Македонски макетари!

За љубителите со дебели нерви и креативност во обликувањето на овие прекрасни модели.
For the creative fans with patience who build these magnificent models.
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Post by Scylla »

Стварно е супер.

Златко, со Драган имаме план да направиме секција Макетарство на насловната, каде ќе се објавуваат макети изработени од македонски макетари. Исто, за да се рашири ова хоби кај оние што се интерсираат, може да се поставуваат слики, објаснувања и текстови за макетите, како се изработуваат и слично.

Ова важи за сите кои се интересираат да дадат придонес за оваа секција. Кој е заинтересиран можеме да се организираме.
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
zlatko83
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1644
Joined: 10 Sep 2006, 16:47
Location: Skopje
Contact:

Post by zlatko83 »

nema problem tuka sme podrzuvam sekakvi novi idei
User avatar
Mirakuliks
Падобранец
Падобранец
Posts: 108
Joined: 04 Aug 2006, 14:26
Contact:

Post by Mirakuliks »

Јас се вратив дома во Скопје на едно 10тина дена, моментално постепено по малку ги репарирам моите макети од нивниот непријател (чистењето на мајка ми). Еве ко за почеток една која и јас си признавам дека е аматерски направена макета, дури и сите декали паднаа со тек на време, а другите деновиве ќе ги постирам што се многу подобри, но право да ги репарирам.
P.S. Кликнете на сликите да ги видите во поубава резолуција

Abrams M1 1:72

Image

Image
User avatar
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 13:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by avijacijamk »

Одлични се макеткиве... Правиш ли воздухоплови или само оружје?
Премногу анализа доведува до парализа!!!
[url]http://www.avijacija.com.mk[/url]
User avatar
Mirakuliks
Падобранец
Падобранец
Posts: 108
Joined: 04 Aug 2006, 14:26
Contact:

Post by Mirakuliks »

avijacijamk wrote:Одлични се макеткиве... Правиш ли воздухоплови или само оружје?
Види на прва страна ги имам спомнато мислам сите макети.
Но само последните 6 се кај мене дома, другите се кај баба ми непоправливо оштетени од сеуште супериоирниот противник - мајка ми, која редовно со акцијата, чистење на собата им нанесува тешки загуби на редовите на мојата воена техника.
Како што кажав сега се на репарација, која пошто имам за учење иде поспоро, ама ќе успеам до 6-ти Јануари сите да ги постирам
User avatar
Mirakuliks
Падобранец
Падобранец
Posts: 108
Joined: 04 Aug 2006, 14:26
Contact:

Post by Mirakuliks »

Еве една многу непрецизна макета, на жалост тогаш не ни знаев дека можам да китирам, па да биде подобра, како и да е сега ќе барам нова да направам, ама штета што нема од ревел па ќе мора изгледа од италиери.
Тие што се поискусни можат одам да почнат да ми ги бараат пропустите во работата, како и неточностите на макетата.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Last edited by Mirakuliks on 29 Dec 2006, 14:04, edited 1 time in total.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 27313
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Post by dragan_mig31 »

kao za pocetok e ok.ovaa maketa ja iam praveno 3 pati do sea(ako e taa od italeri) i mozam da kazam deka e mnogu ok maketa i so mali dogradbi moze da se napravi da izglea mnogu dobro.jedina primedba e toa so si farbal so mnogu gusta boja i sto ne si ja izlakiral maketa so matt lak.ali ipak ne e loso.daj uste ako imas :)
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 19:07
Location: Strumica R. Makedonija
Contact:

Post by MaKoM »

@Dragan_Mig31

Абе колку многу макети си направил ама еден шал нај многу ми го привлече вниманието.
Браво брат за ист клуб се навива.

Manchester United

Sprry za Off-topic

p.s Немам направена нитеу една макета нити пак имам намера да правам ама ако правите излоба ке ви дојдам да ве посетам.

Поздрав
...shoveling shits up the hill...
User avatar
Mirakuliks
Падобранец
Падобранец
Posts: 108
Joined: 04 Aug 2006, 14:26
Contact:

Post by Mirakuliks »

Еве ги и останатите макети кои ми се останати по дома.
Убедливо најкрш е Адмирал Кузнецов, Су-25 бил и во подобра состојба, Ми-8 МТ е во изградба и мојот фаворит, досега најпрецизната макета Ка-52
Повелете гледајте радо ги очекувам вашите коментари на чело со Драган

Адмирал Кузнецов 1:350

Image

Image

Image

Су-25 1:72

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
Mirakuliks
Падобранец
Падобранец
Posts: 108
Joined: 04 Aug 2006, 14:26
Contact:

Post by Mirakuliks »

продолжување од претходниот пост

Revell: Mil Mi-8 MT 1:72

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
Mirakuliks
Падобранец
Падобранец
Posts: 108
Joined: 04 Aug 2006, 14:26
Contact:

Post by Mirakuliks »

Второ Продолжување

Ka-52 1:72

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 27313
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Post by dragan_mig31 »

ej ne e loso.samo ovaa mil-17 e ustvari mi-8 ima vidliva razlika,zadniot rotor e na obratna strana na milk-17 e na leva ko na mi-24 a na mi-8 e od desna.isto i lanserite za nrz ne gi ima na nasive mil-17.ova pod uslov da prais nasa mil-17.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Mirakuliks
Падобранец
Падобранец
Posts: 108
Joined: 04 Aug 2006, 14:26
Contact:

Post by Mirakuliks »

dragan_mig31 wrote:ej ne e loso.samo ovaa mil-17 e ustvari mi-8 ima vidliva razlika,zadniot rotor e na obratna strana na milk-17 e na leva ko na mi-24 a na mi-8 e od desna.isto i lanserite za nrz ne gi ima na nasive mil-17.ova pod uslov da prais nasa mil-17.
Бидејќи е во изградба сеуште може да трпи промени, инаку мислам дека имаше фора да го свртам задниот ротор како сакам, па ако се сеќавам добро го наместив од сликите од нашите хеликоптери, како и да е хеликоптерот најрно ќе биде во март комплетиран, бидејќи немам сега време имам многу за учење башка само на 10 дена сум во Ск па и по гости нон стоп. Ккако и да е овој пат ќе внимавам на детали ама од слики.
Кажи ми што мислиш за Ка-52-та
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 27313
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Post by dragan_mig31 »

ej pazi i ova mora da imas poklopec za usisnicite za vazduh,nesto sto go nema u maketata.i isto taka promena so nemoze da se izvede na ovaa maketa e toa sto motorite na mi-8 se pokratki od tie na mil-17 i toa vidlivo pokrtatki.ka=52 e top maketa i ne ti e loso ispadnata:)eve ti link do mojata ka-50 :)ovaa maketa si mozel da ja sredis bez kit samo so malce superlepak i so vodena smirgla :)http://makete.airserbia.com/makete/drag ... /index.htm
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Polval
Падобранец
Падобранец
Posts: 27
Joined: 05 Mar 2007, 08:25
Location: Gostivar, Makedonija
Contact:

Post by Polval »

Jas sum zeleznicki modelar, ne ima i drugi ama mnogumina ili go krijat hobito ili ne znaat za forumov (ili i dvete) .
Ova e forum povrzan so avijacija taka da im se izvinuvam na ostanatite.


Pozdrav
Tino
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests