Ан-2 во Македонија

За љубителите на лесните авиони,падобранството,едрилиците и ултралесните летала.
For the fans of the light aircraft, paragliders, private flying and sailplanes.
Post Reply
User avatar
EDRILICAR
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 806
Joined: 24 Jan 2007, 15:56
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by EDRILICAR »

kocov wrote:a mozi motorot da se zameni so nesto po ekonomicen motor so ista sila ili ne
moze ima nekoi an-2 sto imale dzvezdas motor, na koj e naparavena zamena so turboprop motor (AN-3) ima podobri performansi i e po ekonomicen
User avatar
EDRILICAR
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 806
Joined: 24 Jan 2007, 15:56
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by EDRILICAR »

malce malecka slikava ama samo taa mi e vo kompjuter

Image
User avatar
EDRILICAR
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 806
Joined: 24 Jan 2007, 15:56
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by EDRILICAR »

Bobo wrote:Ajjj 12 lugje...krs. 412ta nosi 14 :D
koga ke se naredat padobranci brojkata stiga i do 18
User avatar
toshe
Падобранец
Падобранец
Posts: 61
Joined: 04 Jun 2008, 15:06
Location: kumanovo
Contact:

Post by toshe »

EDRILICAR wrote:pa ja pravat imaat viknato bugar da im go sredi malce motorot krilata se prefarbani za trupo ne znam pa za edno mesec ipol bi trebalo da bide do kraj


Ni fali samo uste povrzuvanje na motorot na toa cekame sega toa e zavrsnoto i nekoi sitni detalji kako sto se tapacirite,sedista da se namestat i ke bide gotovo ...pozz
toshe
User avatar
Trpkovski Vladimir
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6009
Joined: 17 Jan 2008, 19:22
Location: Tetovo
Contact:

Post by Trpkovski Vladimir »

toshe wrote:
EDRILICAR wrote:pa ja pravat imaat viknato bugar da im go sredi malce motorot krilata se prefarbani za trupo ne znam pa za edno mesec ipol bi trebalo da bide do kraj


Ni fali samo uste povrzuvanje na motorot na toa cekame sega toa e zavrsnoto i nekoi sitni detalji kako sto se tapacirite,sedista da se namestat i ke bide gotovo ...pozz
Добро е , нешто се движи напред во авијацијата на нашиве простори.
Барем во приватниот сектор. :D :D :D
"Тонеме се подлабоко , моралот ни е на висина" - Извод од историскиот филм "Доброволци"
User avatar
EDRILICAR
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 806
Joined: 24 Jan 2007, 15:56
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by EDRILICAR »

toshe wrote:
EDRILICAR wrote:pa ja pravat imaat viknato bugar da im go sredi malce motorot krilata se prefarbani za trupo ne znam pa za edno mesec ipol bi trebalo da bide do kraj


Ni fali samo uste povrzuvanje na motorot na toa cekame sega toa e zavrsnoto i nekoi sitni detalji kako sto se tapacirite,sedista da se namestat i ke bide gotovo ...pozz
pa pusti nekoja slikicka da ja vidime
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Post by kocov »

imeno imam gledano kako imat zamenuvano svsdesti motori od 600 ks so v6 motori od koli
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Post by kocov »

eve sliki od motorei za avtomobili sto se postavuvata n avioni

Image
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Post by kocov »

a eve dizel motori za avion

Image
User avatar
toshe
Падобранец
Падобранец
Posts: 61
Joined: 04 Jun 2008, 15:06
Location: kumanovo
Contact:

Post by toshe »

EDRILICAR wrote:
toshe wrote:
EDRILICAR wrote:pa ja pravat imaat viknato bugar da im go sredi malce motorot krilata se prefarbani za trupo ne znam pa za edno mesec ipol bi trebalo da bide do kraj


Ni fali samo uste povrzuvanje na motorot na toa cekame sega toa e zavrsnoto i nekoi sitni detalji kako sto se tapacirite,sedista da se namestat i ke bide gotovo ...pozz
pa pusti nekoja slikicka da ja vidime


nemam momentalno nisto sliki od wilgata ama ke stavam denovive : )
toshe
User avatar
toshe
Падобранец
Падобранец
Posts: 61
Joined: 04 Jun 2008, 15:06
Location: kumanovo
Contact:

Post by toshe »

eve ovaa ja najdov na net malku e stara slikata ama takva e i sega mislam sega za sega

Image
toshe
User avatar
daniel-padobranac
Падобранец
Падобранец
Posts: 49
Joined: 03 Jul 2008, 22:09
Location: kumanovo
Contact:

Post by daniel-padobranac »

toska da se nadamo deka ke bide vilga za brzo vreme pozz
I Believe I Can Fly
User avatar
toshe
Падобранец
Падобранец
Posts: 61
Joined: 04 Jun 2008, 15:06
Location: kumanovo
Contact:

Post by toshe »

Da se nadamo brat ke bide,mora da bide : )
pozz
toshe
User avatar
Falcon
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 822
Joined: 06 Mar 2008, 19:59
Location: Macedonia
Contact:

Post by Falcon »

Trpkovski Vladimir wrote:Зависи како би ги користеле , доволно беше летниов период да ги користеа за туристички летања над Македонија да речеме од охридскиот аеродром , и можеа да ги извадат парите. Во секој случај постојат доста можности да се искористат овие авиони , само доста треба да се вложи и во реклама.
MK SU-25 wrote: инаку убаво е да имаме Ан-2 за туристи шетање низ Македонија... не мислам само како транспорт од место на место туку и за да се види Македонија од високо :lol:
Trpkovski Vladimir wrote:Тоа му доаѓа по 40 евра на човек за еден час лет , останатите осумдесет евра ( ако има 12 патници ) се за останатите трошоци. Е сега ако се зголеми цената на 50 евра за еден час летање над Македонија ( а мислам дека барем толку вреди ) , значи приход од отприлика 600 евра по лет , минус 400 за гориво , тоа би дошло доход од 200 евра по лет...
Ваков авион веќе има во Македонија и претставува жив доказ дека оваа идеја не е исплатлива. Имено, веќе споменатиот Z3-BGP на БониЕр е направен токму така - тапациран, со завеси, удобни патнички седишта, но нема доволен интерес за туристички и панорамски летови над Охрид или кој било друг дел на Македонија.
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13260
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Post by AlexGreat »

затоа што нема реклама фалкон.Напраави реклама за некој производ-добра и јака,па пола си го продал.
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
Trpkovski Vladimir
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6009
Joined: 17 Jan 2008, 19:22
Location: Tetovo
Contact:

Post by Trpkovski Vladimir »

Во право е Алек , Фалкон , еве ти да не кажеше , јас немаше да знам дека такво нешто воопшто имало во Охрид , а бев таму летово ( до душа на два-три дена :? ) сепак мора за вакви работи поприлично реклама да се пушти.
"Тонеме се подлабоко , моралот ни е на висина" - Извод од историскиот филм "Доброволци"
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13260
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Post by AlexGreat »

Баш тоа сакав да го напишам..еве ние од Мк па и од Охрид,па немав појма,а не пак туристите.
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
Falcon
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 822
Joined: 06 Mar 2008, 19:59
Location: Macedonia
Contact:

Post by Falcon »

Да, мора да се сложам со вас - рекламата им е малку послаба страна на Бони Ер.

Луѓето несомнено имаат потенцијал да работат уште подобро, но за жал недоволно се рекламирааат, па пошироката јавност не е баш запознаена со што се‘ ова претпријатие за специјализирани воздухопловни услуги и обука всушност нуди.
User avatar
Trpkovski Vladimir
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6009
Joined: 17 Jan 2008, 19:22
Location: Tetovo
Contact:

Post by Trpkovski Vladimir »

За жал ни веб страна немаат. :(
"Тонеме се подлабоко , моралот ни е на висина" - Извод од историскиот филм "Доброволци"
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13260
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Post by AlexGreat »

Јас сум сигурен дека на пролет и лето да даваат барем по еднаш дневно реклама на А1 ке се јават заинтересирани.
Едноставно повеќето немаат појма дека постои.
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest