static display will acquaint visitors with the intended flight characteristics of aviation, samoletoobsluzhvashta and special equipment in service with the Air Training Group "G.Benkovski".

Given the necessary security measures will not be missed intoxicated people and those carrying bulky luggage.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest