10 Јуни Ден на ВВ и ПВО

Сите интересни случувања поврзани со воздухопловството во светот.
Events and happenings in aviation in the world.
Post Reply
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 26342
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

10 Јуни Ден на ВВ и ПВО

Post by dragan_mig31 »

ајде малце да продискутираме кој иде кој не и остало.ја сеа за сеа знам дека ке има летачки програм и дека ке се одржи за сигурно....
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 19:07
Location: Strumica R. Makedonija
Contact:

Post by MaKoM »

ЈАС ЈАС ЈАС идам идам идам :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
...shoveling shits up the hill...
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Post by Scylla »

И јас исто.
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Post by Skopjeair »

Доаѓам и јас ...
I fly BELL 206 when I am sober!
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9004
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Post by Bobo »

Druze pisi od kolku casot e? ja 90% idam...
User avatar
zlatko83
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1644
Joined: 10 Sep 2006, 16:47
Location: Skopje
Contact:

Post by zlatko83 »

pa naprajete nekoja fotka da vidime sto ima vo letno stanje a sto sto kako maketa samo na aerodrom

p.s. naprajte sliki od mi-24 sto e so infracrvena kamera
User avatar
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 19:07
Location: Strumica R. Makedonija
Contact:

Post by MaKoM »

И .....што бидна ке има ли или не ????? Дајте кажете никој појма нема ....
...shoveling shits up the hill...
User avatar
perseus
Падобранец
Падобранец
Posts: 57
Joined: 26 Jan 2007, 20:56
Location: Skopje, Macedonia
Contact:

Post by perseus »

и јас сум за и би сакал да идам
ама да пишеше што како кога каде ако не ти е мака
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 26342
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Post by dragan_mig31 »

денес дознав дека ке има прелет на ми-24 и злин.така да кој сака нека дое....у недела ке пишам за сигурно,пошто ипак македонија е ова ништо чудно да откажат у задњи момент
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 19:07
Location: Strumica R. Makedonija
Contact:

Post by MaKoM »

dragan_mig31 wrote:денес дознав дека ке има прелет на ми-24 и злин.така да кој сака нека дое....у недела ке пишам за сигурно,пошто ипак македонија е ова ништо чудно да откажат у задњи момент
Aј прашај ама прашај и у колку саат ке е оти има луѓе што не се од скопје па треба да станат по рано да дојдат у скопје. ???
...shoveling shits up the hill...
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 26342
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Post by dragan_mig31 »

filipv wrote:
MaKoM wrote:
dragan_mig31 wrote:денес дознав дека ке има прелет на ми-24 и злин.така да кој сака нека дое....у недела ке пишам за сигурно,пошто ипак македонија е ова ништо чудно да откажат у задњи момент
Aј прашај ама прашај и у колку саат ке е оти има луѓе што не се од скопје па треба да станат по рано да дојдат у скопје. ???
Има и луѓе што се на работа па треба да прават специјални подготовки. Мора да се знае точно ОД колку ДО колку саат ќе трае приредбата!

абе тачно да ми кажат незнаеа пошто ипак знаете како се прави све во државава у 5 за 12.али предходните години секогаш било од 10-10:30..
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 13:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by avijacijamk »

Еве уште една убава информација и АК Скопје ќе дојде со воздухоплови... Ќе дојдеме со Утва-75, CH-701, CH-601, Pipistrel SINUS и Maya.
Премногу анализа доведува до парализа!!!
[url]http://www.avijacija.com.mk[/url]
User avatar
Flug
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 518
Joined: 19 May 2007, 17:42

Post by Flug »

Jas sakam da dojdam, da sliknam i da slusnam cocki vo vozduh. Za sigurno, ako treba sam so taksi ke odam.
User avatar
Димитар
Падобранец
Падобранец
Posts: 33
Joined: 05 Jun 2008, 20:35
Location: Скопје
Contact:

Post by Димитар »

Интересно, каде и во колку часот ќе биде ако дознаете пишете, можда ќе дојдам. :)
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 26342
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Post by dragan_mig31 »

Димитар wrote:Интересно, каде и во колку часот ќе биде ако дознаете пишете, можда ќе дојдам. :)
петровец,а за саат ваљда 10
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15400
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Post by IgorMKD »

Pokaneto e i MVR :lol:
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 26342
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Post by dragan_mig31 »

IgorMKD wrote:Pokaneto e i MVR :lol:
,ухухуху ке има сликање :D
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 26342
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Post by dragan_mig31 »

ПОЧЕТОК 10 СААТ САБАЈЛЕ.....
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 30398
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Post by alvarhanso »

Свеченост по повод денот на воздухопловниот ВИНГ

На воениот дел од аеродромот „Александар Велики“ и во касарната ,,Страшо Пинџур“ во Петровец, покрај свеченото постројување на припадниците на ВИНГ, предвидено е присуство на спортските аеро-клубови од Македонија и хеликоптерската единица на МВР.

По повод одбележување на 10 јуни, денот на воздухопловниот ВИНГ на АРМ утре во Петровец, ќе се одржи свеченост. На воениот дел од аеродромот ,,Александар Велики“ и во касарната ,,Страшо Пинџур“ во Петровец, покрај свеченото постројување на припадниците на ВИНГ, предвидено е присуство на спортските аеро-клубови од Македонија и хеликоптерската единица на МВР. Пред присутните ќе се одржи презентација на опремата на единицата и заеднички аеро митинг.

- Покрај основната мисија на ВИНГ за остварување на блиска воздушна огнена поддршка на маневарските единици на АРМ, негова мисија е да учествува во мировни и мисии од хуманитарен карактер предводени од НАТО, ЕУ и ОН, учество во справување со конфликти од регионален карактер, како и поддршка на институциите во Република Македонија при справување со природни непогоди и други несреќи - се вели во соопштението на Минстерството за одбрана.

Со постигнатите резултати во обуката, ВИНГ се вбројува во една од најелитните единици на АРМ која со успешното извршување на мисијата ,,АЛТЕА“ на најдобар начин го дава придонесот за афирмација на Република Македонија и нејзиниот пат кон полноправно членство во Алијансата.

На свеченоста ќе присуствуваат: министерот за одбрана Лазар Еленовски, началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Мирослав Стојановски, командантот на Здружената оперативна команда на АРМ генерал-мајор Зоран Димов и други високи гости.

http://www.kirilica.com.mk/vest.asp?id=9331
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 30398
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Post by alvarhanso »

Свеченост по повод денот на воздухопловниот ВИНГ на АРМ

Утре со почеток во 10 часот во касарната ,,Страшо Пинџур“ во Петровец ќе се одржи свеченост по повод одбележувањето на 10 јуни, денот на воздухопловниот ВИНГ (вВИНГ) на АРМ.

На воениот дел од аеродромот ,,Александар Велики“ и во касарната ,,Страшо Пинџур“ во Петровец, покрај свеченото постројување на припадниците на вВИНГ, предвидено е присуство на спортските аеро-клубови од Македонија и хеликоптерската единица на МВР, при што за оваа прилика пред присутните ќе се одржи презентација на опремата на единицата и заеднички аеро митинг. На свеченоста ќе присуствуваат министерот за одбрана Лазар Еленовски на Здружената оперативна команда на АРМ генерал-мајор Зоран Димов и други високи гости.

Постоењето на вВИНГ се темели врз одлуката на Претседателот на Република Македонија од 10 април 1992 година, со која е формирана командата на военото воздухопловство и противвоздушна одбрана (ВВ и ПВО) на АРМ во чии состав велезе воздухоплопловната бригада со авијациски, транспортен и борбен хелокоптерски сквадрон. На 28 јуни 1994 година тогашната команда на ВВ и ПВО на АРМ во својот состав ги доби првите транспортни хеликоптери Ми-17 со што оваа команда почна позабележително да се развива. Во 2001 година, АРМ оваа единица ја опреми со борбени хеликоптери Ми-24, УХ-1Х и борбени авиони Сухој СУ-25. Со планот за трансформација на АРМ од 10 јуни 2005 година, воздухопловната бригада се трансфорнира во ВИНГ (Воздухопловна Извидувачко Напаѓачка Група), како помала, помобилна, но и пококомпактна единица, прилагодена на новата мисија и предизвици на АРМ.

Денес, покрај основната мисија на вВИНГ за остварување на блиска воздушна огнена поддршка на маневарските единици на АРМ, негова мисија е да учествува во мировни и мисии од хуманитарен карактер предводени од НАТО, ЕУ и ОН, учество во справување со конфликти од регионален карактер, како и поддршка на институциите во државава при справување со природни непогоди и други несреќи.

Net Press
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests