F-86D - Битола

Историјат на важните чекори и остварувања кои придонесле за формирањето на денешната авијација.
A historic review of the important steps and achievements that contributed for the aviation of today.
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15400
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: F-86D - Битола

Post by IgorMKD »

Што мислите колку би чинела реставрација на птициве до визуелно среден труп?
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13699
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: F-86D - Битола

Post by karamba »

Интересно прашање Игор,поклопецот на кабината фали тоа би било поголем проблем,али гарант може да се најде,инаку визуелно што викаш ти,да се нитуваат сите парчиња кои фалат не би требало да е многу пара.Претпоставувам пошто Сабјава е стар авион материјалот од кој е направен(надворешните оплати) не е некој лим од скапа легура,туку нешто поефтино така да тука може да се импровизира,сепак треба да се фарба квалитетно за да личи целиот и да биде еднобоен.Моја процена докај 5000 евра максимум со добра фарба,дајте некоја друга процена баш ме интересира :D
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15400
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: F-86D - Битола

Post by IgorMKD »

Поскапо ќе биде. Имај предвид расклопување, транспорт до одредена работилница, набавка на делови (веројатно увоз на капак, делови од стоен трап, гуми, седиште со кокпитска палка, табла, педаљи, рачки), расклопување и гланцање на постојниот труп, крила, опашни хоризонтални и вертикални површини од р'ѓа, поправка на деформирана лимарија, потоа изработка/набавка на делови од лимарија кои фалат, подготовка на трупот, крилата, опашните хоризонтални и вертикални површини за фарбање, фарбање со квалитетни "трајни" бои и завршно склопување со инсталација на гуми, потоа изработка на постамент за подигнување на авионот на погодна височина за да се избегне оштетување од човечка рака, поставување на постаментот на погодно место со уредување на непосредната парк-околина и конечно транспорт на авионот од работилницата до постаментот и поставувањето на авионот на постамент. По мене, дискутираме за најмалку 50.000 Евра.
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13699
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: F-86D - Битола

Post by karamba »

Ууу братче,и јас се водев од тоа да се стави на постамент повисоко од допир и средување али чисто визуелно(јас рачунав надворешно) значи без профи орема во кокпитот со све транспорт,потребен лим и негово кроење,(не знам дали може да се најдат оригинални делови од оплатата,ја рачунав самоградња)нитовање,квалитетна финална обработка(пеглање,китирање,прајмер фарба,мастер фарба и можеби лакирање)али дефинитивно постаментот и средувањето на околината да е претходно средено/платено :D.
Инаку да,ако се увезуваат деловите кои фалат може да отиде високо цената тука нема збор.Отприлика математиката за мојов случај :arrow:

*4 пати утовар со авто кран на камион во траење од 30 мин. секој утовар/истовар = 4 х 150Е = 600 Е
*транспорт- зависи кај би се поставил=300 Е
*демонтажа на оштетени делови и чистење на школката=600Е
*вградување на нови делови на оплатата(самоградња во случајов,репарација на стојниот трап за да личи со нови гуми(импровизирано)=1200Е
*финална обработка=2250Е
*пиво и ќебапчиња за мајсторите кај кои мора да работи и патриотизмот малку=50Е :wink:
-Да не се вградуваат во цената уште пет /шест души успут :)

Пак ќе нагласам,ако се оди на варијанта која ја предложи ти комплетно се согласувам со цената која ја даде,ако не и повеќе :D ,мојава варијанта е баш како што рече ти на почетокот да се среди визуелно и да се качи повисоко кај што овие детали од кокпитот/оплатата нема да биде пресудно да бидат оригинал.
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9004
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: F-86D - Битола

Post by Bobo »

Ма нек даат и 100.000еура само да светнат бар визуелно,коа веќе се даваат толку пари за све и свашта може да се средат да го разубават аеродром.Таа пара и не е многу голема за една држава.
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15400
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: F-86D - Битола

Post by IgorMKD »

Мислам дека се до 100.000 ЕУР за реставрација на еден ваков авион е прифатливо. Се работи за сериозно историско наследство!
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: F-86D - Битола

Post by kocov »

озбилно ако зборуваме не е лошо да се рестарвират потоа 100 000 евра не е голема сума .Сепак ние како дел порано од југославија овие авион беа дел од нашето воено наследство потоа и наши пилоти ги летале овие авиони
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 11038
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: F-86D - Битола

Post by AlexGreat »

Нема да фати толку..околу 50.000 ке биде сосем доволно.
А во чија сопственост се авиониве сега,АРМ?
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15400
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: F-86D - Битола

Post by IgorMKD »

И јас мислам дека со 50.000 ќе се направи "кукла".
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: F-86D - Битола

Post by kocov »

AlexGreat wrote:Нема да фати толку..околу 50.000 ке биде сосем доволно.
А во чија сопственост се авиониве сега,АРМ?
незнам изгледа
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 30396
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: F-86D - Битола

Post by alvarhanso »

Кога гледам вакви фотки... исто ко некој искасапен мртовец да сум видел, жалосно. :evil:
Се за некое гојдо да направи антена за ТВ... да затвори некој кокошарник или да направи корито за свињите да ги рани. Брееееее.....
А баш ме интересира во каква состојба се сличните "олдтајмери" во останатите делови од бившата ни држава. Има некој инфо?
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15400
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: F-86D - Битола

Post by IgorMKD »

И таму ги делкаат... Ама, сепак таму има повисоко ниво на национална и индивидуална свест за тие реликвии од минатото.
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 11038
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: F-86D - Битола

Post by AlexGreat »

Прашав во чија сопственост се,бидејќи очито нивниот газда не мари ама ич за нив.Ко бачило без куче се,па не би требало посебна дозвола да си го присвоиш,дојди со тамчето,товари го и носи!
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: F-86D - Битола

Post by kocov »

AlexGreat wrote:Прашав во чија сопственост се,бидејќи очито нивниот газда не мари ама ич за нив.Ко бачило без куче се,па не би требало посебна дозвола да си го присвоиш,дојди со тамчето,товари го и носи!
кој ги знај чии се ама нема да бидат уште долг тука оти касранта ја продават за 2880 денари по метар квадратен така да оваа место кај што се авионите е добро оти се гледа цела битола .Така да ако се продај местото сигурно овие авиони ке бидат исечени и продадени за алуминиум. А за да ги земиш со камион гарант ке ти дојди полиција и можи да те казнат за све што е украдено во касарната ке ке речат еве го фативме крадецот кој ја крадеше касарната низ годините :D :D .Имаа и 3 М-4 шерман и две м-8 грескел извидувачко возило само како што иди времето нема да имаа ништо и од овие
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 11038
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: F-86D - Битола

Post by AlexGreat »

kocov wrote:
AlexGreat wrote:Прашав во чија сопственост се,бидејќи очито нивниот газда не мари ама ич за нив.Ко бачило без куче се,па не би требало посебна дозвола да си го присвоиш,дојди со тамчето,товари го и носи!
кој ги знај чии се ама нема да бидат уште долг тука оти касранта ја продават за 2880 денари по метар квадратен така да оваа место кај што се авионите е добро оти се гледа цела битола .Така да ако се продај местото сигурно овие авиони ке бидат исечени и продадени за алуминиум. А за да ги земиш со камион гарант ке ти дојди полиција и можи да те казнат за све што е украдено во касарната ке ке речат еве го фативме крадецот кој ја крадеше касарната низ годините :D :D .Имаа и 3 М-4 шерман и две м-8 грескел извидувачко возило само како што иди времето нема да имаа ништо и од овие
Еххх будалија!!!! Касарна во таков град ли се продава бе! :glava_vo_zid: :glava_vo_zid: :glava_vo_zid: НАТО НАТО,мое злато ..
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9004
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: F-86D - Битола

Post by Bobo »

Само да не завршат во некоја печка на 3100 степна
User avatar
Miksi
Едриличар
Едриличар
Posts: 253
Joined: 13 Jul 2007, 08:22
Location: Skopje
Contact:

Re: F-86D - Битола

Post by Miksi »

Немај гајле нема да завршат на 3100 степена, обично ги топат на 1600 :lol:
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: F-86D - Битола

Post by kocov »

AlexGreat wrote:
kocov wrote:
AlexGreat wrote:Прашав во чија сопственост се,бидејќи очито нивниот газда не мари ама ич за нив.Ко бачило без куче се,па не би требало посебна дозвола да си го присвоиш,дојди со тамчето,товари го и носи!
кој ги знај чии се ама нема да бидат уште долг тука оти касранта ја продават за 2880 денари по метар квадратен така да оваа место кај што се авионите е добро оти се гледа цела битола .Така да ако се продај местото сигурно овие авиони ке бидат исечени и продадени за алуминиум. А за да ги земиш со камион гарант ке ти дојди полиција и можи да те казнат за све што е украдено во касарната ке ке речат еве го фативме крадецот кој ја крадеше касарната низ годините :D :D .Имаа и 3 М-4 шерман и две м-8 грескел извидувачко возило само како што иди времето нема да имаа ништо и од овие
Еххх будалија!!!! Касарна во таков град ли се продава бе! :glava_vo_zid: :glava_vo_zid: :glava_vo_zid: НАТО НАТО,мое злато ..

да да се продава 2880 денари е квадрадот тое кузне кај ке завршат авионите за жал тое е македоноска работа :glava_vo_zid:
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
brynner

Re: F-86D - Битола

Post by brynner »

kocov wrote:
AlexGreat wrote:Еххх будалија!!!! Касарна во таков град ли се продава бе! :glava_vo_zid: :glava_vo_zid: :glava_vo_zid: НАТО НАТО,мое злато ..
да да се продава 2880 денари е квадрадот тое кузне кај ке завршат авионите за жал тое е македоноска работа :glava_vo_zid:
Голф терени да не ви праат? Мислам оти едно време Двојче рецитираше некои такви реплики...
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: F-86D - Битола

Post by kocov »

brynner wrote:
kocov wrote:
AlexGreat wrote:Еххх будалија!!!! Касарна во таков град ли се продава бе! :glava_vo_zid: :glava_vo_zid: :glava_vo_zid: НАТО НАТО,мое злато ..
да да се продава 2880 денари е квадрадот тое кузне кај ке завршат авионите за жал тое е македоноска работа :glava_vo_zid:
Голф терени да не ви праат? Мислам оти едно време Двојче рецитираше некои такви реплики...
згради куки за то ке го користат земјиштето на касарната па гледано таму ја бери цела битола во тоа место
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests