FK12 Comet -Нов ултралесен авион во Прилеп

За љубителите на лесните авиони,падобранството,едрилиците и ултралесните летала.
For the fans of the light aircraft, paragliders, private flying and sailplanes.
Post Reply
User avatar
Pelivan
Падобранец
Падобранец
Posts: 35
Joined: 26 Feb 2008, 13:38
Location: Prilep,Macedonia
Contact:

FK12 Comet -Нов ултралесен авион во Прилеп

Post by Pelivan »

Здраво на сите ,

FK12 Comet oва е новото пиле кое треба да пристигне во Прилеп од Виена во Понеделник и најбаранииот модел на двокрилци во светот во ултралесна авијација.+9G-3,5G
Крилата се спуштаат (folding wings ) и лесен е за транспорт , се менува кабина затворена за двајца , затворена за еден и отворена за двајца со ветробрани (кабриолет ) :D
Детални информации идната недела еве ви неколку фотографии од авинот . :)

Поздрав

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Last edited by Pelivan on 03 Oct 2013, 01:04, edited 1 time in total.
User avatar
Pelivan
Падобранец
Падобранец
Posts: 35
Joined: 26 Feb 2008, 13:38
Location: Prilep,Macedonia
Contact:

Re: FK12 Comet -Нов ултралесен авион во Прилеп

Post by Pelivan »

Еве уште некоја....

Image

Image

Image
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 26475
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: FK12 Comet -Нов ултралесен авион во Прилеп

Post by dragan_mig31 »

Честито :) Треба да се договориме коа ќе биде уабво времето за да напрајме фотосесија ко што доликува :)
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9017
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: FK12 Comet -Нов ултралесен авион во Прилеп

Post by Bobo »

Бреј,родил тутунот значи годинава :mrgreen: Шала на страна,супер и браво за газдата што решил да земе вакво авионче за кај нас,очекуваме повик да ја решиме од сликање :D
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13699
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: FK12 Comet -Нов ултралесен авион во Прилеп

Post by karamba »

Одлично и честито, мераклиско авионче :bravo:
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 30407
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: FK12 Comet -Нов ултралесен авион во Прилеп

Post by alvarhanso »

Честито и од мене, одлично е авиончево! :bravo:
User avatar
Pelivan
Падобранец
Падобранец
Posts: 35
Joined: 26 Feb 2008, 13:38
Location: Prilep,Macedonia
Contact:

Re: FK12 Comet -Нов ултралесен авион во Прилеп

Post by Pelivan »

spakuvan za trgnuvanje

Image
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 26475
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: FK12 Comet -Нов ултралесен авион во Прилеп

Post by dragan_mig31 »

Со среќа :)
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 42218
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: FK12 Comet -Нов ултралесен авион во Прилеп

Post by Iko »

So Gospod napred! :bravo:
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 11140
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: FK12 Comet -Нов ултралесен авион во Прилеп

Post by AlexGreat »

Супер!!! Ми се чини имаше еден ваков црвено-зелен во дреч бои на Битолскиот аеромитинг 2011 ако не се лажам, кој претходно го видов во Задар.
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
Pelivan
Падобранец
Падобранец
Posts: 35
Joined: 26 Feb 2008, 13:38
Location: Prilep,Macedonia
Contact:

Re: FK12 Comet -Нов ултралесен авион во Прилеп

Post by Pelivan »

AlexGreat wrote:Супер!!! Ми се чини имаше еден ваков црвено-зелен во дреч бои на Битолскиот аеромитинг 2011 ако не се лажам, кој претходно го видов во Задар.
Не тој авион е Pitts S2 но многу сличен на овој модел FK2 Comet ;)
User avatar
Pelivan
Падобранец
Падобранец
Posts: 35
Joined: 26 Feb 2008, 13:38
Location: Prilep,Macedonia
Contact:

Re: FK12 Comet -Нов ултралесен авион во Прилеп

Post by Pelivan »

Ви благодарам на сите за честитките . Авионот пристигна во МК пред една недела и е стационоран на спортскиот аеродром Коњари во Прилеп .
Наредно е ознаки и регистрација па летање ;)
Еве ви некои информации
General characteristics

Capacity: 2
Length: 5.54 m (18 ft 2 in)
Wingspan: 6.74 m (22 ft 1 in)
Height: 1.98 m (6 ft 6 in)
Wing area: 13.40 m2 (144.2 sq ft)
Empty weight: 265 kg (584 lb)
Max takeoff weight: 450 kg (992 lb) or 520 kg (1,146 lb) where permitted
Powerplant: 1 × Rotax 912 ULS/S flat-four cylinder, water and air cooled, 73.5 kW (98.6 hp)
Propellers: 2-bladed MT-Propeller or Mühlbauer wooden, or 3-bladed Duc constant speed

Performance


Maximum speed: 202 km/h (126 mph; 109 kn)
Cruising speed: 180 km/h (112 mph; 97 kn) at 75% power
Stall speed: 65 km/h (40 mph; 35 kn) flaps down
Never exceed speed: 220 km/h (137 mph; 119 kn)
Range: 650 km (404 mi; 351 nmi) with maximum fuel
g limits: +9/-3.5 at 450 kg (992 lb) weight
Rate of climb: 7.0 m/s (1,380 ft/min)
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9017
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: FK12 Comet -Нов ултралесен авион во Прилеп

Post by Bobo »

Колку кошта час летање и дали има опција да кешира некој да пролета со ова чудо
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 42218
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: FK12 Comet -Нов ултралесен авион во Прилеп

Post by Iko »

Pelivan wrote:Ви благодарам на сите за честитките . Авионот пристигна во МК пред една недела и е стационоран на спортскиот аеродром Коњари во Прилеп .
Наредно е ознаки и регистрација па летање ;)
Еве ви некои информации
General characteristics

Capacity: 2
Length: 5.54 m (18 ft 2 in)
Wingspan: 6.74 m (22 ft 1 in)
Height: 1.98 m (6 ft 6 in)
Wing area: 13.40 m2 (144.2 sq ft)
Empty weight: 265 kg (584 lb)
Max takeoff weight: 450 kg (992 lb) or 520 kg (1,146 lb) where permitted
Powerplant: 1 × Rotax 912 ULS/S flat-four cylinder, water and air cooled, 73.5 kW (98.6 hp)
Propellers: 2-bladed MT-Propeller or Mühlbauer wooden, or 3-bladed Duc constant speed

Performance


Maximum speed: 202 km/h (126 mph; 109 kn)
Cruising speed: 180 km/h (112 mph; 97 kn) at 75% power
Stall speed: 65 km/h (40 mph; 35 kn) flaps down
Never exceed speed: 220 km/h (137 mph; 119 kn)
Range: 650 km (404 mi; 351 nmi) with maximum fuel
g limits: +9/-3.5 at 450 kg (992 lb) weight
Rate of climb: 7.0 m/s (1,380 ft/min)

Se e super...ushte samo da se navede avionikata i vooruzhuvanjeto...:wink:

:twisted: :twisted: :twisted:
User avatar
Pelivan
Падобранец
Падобранец
Posts: 35
Joined: 26 Feb 2008, 13:38
Location: Prilep,Macedonia
Contact:

Re: FK12 Comet -Нов ултралесен авион во Прилеп

Post by Pelivan »

Ова е првото видео што го направив во Декември 2013

Повелете !!!! :)

http://www.youtube.com/watch?v=pLqLYbKCQe8" onclick="window.open(this.href);return false;
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9017
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: FK12 Comet -Нов ултралесен авион во Прилеп

Post by Bobo »

Pelivan wrote:Ова е првото видео што го направив во Декември 2013

Повелете !!!! :)

http://www.youtube.com/watch?v=pLqLYbKCQe8" onclick="window.open(this.href);return false;

Многу добро видео,а и авионов е џам. :bravo:
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13699
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: FK12 Comet -Нов ултралесен авион во Прилеп

Post by karamba »

За мерак, убајни :)
Зоран
Mодератор
Mодератор
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: FK12 Comet -Нов ултралесен авион во Прилеп

Post by Зоран »

Pelivan wrote:Ова е првото видео што го направив во Декември 2013

Повелете !!!! :)

http://www.youtube.com/watch?v=pLqLYbKCQe8" onclick="window.open(this.href);return false;
Со здравје да си возиш ( леташ со леталово) .
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 1 guest