F-86D - Битола

Историјат на важните чекори и остварувања кои придонесле за формирањето на денешната авијација.
A historic review of the important steps and achievements that contributed for the aviation of today.
Post Reply
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33057
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: F-86D - Битола

Post by dragan_mig31 »

IgorMKD wrote:Мислам дека се до 100.000 ЕУР за реставрација на еден ваков авион е прифатливо. Се работи за сериозно историско наследство!

Кое нажалост стокава кај нас не го ферма 2%.Кај нас забораваш дека за владеачкава гарнитура и нивните следбеници Југославија е ропство и окупација.Ебате тоа сељаците.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
DesertFox
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 813
Joined: 10 Jul 2010, 19:55
Contact:

Re: F-86D - Битола

Post by DesertFox »

brynner wrote:
kocov wrote:
AlexGreat wrote:Еххх будалија!!!! Касарна во таков град ли се продава бе! :glava_vo_zid: :glava_vo_zid: :glava_vo_zid: НАТО НАТО,мое злато ..
да да се продава 2880 денари е квадрадот тое кузне кај ке завршат авионите за жал тое е македоноска работа :glava_vo_zid:
Голф терени да не ви праат? Мислам оти едно време Двојче рецитираше некои такви реплики...
Стамбени згради во понискиот дел, индивидуално становање во повисоките делови.
User avatar
Davormkd
Падобранец
Падобранец
Posts: 37
Joined: 07 Apr 2010, 17:50
Contact:

Re: F-86D - Битола

Post by Davormkd »

Image

Image

Image

Слики од денеска.
User avatar
robertshear
Падобранец
Падобранец
Posts: 6
Joined: 30 Jul 2021, 23:58
Contact:

Re: F-86D - Битола

Post by robertshear »

Каде можам да ги видам овие слики од 86Д?
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33057
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: F-86D - Битола

Post by dragan_mig31 »

Eve gi gledas ovde na forumot
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
sef
Едриличар
Едриличар
Posts: 288
Joined: 25 Aug 2006, 13:05
Location: Skopje
Contact:

Re: F-86D - Битола

Post by sef »

robertshear wrote: 31 Jul 2021, 00:05 Каде можам да ги видам овие слики од 86Д?
Авионите Битола
https://maps.app.goo.gl/zQSyMcUHMZkYd8Ea9
User avatar
robertshear
Падобранец
Падобранец
Posts: 6
Joined: 30 Jul 2021, 23:58
Contact:

Re: F-86D - Битола

Post by robertshear »

Jac gledam za ovi sliki: viewtopic.php?p=105860#p105860
User avatar
robertshear
Падобранец
Падобранец
Posts: 6
Joined: 30 Jul 2021, 23:58
Contact:

Re: F-86D - Битола

Post by robertshear »

На овие слики на оваа страница, бројот е „305“? Тогаш тоа би било IF-86 #14305?
User avatar
robertshear
Падобранец
Падобранец
Posts: 6
Joined: 30 Jul 2021, 23:58
Contact:

Re: F-86D - Битола

Post by robertshear »

Ова се претежно стари фотографии од Ф-86Д во Битола. Тие прикажуваат неколку слоеви на насликани броеви на опашката и на предната страна на трупот. Иако се додадени графити, се чини дека сите овие броеви се матрицирани или професионално насликани. Левото крило оттогаш е прекинато и превртено, покажувајќи го бројот 078 во бело преку сино, што сугерира дека последниот изглед на авионот бил камуфлажа со бели бројки на телото. На старата слика од левиот фронт, последниот број на десно со црна боја е 8. Ова може да биде од кога авионот го носеше американското означување 24118/FU-118, или кога авионот беше нумериран (14) 078 пред да биде обоен со камуфлажа. Ниту еден од другите броеви нема никаква смисла за мене бидејќи не постои низа на нумерирање на САД или Југославија за оваа рамнина во која 2 доаѓа пред 3, како што е јасно прикажано на десната страна на авионот (со слични броеви од САД) На Најновите бели броеви од двете страни ми изгледаат како 595. Да беше 303 или 305 ова може да биде и IF-86, но не е. Ракетниот фрлач Mighty Mouse с still уште е дел од овој авион. Се надевам дека некој има објаснување или идеја за тоа што претставуваат овие бројки, или може да ме упати кон извор на поврзани информации.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 31959
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: F-86D - Битола

Post by alvarhanso »

Една фотка од Canon MK facebook страната, дело на Христијан Џамбазовски.

Image


Убава фотка, но штета за Sabre-от.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33057
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: F-86D - Битола

Post by dragan_mig31 »

Stoka narod zivee tuka.Zatoa i eksponatov e u vakvo stanje.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
robertshear
Падобранец
Падобранец
Posts: 6
Joined: 30 Jul 2021, 23:58
Contact:

Re: F-86D - Битола

Post by robertshear »

Bitola Sabres
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 44563
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: F-86D - Битола

Post by Iko »

U nekoi zlatni vreminja - koga na ovie prostori imashe drzhava...
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33057
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: F-86D - Битола

Post by dragan_mig31 »

robertshear wrote: 10 Sep 2021, 08:43 Bitola Sabres
1:72?
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
robertshear
Падобранец
Падобранец
Posts: 6
Joined: 30 Jul 2021, 23:58
Contact:

Re: F-86D - Битола

Post by robertshear »

1:48
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest