На каде се движиме?

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: На каде се движиме?

Post by kocov »

dragan_mig31 wrote:Vmrovskata matrica ke dozivee totalen kratok spoj :D ke treba da pojacaat doza na antipsihotici posle turskovo ratifikuenje na clenstvoto :D
Da ti kazam ic poke ne se zamaram koga na site mu e sedeno kako ke bidime vlezni vo nato i jas ne se zamaram poke eve neka bidat 30 clenka na Nato pa ajde da vidime so i kako ke ponatamu vo Nato.
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9687
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: На каде се движиме?

Post by Bobo »

kocov wrote:
dragan_mig31 wrote:Vmrovskata matrica ke dozivee totalen kratok spoj :D ke treba da pojacaat doza na antipsihotici posle turskovo ratifikuenje na clenstvoto :D
Da ti kazam ic poke ne se zamaram koga na site mu e sedeno kako ke bidime vlezni vo nato i jas ne se zamaram poke eve neka bidat 30 clenka na Nato pa ajde da vidime so i kako ke ponatamu vo Nato.
Ништо што, ти што очекуваш да се деси?! Пак ке си изгрева сонце на исток, ти ке идеш на работа... и така
Ready to take photos!
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4564
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: На каде се движиме?

Post by filipv »

Iko wrote:(7-dum "Protiv" i 1-en "Vozdrzhan")
Друже Ико, пардонирај за офтопик, ама СТВАРНО нема никаква потреба од -dum и -en. Ништо не му фали на "7 против и 1 воздржан“.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35634
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: На каде се движиме?

Post by dragan_mig31 »

kocov wrote:
dragan_mig31 wrote:Vmrovskata matrica ke dozivee totalen kratok spoj :D ke treba da pojacaat doza na antipsihotici posle turskovo ratifikuenje na clenstvoto :D
Da ti kazam ic poke ne se zamaram koga na site mu e sedeno kako ke bidime vlezni vo nato i jas ne se zamaram poke eve neka bidat 30 clenka na Nato pa ajde da vidime so i kako ke ponatamu vo Nato.

Isto i ja ne se zamaram vise.Ova duvlo ne zasluzue zamaranje.Kaj i da se svrtis sve apasi i nesposobnjaci.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45825
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: На каде се движиме?

Post by Iko »

Ma znam Filip, nekoja bezvezna profesionalna deformacija mi e ostanata od logistichki vreminja...1-st, 2-nd, 3-rd, 7-th, 581-st, 1054-th, itn. itn...baraa Amerite taka i po godini mi premina vo blesava navika...ti se veruva deka den-deneshen latinica kucam 10-set puti pobrzo od kirilica so koja iskreno maka macham koa treba da ja tipkam?!?
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14436
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: На каде се движиме?

Post by James »

https://m.mkd.mk/makedonija/ekonomija/o ... m-plativme" onclick="window.open(this.href);return false;

Toa se tie nasi ekonomisti...
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33447
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: На каде се движиме?

Post by alvarhanso »

ЉуБчо е поет... моля ви се.
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33447
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: На каде се движиме?

Post by alvarhanso »

https://twitter.com/NATOpress/status/12 ... 4463393792" onclick="window.open(this.href);return false;

Image
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33447
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: На каде се движиме?

Post by alvarhanso »

Image
User avatar
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6627
Joined: 02 Jul 2014, 19:44
Contact:

Re: На каде се движиме?

Post by Zoran MAF »

alvarhanso wrote:Image
Ја остваривме целта .
АЈ паи другите цели , се за арно.

ПС по се чуството ми е горко би требало да се радуваме.
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33447
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: На каде се движиме?

Post by alvarhanso »

Знам, по толку години и толку отстапки, членствово ни помина под радар... ниту пак некому му е стало до тоа во моментов.


А ЕУ... ЕУ си е стандардна приказна. И понатаму за нив сме 2-ра, 3-та класа Европјани.

Европската Комисија не го прифати барањето на Бујар Османи

Европската Комисија не ги прифаќа барањата за земјите од Западен Балкан привремено да ја отстрани авторизација на извоз на медицинска заштитна опрема од ЕУ и покрај тоа националните влади од регионот побараа ваква вонредна мерка за време додека трае борбата со епидемијата на корона вирусот.

ЕУ останува на ставот дека средствата за лична ззаштита поради недостатокот со кој се соочуваат земјите членки нема да се извезуваат надвор од Унијата.

- Побаравме и да бидеме исклучени од рестрикциите кои ги најави Европската Комисија за заштита на стабилноста на единствениот европски пазар а кои што се однесуваат најмногу на медицинска опрема и средства за работа, рече вчера Бујар Османи, вицепрмиерот за евроинтеграции.

„Ова е привремена мерка и не е забрана за извоз. Целосно во согласност со обврските на ЕУ, со оглед на еволутивната природа на ситуацијата, Европската Комисија ревидираше неколку аспекти за да се исполнат целите“, нагласи денеска портпаролот Даниел Росарио.

Во моментов заштитна опрема од земјите од ЕУ можат да купуваат Норвешка, Исланд, Лихтенштајн, Швајцарија, Фарските Острови , Андора, Сан Марино и Ватикан, но не и земјите од Западен Балкан.
https://www.faktor.mk/evropskata-komisi ... jar-osmani" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35634
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: На каде се движиме?

Post by dragan_mig31 »

Nisto novo.Zatoa neka ne se cudat koa kina i rusija ke imaat milion puti pogolemo vlijanie na balkanov posle ovaa kriza koja bi trealo da se normalizira nakaj juni juli.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14436
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: На каде се движиме?

Post by James »

Sega vekje e dzaba, tolku godini mnogu ukazuvaa na trulosta na EU kako edno birokratsko i glupavo cudoviste, i uste pogolemata glupost deka SAD se nerazdvojni sojuznici. Krizava e samo logicka posledica na arogancijata na site onie koi veruvaa deka se e ok zatoa sto sekogas imase nekoja brojka so vikase aha taman e. Ali najlesno bese sekoj koj ke go dovede toa vo prasanje samo da mu se zalepi etiketa deka e proruski raspolozen ili drka dva puti dnevno na Putin.


Najbitno od se e, ova e kristalno cista lekcija za sekogo koj razmisluva deka nekakva si kolektivna odbrana i sojuzi se resenieto za sekakva maka. Kur moj ke ti pomogne nekoj ako ne si sposoben sam da si pomognes sebesi.
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33447
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: На каде се движиме?

Post by alvarhanso »

alvarhanso wrote:Европската Комисија не ги прифаќа барањата за земјите од Западен Балкан привремено да ја отстрани авторизација на извоз на медицинска заштитна опрема од ЕУ и покрај тоа националните влади од регионот побараа ваква вонредна мерка за време додека трае борбата со епидемијата на корона вирусот.

ЕУ останува на ставот дека средствата за лична ззаштита поради недостатокот со кој се соочуваат земјите членки нема да се извезуваат надвор од Унијата.

Image


8)
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9687
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: На каде се движиме?

Post by Bobo »

alvarhanso wrote:
alvarhanso wrote:Европската Комисија не ги прифаќа барањата за земјите од Западен Балкан привремено да ја отстрани авторизација на извоз на медицинска заштитна опрема од ЕУ и покрај тоа националните влади од регионот побараа ваква вонредна мерка за време додека трае борбата со епидемијата на корона вирусот.

ЕУ останува на ставот дека средствата за лична ззаштита поради недостатокот со кој се соочуваат земјите членки нема да се извезуваат надвор од Унијата.

Image


8)

Сите овци во своето трло..
Ready to take photos!
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14436
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: На каде се движиме?

Post by James »

Patetika

https://mobile.twitter.com/SPendarovski ... 1424664576" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14217
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: На каде се движиме?

Post by karamba »

ебем ти и нато и мато и еу меу, нема врска тоа, три чисти немаат поготово ова бирократијава свеевропско заглавена која се докажа дека може да функционира само кога е све глат и иде ко подмачкано, а нешто е рапаво и почне да шкрипи одма капут се, ги заборавија сите хуманитарни вредности на еу одма пошто секој си гледа у свој двор маките кои не се мали :?
User avatar
Столе Маф
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5670
Joined: 12 Jun 2011, 16:03
Contact:

Re: На каде се движиме?

Post by Столе Маф »

Добриот домаќин мисли на СЕ , и за добри денови и за лоши , што ни е крива ЕУ , што Македонија не си ја завршила домашната задача , а НЕПИШАНАТА ДОМАШНА ЗАДАЧА БЕШЕ , кога изби епидемијата во Кина , да почне да се спрема на домашен терен , МАСКИ , РАКАВИЦИ , МЕДИЦИНСКИ АЛКОХОЛ РЕСПИРАТОРНИ МАШИНИ , ЕМ ПОЕВТИНО ЌЕ ГИ НАБАВЕШЕ , ЕМ НА ВРЕМЕ .
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14436
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: На каде се движиме?

Post by James »

Nemase vreme posto se gusese od jajata na EU ku*ot nabien do grkljan. I uste se tepase da prasa da ne ima uste, podlaboko....
User avatar
Airbus
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5909
Joined: 02 Dec 2006, 18:07
Location: Boston, Maassachusetts
Contact:

Re: На каде се движиме?

Post by Airbus »

James wrote:Nemase vreme posto se gusese od jajata na EU ku*ot nabien do grkljan. I uste se tepase da prasa da ne ima uste, podlaboko....
Си имаш пиво за пишаново.
Image المجد للسرب ٩٦ اعتراضية
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot], Google [Bot] and 8 guests