СЛИКИ

Историјат на важните чекори и остварувања кои придонесле за формирањето на денешната авијација.
A historic review of the important steps and achievements that contributed for the aviation of today.

Postby MaKoM » 01 Jan 2007, 19:04

Image
...shoveling shits up the hill...
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 18:07
Location: Strumica R. Makedonija

Postby MaKoM » 11 Jan 2007, 22:36

Авион Hawker Fury од военото воздухопловство на кралство СХС.
Авионите от тој тип се користени во 2 ескадрили -35 во лесковач и 36 во Режановце во Куманово . Шансите се 50 % да е сликан авион од Македонија.

Image
...shoveling shits up the hill...
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 18:07
Location: Strumica R. Makedonija

Postby MaKoM » 11 Jan 2007, 22:45

Еве уште една ...сликата е од Goran Polovina.

Image

8) 8) 8) 8) 8)
...shoveling shits up the hill...
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 18:07
Location: Strumica R. Makedonija

Postby MaKoM » 14 Jan 2007, 18:56

Image
...shoveling shits up the hill...
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 18:07
Location: Strumica R. Makedonija

Postby MaKoM » 23 Jan 2007, 20:31

Image

проба на 20мм топови МГ/ФФ наа Ме-109е-4
:wink: :wink: :wink: :wink: :wink:
...shoveling shits up the hill...
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 18:07
Location: Strumica R. Makedonija

Postby GarGamel » 30 Jan 2007, 22:08

Тва ќе да е авион од JG-27 си проба чоекот топовите у Африка на сонцето малце да се вжешти и после поубоо тушот да му иде :D
Ако АБОРТУСОТ е УБИСТВО тогаш МАСТУРБАЦИЈАТА е ГЕНОЦИД
GarGamel
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 14
Joined: 15 Nov 2006, 17:29

Postby MaKoM » 31 Jan 2007, 19:43

Браво Гарги...така е ЈГ-27 , истата таа што ја прагази Југославија и грција .Иначе оние двајцата се механичари , кои треба да гледааат на која страна бега за да се штелува после топот.инаку ниту еден од асовите на Германија нема ништо лошо кажано , много од нив ги викаат „црните луѓе“ зошто се постојано во грес и гнасотија од моротните масла и работа. Како еден од факрите за големиот број на соборени авиони се гледа и способноста на механичарите да го оспособат авионот за многу кратко време.
...shoveling shits up the hill...
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 18:07
Location: Strumica R. Makedonija

Postby MaKoM » 18 Feb 2007, 21:29

Image

Илјушин Ил-2 Штурмовик -Јуришник :lol: :lol: :lol: :lol:
...shoveling shits up the hill...
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 18:07
Location: Strumica R. Makedonija

Postby MaKoM » 12 Apr 2007, 16:28

Image
P-39 Cobra

Image
P-40 Warhawk
...shoveling shits up the hill...
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 18:07
Location: Strumica R. Makedonija

Postby MaKoM » 15 May 2007, 20:05

едно соборување на А6М зеро. од страна на морнарики авион на САД на носачот на авиони Јорктаун.

Image
Image
Image
Image
Image
Image
...shoveling shits up the hill...
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 18:07
Location: Strumica R. Makedonija

Postby cacis » 01 Feb 2009, 18:12

cacis
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 64
Joined: 24 Nov 2008, 15:01
Location: велес

Postby Snajper » 12 Feb 2009, 17:21

Image
...French + Greek = FREAK...
Snajper
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 17
Joined: 29 Aug 2007, 17:08
Location: Р.Македонија

Postby MaKoM » 07 Mar 2009, 18:24

Image
...shoveling shits up the hill...
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 18:07
Location: Strumica R. Makedonija

Postby kocov » 17 Aug 2009, 17:49

za sto avion se raboti

Image
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Postby MaKoM » 20 Aug 2009, 21:36

Twin Mustang. Inace se raboti za avion P-51 so motor Rols Roys Merlin ...obid da se napravi po brz avion za smetka na amnevarski karakteristiki...poveke vo druga prilika sega nemam vreme. pozz
...shoveling shits up the hill...
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 18:07
Location: Strumica R. Makedonija

Postby MaKoM » 07 Nov 2009, 12:22

Image

za koj avion stanuva zbor .
...shoveling shits up the hill...
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 18:07
Location: Strumica R. Makedonija

Postby MaKoM » 07 Nov 2009, 12:38

Image
Од лево кон десно

1.Валтер Крупински 197 соборени авиони.
2.Герхард Баркхорн 301 соборен авион
3.Јоханес Виизе 133 соборени авиони
4.Ерик Хартман 352 соборени авиони .
...shoveling shits up the hill...
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 18:07
Location: Strumica R. Makedonija

Postby kocov » 07 Nov 2009, 14:28

MaKoM wrote:Republic P-47 Thunderbolt

Image

п.с Да не помисли некој дека пак давам пиво :P :P :P :P
edno spored mene najdobro avionce vo vtora svetska vojna
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Postby kocov » 07 Nov 2009, 14:30

dragan_mig31 wrote:Image
Imageprvata slika e slikana nekade vo makedonija
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Postby MaKoM » 07 Nov 2009, 21:09

Дали е сликана во Македонија незнам , не ми е познат таков предел , освен ако не се работи за некаде во Пиринот , е таму може.

Сага малку дигресија , мене авионите ми личат на Капрони Ц-3 , познати бомбардери од ПСВ ,италијанците имаат доста мисиии со таков авион преку алпите. Па може да е таму сликано. А ако е во Македонија сликано навистина ке биде интересно .
...shoveling shits up the hill...
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 18:07
Location: Strumica R. Makedonija

PreviousNext

Return to Историја на авијацијата / Aviation history

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron