СЛИКИ

Историјат на важните чекори и остварувања кои придонесле за формирањето на денешната авијација.
A historic review of the important steps and achievements that contributed for the aviation of today.
User avatar
Ema
Падобранец
Падобранец
Posts: 42
Joined: 28 Apr 2009, 22:01
Location: Skopje
Contact:

Post by Ema »

MaKoM wrote:Image

za koj avion stanuva zbor .


SeaFIre...Варијант на Spitfire. ako не се лажам по сликата , мислам дека е накеде во Малезија .!!
avijaciska medicina....zakon
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15377
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Post by IgorMKD »

Прекрасна фотографија!!!
User avatar
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 19:07
Location: Strumica R. Makedonija
Contact:

Post by MaKoM »

@ Ema точен погодок. алал да ти е :lol: :lol: :lol: :lol:

@IgorMKD ,И мене ме фасцинира сликата за тоа ја ставив на форум.
...shoveling shits up the hill...
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Post by kocov »

MaKoM wrote:Дали е сликана во Македонија незнам , не ми е познат таков предел , освен ако не се работи за некаде во Пиринот , е таму може.

Сага малку дигресија , мене авионите ми личат на Капрони Ц-3 , познати бомбардери од ПСВ ,италијанците имаат доста мисиии со таков авион преку алпите. Па може да е таму сликано. А ако е во Македонија сликано навистина ке биде интересно .кајмакчалан или ниџе планина можи да е
User avatar
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 19:07
Location: Strumica R. Makedonija
Contact:

Post by MaKoM »

kocov wrote:
MaKoM wrote:Дали е сликана во Македонија незнам , не ми е познат таков предел , освен ако не се работи за некаде во Пиринот , е таму може.

Сага малку дигресија , мене авионите ми личат на Капрони Ц-3 , познати бомбардери од ПСВ ,италијанците имаат доста мисиии со таков авион преку алпите. Па може да е таму сликано. А ако е во Македонија сликано навистина ке биде интересно .кајмакчалан или ниџе планина можи да е


А ,кој авион е на сликата????
...shoveling shits up the hill...
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Post by kocov »

ne mozam da go raspoznam
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 9485
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Post by AlexGreat »

Ова е една од поубавите слики кои сум ги видел...100% натурале. Браво Ема! :bravo:
brynner

Post by brynner »

@MaKoM за фотката:

Жими Тасета, скокам од онде па макар се удавил!
Закон фотка!
Браво, МаКоМ ;)
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 9485
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Post by AlexGreat »

brynner wrote:@MaKoM за фотката:

Жими Тасета, скокам од онде па макар се удавил!
Закон фотка!
Браво, МаКоМ ;)

Čekaj me idam!!! :lol:
User avatar
Jak
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 431
Joined: 04 Nov 2009, 23:00
Location: Tetovo
Contact:

Re: СЛИКИ

Post by Jak »

untitled.JPG

Интересна фотографија
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Re:

Post by Skopjeair »

kocov wrote:
MaKoM wrote:Дали е сликана во Македонија незнам , не ми е познат таков предел , освен ако не се работи за некаде во Пиринот , е таму може.

Сага малку дигресија , мене авионите ми личат на Капрони Ц-3 , познати бомбардери од ПСВ ,италијанците имаат доста мисиии со таков авион преку алпите. Па може да е таму сликано. А ако е во Македонија сликано навистина ке биде интересно .кајмакчалан или ниџе планина можи да е


Тешко дека е на НИЏЕ! Сум го летал тој дел не ми личи!
I fly BELL 206 when I am sober!
User avatar
Trpkovski Vladimir
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5650
Joined: 17 Jan 2008, 19:22
Location: Tetovo
Contact:

Re: Re:

Post by Trpkovski Vladimir »

Skopjeair wrote:
Тешко дека е на НИЏЕ! Сум го летал тој дел не ми личи!


Ова најмногу личи на Алпите, тешко дека е во Македонија. Ниту во Егејскиот дел нема вакви планини (ако е Македонија, тогаш е некаде на Солунскиот форнт, а таму нема вакви предели).
"Тонеме се подлабоко , моралот ни е на висина" - Извод од историскиот филм "Доброволци"

Paluba Info - Forum o naoružanju i vojsci...
User avatar
Jak
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 431
Joined: 04 Nov 2009, 23:00
Location: Tetovo
Contact:

Re: СЛИКИ

Post by Jak »

Тој од десно најверојатно е (скоро сум сигурен) некоја од верзиите на Њупорт. Упорниците за горното крило се во v наклонето кон напред, Вертикалниот стабилизатор е заоблен по цела негова површина, а и јасно се гледа дека има долно „полукрило“ а не целосна површина (евентуално би можело да биде Сименс Д 1, или од серија од подоцните Фалцови). За авионот од лево не сум сигурен било што да тврдам за сега.
Како и да е, не ми личи дека е снимено во Македонија. И јас мислам дека е некаде на Алпите.
User avatar
Црн барон
Командир на Т-72
Командир на Т-72
Posts: 1042
Joined: 04 Jul 2009, 13:31
Location: Струмица, МАКЕДОНИЈА
Contact:

Re: СЛИКИ

Post by Црн барон »

Свален английски аероплан в гр. Гевгели, месец януари 1918 г.
Image
Противоаеропланни оръдия на височините край с. Мързенци, Гевгелийско
Image
Български офицери наблюдават стартирането на двигателя на самолет Фокер (Fokker B.II) в германско аеропланно отделение “69″ край река Вардар
Image
Порталът на българското военно летище в Скопие
Image
Български офицер с екипажа на свален английски самолет в околностите на Дойран, 1917г.
Image
Вражески английски аероплан BE12 (Royal Aircraft Factory B.E.12), свален в полите на Кожух планина, пилот Пол Монтагю (Paul Denys Montague), октомври 1917 г.
Image

Извор:
http://www.lostbulgaria.com/index.php?cat=245 padobranec
Image
''Доколку се пробијат тенковите, по нив доаѓа и победата!'' Хајнц Гудеријан
User avatar
Jak
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 431
Joined: 04 Nov 2009, 23:00
Location: Tetovo
Contact:

Re: СЛИКИ

Post by Jak »

:bravo:
User avatar
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 13:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Re: СЛИКИ

Post by avijacijamk »

Е сеа останав без зборови!!!!!!!!!!!
Премногу анализа доведува до парализа!!!
http://www.avijacija.com.mk
User avatar
Jak
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 431
Joined: 04 Nov 2009, 23:00
Location: Tetovo
Contact:

Re: СЛИКИ

Post by Jak »

Еве уште една фотографија и профил. Авионот е Роланд Д2, а пилотот е Физлер. Снимено во Македонија.
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 28994
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: СЛИКИ

Post by alvarhanso »

Интересни фотки.
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
User avatar
KVARK
Политички комесар
Политички комесар
Posts: 3753
Joined: 06 Aug 2006, 23:39
Location: New Foxсиче!
Contact:

Re: СЛИКИ

Post by KVARK »

Не знам колку е етички да се објавуваат слики на кои има мртви пилоти? Уште и "вражески" што би се рекло сојузнички, нели?

Го молам предметниот модератор да го разгледа ова.

K
Останете желни за знаење! Останете несериозни!

Стив Џобс
User avatar
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 19:07
Location: Strumica R. Makedonija
Contact:

Re: СЛИКИ

Post by MaKoM »

Сликите се историиски, и јас се мислев дали да ги тргнам ама сепак се работи за војна , и тоа скоро пред еден век.Така да би ги оставил , како вредни слики, на кој се покажува храброста на овие пилото да летаат во таа дрвенарија и платно,а од друга страна се гледа целиот ужас на војната .
...shoveling shits up the hill...
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests