Аеромитинг Охрид 5 јули 2008

Сите интересни случувања поврзани со воздухопловството во светот.
Events and happenings in aviation in the world.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 27358
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Post by dragan_mig31 »

drugi sliki neso ?
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Post by Scylla »

Еве дел од активностите пред летањето, RC авиончиња.

Image

Image

Една интересна атракција, параглајдер со мотор

Image

И пред да ги покажеме летачките атракции, редно да прикажеме една многу поинаква атракција на пистата која привлече огромно внимание кај посетителите...Вистинските авиончиња :D

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Повеќе слики ќе следуваат малку подоцна, треба време да се развијат. :D
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
Igor Uzunov
Падобранец
Падобранец
Posts: 68
Joined: 06 Dec 2007, 16:14
Location: mkd
Contact:

Post by Igor Uzunov »

se bilo super ali stjuardesite so gi gleam u zolto sto se obleceni...mhm mhm!
pa i da ne se stjuardesi se zakon...ne be ustav!znaci imalo da se visi mnogu povekje-so mi e krivo so ne bev! :x
User avatar
daniel-padobranac
Падобранец
Падобранец
Posts: 49
Joined: 03 Jul 2008, 22:09
Location: kumanovo
Contact:

Post by daniel-padobranac »

Zdravo stignavme i vo Kumanovo inaku jas imav problem so padobranot pa morav da otvoram rezerva imav skinato 2 konopci inaku aeromitingot bese super a posebno avioncinjava (zolti) nenormalno dobri pozz do stite sto bea prisutni i sto ucestvuvaa na ovoj aeromiting pozz pa ke stavam i ja nekoja slika i klipce od skokovite samo aj i ja prvo da go razvijam filmot :D
I Believe I Can Fly
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Post by Scylla »

Даниел, мене лично ме извади од памет бидејќи кога веќе забележав дека нешто паѓа, доцна беше да приметам дека е само резервата...

Битно се заврши во ред, само се прашувам како ти било во оние 2-3 секунди додека ја отвараше резервата. :D

Еве уште неколку слики од атмосферата на охридскиот аеродром, има уште повеќе слики од друг апарат кој се надевам до утре ќе ви ги покажам...

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Post by Scylla »

Еве малку армија и полиција и нивното летање. Овие слики не се воопшто добри, но се надевам утре ќе ви покажам многу многу подобри од далеку поквалитетен апарат.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Post by Scylla »

И малку слики од падобранците, во првиот скок.

Image

Image

И еве една слика од аеродромската зграда...

Image
Last edited by Scylla on 05 Jul 2008, 21:14, edited 1 time in total.
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
Aviator
Падобранец
Падобранец
Posts: 140
Joined: 22 Oct 2007, 20:40
Contact:

Post by Aviator »

Митингот беше супер. Имаше што да се види. Одличен ден и одлични услови за летање. Јас имам неколку слики за тоа како се чува израелски авион. Постојано околу авионот кружеше Југо, додека таксираше и полетуваше. Надвор беше полно со "цивили" кои слушаа "радио".

Image

Image

Image

Image
User avatar
daniel-padobranac
Падобранец
Падобранец
Posts: 49
Joined: 03 Jul 2008, 22:09
Location: kumanovo
Contact:

Post by daniel-padobranac »

sto da vi kazam koga vidov deka nemoze so glavnata kupola da se prodolzi si rekov toa e toa poglednav na visinomerot i od 1000 su spadnal na 800 za samo nekolku sek i vikam rezervata i toa mora da se sluci inaku krs dole si pomisluvam da ne se sluci nesto usto posle ama se razmisluvas u rok od 2 sek 100 raboti pomisliv i bez razmisluvanje ja otfrliv glavnata kupola i vednas ja izvlekov rackata za rezervniot padobran vo prviot moment pocnav da padjam i nekolku sekundi dodeka da fatam brzina samo gledam vo racete dali sum gi izvadil i perniceto i rackata i si velam sto go nema uste padobranot i po nekolku sek 2-3 ete go se otvori i ete se sluci 3-4 probi kako da prozemjam i uspesno prizemjiv na prsti dobro e toa sto se se zavrsi dobro i dobro e sto ne izgubiv ni del od opremata ja najdovme glavnata kupola i polot padobranceto i se bese vo red ama ne e zor da se poftoruvaat vakvi raboti

DENES PREZIVEAV
I Believe I Can Fly
User avatar
Igor Uzunov
Падобранец
Падобранец
Posts: 68
Joined: 06 Dec 2007, 16:14
Location: mkd
Contact:

Post by Igor Uzunov »

da si ziv i zdrav!i uste mnogu pati da skokas...
User avatar
EDRILICAR
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 806
Joined: 24 Jan 2007, 15:56
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by EDRILICAR »

utre ke stavam i ja sliki da vidite kako izgleda bell212 slikan od mi-17
User avatar
EDRILICAR
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 806
Joined: 24 Jan 2007, 15:56
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by EDRILICAR »

Z3-HHB

Image
User avatar
EDRILICAR
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 806
Joined: 24 Jan 2007, 15:56
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by EDRILICAR »

an-24 na airlift

Image
User avatar
EDRILICAR
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 806
Joined: 24 Jan 2007, 15:56
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by EDRILICAR »

izraelecot slikan od kula

Image
User avatar
EDRILICAR
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 806
Joined: 24 Jan 2007, 15:56
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by EDRILICAR »

poletuva

Image
User avatar
EDRILICAR
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 806
Joined: 24 Jan 2007, 15:56
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by EDRILICAR »

mi-17

Image
User avatar
EDRILICAR
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 806
Joined: 24 Jan 2007, 15:56
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by EDRILICAR »

padobranci

Image
User avatar
EDRILICAR
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 806
Joined: 24 Jan 2007, 15:56
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by EDRILICAR »

VL-3

Image
User avatar
EDRILICAR
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 806
Joined: 24 Jan 2007, 15:56
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by EDRILICAR »

sinus pipistrel

Image
User avatar
EDRILICAR
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 806
Joined: 24 Jan 2007, 15:56
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by EDRILICAR »

utva i blanik vo aero zapreda

Image
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests