Макетарство за Почетници

За љубителите со дебели нерви и креативност во обликувањето на овие прекрасни модели.
For the creative fans with patience who build these magnificent models.
Post Reply
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35462
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by dragan_mig31 »

posto drugarot zajcef trazese maketi so nasi oznaki eve sto do sega iam odprilika napraeno u poslednive 10 godini mozda i jace

maketive se napraeni za musterii po naracka

1:48 Kp Su-25

Image

1:48 MHM Mi-24V

Image

1:72 Az Models Zlin-242l

Image

Ovoj e isto taka 1:72 AZ models Zlin 242l ali ovoj put e za moja kolekcija

Image

1:72 HObbyboss Mil-17 isto taka za moja kolekcija

Image

1:72 ART MOdel Su-25UB za moja kolekcija

Image

1:48 Kp Su-25 za moja kolekcija

Image

1:72 Zvezda Mi-8MT po naracka za musterija

Image

1:72 Zvezda MI-17 po naracka za musterija

Image

1:72 Kp su-25 ub karikatura napraena pred poise od 15 godini

Image

1:72 ART model su-25 napraena po naracka

Image

1:72 art model su-25 napraena po naracka

Image

1:72 zvezda su-25 napraena po naracka pred jace od 15 godini

Image

1:72 zvezd Mi-24v napraena po naracka

Image

1:72 mi-24v zvezda napraena za moja kolekcija

Image

1:35 academy m-113 napraena pred mnogu godini za moja kolekcija

Image

1:72 italeri uh-1h napraena na poklon za drugar pred sto god

Image

1:35 Trumpeter T-55A konvertiran u T-55AM od ukrainskite so ogromni muki i nenormalni dorabotki.Sve sto se razlikue od T-55A do AM e samogradnja.Od suknjite d oblatobrani i cuda po kupola i celiot tenk levo desno.maketa za moja kolekcija

Image

1:35 Zvezda BTR-70 ARM maketa za moja kolekcija

Image

1:35 revell BRDM-2 POliciaj 2001 godinia tetovsko maketa napraena za moja kolekcija

Image

1:35 Academy Hamvi

https://i.postimg.cc/Hs2611M1/IMG-1054.jpg

1:72 HOBBYBOSS MI-24V napraena maketa za moja kolekcija a pokasno prodadena.Ima bar 10 godini

Image

1:72 Zvezda Mi-24V napraena za moja kolekcija a pokasno prodadena

Image

1:72 Zvezda Su-25 napraena negde 2004 mislam ili 2005 maksimum.Pokasno ja pokloniv maketava

Image

Iam napraeno use nekolku 24ki su-25ki uh-1 i t-55A ali nemam sliki od niv.Sve pokloneti maketi kroz godinite.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9659
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by Bobo »

Све е топ, али овие за муштерииве малце понеквалитетно ги работиш од тие за своја колекција ...
Ready to take photos!
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35462
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by dragan_mig31 »

Koj kolku plati tolku dobiva ;) ne e isto maketa od kutija na brzina i maketa so ulozeni 100+ evra u dodatni delovi kakvi so obicno ugraduem u moite.Plus toa lugjevo gledaat da projdat poeftino kaj nas generalno.

Najprost primer se dvete su25 u 48.Mojata ima dodatni delovi od 130evra odprilika ugradeno.Urezani nitni napraeni eden kup stvari u samogradnja i toa bi iskocilo negde 5x poskapo minimun od su25kata u 48 napraena od kutija.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9659
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by Bobo »

А тој големиот за СкопјеЕр до кај е?
Ready to take photos!
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35462
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by dragan_mig31 »

Se krcka :D
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by AlexGreat »

Sekoja cest druze!

Poslednava narocito e mnogu dobra, iako e stara 17 godini.

Inaku, dali prvata 25ka najgore i pretposlednata, musterijata ja baral so nisko nivo na realizam vo odnos na "prljavost" ili?

Bidejki ovie podole so gi imas praveno 25ki, za moj vkus, se dosta porealno i podetalno obraboteni. Isto i 8cata.
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35462
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by dragan_mig31 »

Ne nego rece sakam su25 kqo koa bea relativno novi.Zatoa nema mnphu prljanje.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by AlexGreat »

Bez da go uvredam bidejki ne znam koj e... ama e tapan.

Bobo me preduhitril so komentar u toj pravec, mada jas ne bi rekol ponekvalitetno poso pretpostavuvam deka podednakvo posveteno gi rabotis site, kako so i treba profesionalec da raboti bez muljanje so koe bi si srusil standard i renome, e sea koj kako saka da mu izgleda maketata.

Inaku kako nekoj moze poeftino da pomine? Pretpostavuvam deka toa ide: imam maketa (ili ke platam naracka za nea), plus izrabotka e tolku i tolku.

Koi stavki se cenovno zavisni pri dogovaranje eve da receme na nasa Su-25ka?
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35462
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by dragan_mig31 »

Pa ne muljam poato ne sum bugarin :D realno toj so razbira i ima iskustvo ke priemti deka nema propusti u sklapanje i farbanje i slicno.Razlikata ja pravat nivoto na detalji intoa e toa.E sea pazi ima tapa maketi sto se karikaturi pa so i da prais dzabe e pak na kraj ke bidat tapa samo prasanjeto e kolku tapa ke bidat.Ima top maketi za koi pam treba da se ulozi trud inace bi bile tapa ama bar trudot ke se glea poise na kraj.Ja uvek na musteriite im vikam da mi dadat kompletna sloboda zaso licno sakam sto porealisticni maketi.Arno ama 99% ne se takvi musterii i mislat deka sve znaat.

Za su25 realno u 72 saglam maketa nema.Najbolji se onie art model od ukraina.Ali brate toa se otrov.maketi za sklapanje.Dusa mi iskaca so skeoja od niv.Ruska zvezda e recimo karikatura i bez obzir na trudot na kraj e sranje.Toa e onaa na kriloto na praviot suhoj.Se glea deka predniot del e netacen total.Isto i uaisnicite itd.

E sea generlano lugjevo se napraj so pobrzo i poeftino.Toa e bas bzvz poso me stavaat u bed situacija i probuem da izvlecam maksimum od toa so mi e na rapsolaganje.

Stavki ko so vikas se prvo kvalitet na maketa dodatni delobo za detaljiranje koi se neophodni (kompletno nov kokpit,naoruzanje i soicno) ako se ja prasuem a kostaat 2 3x poise od samata maketa.I ja licno sakam da gi urezam nitnite na moive maketi a toa e makotrpna rabota i bi kostalo bar 50 do 70% vise od cenata na izrabotkata.Ali davaat nevideno bolje efekt na kraj sto moze da se primeti na maketive sto gi postaviv.

Na sekoja maketa nema potreba da se urezat nitni ali na mrcimi ko su25 i mi24 mi8 apsolutno se must have i ja podigaat samata maketa na drugo nivo.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14319
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by James »

Eii nekoi ovde ne sum gi videl, 113 kava kako si ja naprajl braos mu ibam to tenekjijata. Mada i drugive zemjoodni se vrh!!

Se taksav i ja za maketa nekoj tenak, ali momentalno nevestava mi e ljuta deka kupiv monitor ako kupam kje ja preraboti pravosmukalkata u stugna kje mi ja gagja.
User avatar
Zajcef
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 513
Joined: 17 May 2010, 20:10
Location: Прилеп
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by Zajcef »

Image

Почнува по мааааалку да наликува на тенк, се надевам ќе се разлепша како што работам на него, бтв не ја видов темава на брзање сум малку за се друго накнадно ќе коментирам, фала премногу за сликите
Image
сликата што не ти ја отвори е вакво постоље
Кога неправдата ќе стане закон,отпорот станува должност!
Macedonia a place between a joke and a nightmare.
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14319
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by James »

Topoi!
User avatar
Zajcef
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 513
Joined: 17 May 2010, 20:10
Location: Прилеп
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by Zajcef »

Иначе за македонскиве макети немам зборови, злинот е лудило 8) авиони не се разбирам и хелија али изгледаат топ. Т55ката на газ паднав буквално, и онака имам софт спот за тој тенк, ако најдам понатака некоја макета можно е ваков обид да направам али кога ќе бидам повешт. Наредно планирам еден Шерман боже здравје. Т80кава ме измачи и уште ќе ме мачи ептен, али ме фати најверојатно болеста. Приметив дека брзо се изморувам и ми праѓа концентрацијата и правам паузи. Можам да работам и подолго ама квалитетот набрзо станува 0. :se_predavam:
Кога неправдата ќе стане закон,отпорот станува должност!
Macedonia a place between a joke and a nightmare.
User avatar
Airbus
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5903
Joined: 02 Dec 2006, 18:07
Location: Boston, Maassachusetts
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by Airbus »

Zajcef wrote: 29 May 2022, 21:31 Image

Почнува по мааааалку да наликува на тенк, се надевам ќе се разлепша како што работам на него, бтв не ја видов темава на брзање сум малку за се друго накнадно ќе коментирам, фала премногу за сликите
Кога ќе биде у завршна фаза, немој ко на кутијава да блешти. Некој плочка од реактивниот нека фали, некоја од склопот на подвозје малце зарѓана, дел од метал извиткан. Муабетов ми е да не биде ко нов, зашо таков од погон нема искочено. :D

Edit: Нешто налик на сликава, види го и возачот.

Image
Last edited by Airbus on 31 May 2022, 13:27, edited 1 time in total.
Image المجد للسرب ٩٦ اعتراضية
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35462
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by dragan_mig31 »

Zajcef wrote: 30 May 2022, 14:02 Иначе за македонскиве макети немам зборови, злинот е лудило 8) авиони не се разбирам и хелија али изгледаат топ. Т55ката на газ паднав буквално, и онака имам софт спот за тој тенк, ако најдам понатака некоја макета можно е ваков обид да направам али кога ќе бидам повешт. Наредно планирам еден Шерман боже здравје. Т80кава ме измачи и уште ќе ме мачи ептен, али ме фати најверојатно болеста. Приметив дека брзо се изморувам и ми праѓа концентрацијата и правам паузи. Можам да работам и подолго ама квалитетот набрзо станува 0. :se_predavam:
Fala drugar :) Ako sakas T-55AM kako nasite ke mora da go kupis noviot od trumpeter u 35 razmer.I toa za da dobies nas koj ne e bas AM nego e hibrid megju T-55A i AM ke mora mnogu trud da ulozis za da go prepravis posto nasive im fali dodaten oklop i raznoraznzi matrakuki.Izglea brakjava ukrainski 2001 ni uvalija polumodernizirani t-55ki.

Inace eve ti mala inspiracija.Pred puno godini go napraiv ovoj T-80BV od trumpeter u 1:35 razmer.Maketava e napraena direkt od kutija.Dodadena e samo metalna cevka za topot od RB models koja realno nemase potrea da se dodae ali jbg musterija e uvek u pravo :D Maketava predstavue Sovetski tenk od kraj na 80ti na manevri negde u istocna germanija ili cehoslovacka/polska

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14319
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by James »

Uu jbt, braos. Prav SSSR-ovac upm
User avatar
Zajcef
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 513
Joined: 17 May 2010, 20:10
Location: Прилеп
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by Zajcef »

Airbus wrote: 31 May 2022, 13:05
Кога ќе биде у завршна фаза, немој ко на кутијава да блешти. Некој плочка од реактивниот нека фали, некоја од склопот на подвозје малце зарѓана, дел од метал извиткан. Муабетов ми е да не биде ко нов, зашо таков од погон нема искочено. :D

Edit: Нешто налик на сликава, види го и возачот.

Image
На место сугестија скроз :D Иначе на два ума сум уште колку сакам да биде оштетен/користен бидеќи гледам некој прават со диорама како ептен користено теренски а од друга страна може моделов да биде приказ баш на модел на тоа парче оружје во перфектно стање, бидеќи сакам после да му направам некаков постамент, ако биде диорама со земја и се повеќе ќе одговара оригинал користен, ако биде дрвен постамент повеќе сум за перфектна состојба + малце aging :D
Гледав еден како го правеше истиов модел, варијанта од Чеченската војна, тој го оштети салам и навистина тенкот изгледаше како од бојно поле изваден директно :D
Кога неправдата ќе стане закон,отпорот станува должност!
Macedonia a place between a joke and a nightmare.
User avatar
Zajcef
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 513
Joined: 17 May 2010, 20:10
Location: Прилеп
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by Zajcef »

dragan_mig31 wrote: 31 May 2022, 13:12
Fala drugar :) Ako sakas T-55AM kako nasite ke mora da go kupis noviot od trumpeter u 35 razmer.I toa za da dobies nas koj ne e bas AM nego e hibrid megju T-55A i AM ke mora mnogu trud da ulozis za da go prepravis posto nasive im fali dodaten oklop i raznoraznzi matrakuki.Izglea brakjava ukrainski 2001 ni uvalija polumodernizirani t-55ki.
Ќе ја порачам од германија макетата, али како ќе го сработам ова што го набројав не знам, иам другар што има 3д принтери со тоа работи, не знам колку тоа би можело да помогне во правење на вакви специфични макети?
dragan_mig31 wrote: 31 May 2022, 13:12Inace eve ti mala inspiracija.Pred puno godini go napraiv ovoj T-80BV od trumpeter u 1:35 razmer.Maketava e napraena direkt od kutija.Dodadena e samo metalna cevka za topot od RB models koja realno nemase potrea da se dodae ali jbg musterija e uvek u pravo :D Maketava predstavue Sovetski tenk od kraj na 80ti na manevri negde u istocna germanija ili cehoslovacka/polska

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Макетава е лудило, третина од ова да постигнам презадоволен сум :lol:
Иначе топ што ми ги прати сликиве ќе ми помогнат во составувањево бидеќи проблем ми беше некои делови да ги визуализирам поради "одличното" упатство на ѕвезда :roll:
Кога неправдата ќе стане закон,отпорот станува должност!
Macedonia a place between a joke and a nightmare.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35462
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by dragan_mig31 »

Naracaj ja maketata od trumepter nek ti ja donesat i ja ke ti pomognam so treba da izvadis a so da prepravis.#d stampa nema da ti pomogne bas so ovie stvari taka da ne se zamaraj.

Za prva maketa ja bi ti prepracal da ne navlagas mnogu u ostaruvanja ostetuvanja.Prvo treba da naucis kako se sklapa i farba.Osnovni stvari pa posle tek ke si dojde na red sve ova drugo.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Zajcef
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 513
Joined: 17 May 2010, 20:10
Location: Прилеп
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by Zajcef »

Image

Image

Малце прогрес од ноќеска :D
Кога неправдата ќе стане закон,отпорот станува должност!
Macedonia a place between a joke and a nightmare.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests