Новинарска неинформираност/неписменост

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 30398
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Новинарска неинформираност/неписменост

Post by alvarhanso »

Zoran MAF wrote:A uuu
koj pishuva ?
https://fokus.mk/vo-italija-uapseni-18- ... prodavale/" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6624
Joined: 02 Jul 2014, 19:44
Contact:

Re: Новинарска неинформираност/неписменост

Post by Zoran MAF »

alvarhanso wrote:
Zoran MAF wrote:A uuu
koj pishuva ?
https://fokus.mk/vo-italija-uapseni-18- ... prodavale/" onclick="window.open(this.href);return false;
и ова мириса на парабел.
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 26342
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Новинарска неинформираност/неписменост

Post by dragan_mig31 »

Treba tuka metak da zaigra na lice mesto.Ke se javi liberalata evropska deka i toe se lugje drn drn.Za takov gocnar samo metak.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Canemakedonski
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5835
Joined: 11 Nov 2006, 22:12
Location: Prilep
Contact:

Re: Новинарска неинформираност/неписменост

Post by Canemakedonski »

Ех, добрите стари времиња кога од редакцијата на белградски НИН можеше да составиш влада... А во денешната верзија на писма на читатели ака Фејсбук страницата на Фокус најдов само едно добро прашање по повод на денешните настани:
Знае ли некој колку судии добиле притвор во последните 30 години.
User avatar
James
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 9457
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Новинарска неинформираност/неписменост

Post by James »

Se sto zadeva deca na bilo koj nacin, metak. Majku im ebam.
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 30398
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Новинарска неинформираност/неписменост

Post by alvarhanso »

https://twitter.com/i/status/1173853834189430785" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 42196
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Новинарска неинформираност/неписменост

Post by Iko »

"Not dead - which eternal lie...
Stranger eons - death may die!"
User avatar
James
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 9457
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Новинарска неинформираност/неписменост

Post by James »

https://www.slobodenpecat.mk/tos-1a-rus ... tri-video/" onclick="window.open(this.href);return false;

Go imame pobednikot za denes
„ТОС-1А“ – руски ракетен систем со домет 40.000 квадратни метри
User avatar
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6624
Joined: 02 Jul 2014, 19:44
Contact:

Re: Новинарска неинформираност/неписменост

Post by Zoran MAF »

Техника
да го утврдиме градивото.

https://youtu.be/1_Hxr0vHEqU" onclick="window.open(this.href);return false;

Zašto su Rusi napravili plutajuću nuklearnu elektranu
Недавно је наручиоцу пребачена прва руска и једина плутајућа нуклеарна електрана на свету, "Академик Ломоносов". Она ће сада бити транспортована на север Русије, где ће снабдевати електричном енергијом село и локална предузећа. Шта то значи за цели свет?
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4547
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Новинарска неинформираност/неписменост

Post by filipv »

Zoran MAF wrote:Техника
да го утврдиме градивото.
Ајде!
Zoran MAF wrote:Недавно је наручиоцу пребачена прва руска и једина плутајућа нуклеарна електрана на свету, "Академик Ломоносов"
Ниту е прва ниту е единствена.

Првата е „Стрџис“, пуштена во употреба во 1968, со моќност од 10 мегавати.

https://en.wikipedia.org/wiki/MH-1A" onclick="window.open(this.href);return false;

Инаку, пловилата на нуклеарен погон можат по потреба да се користат како пловечки електрани. Знам дека струјата на панамскиот канал некаде во седумдесетите е привремено така обезбедувана (од подморница паркирана во близина на трафо на брегот), а во поново време после земјотресот на хаити носач донел струја.
User avatar
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6624
Joined: 02 Jul 2014, 19:44
Contact:

Re: Новинарска неинформираност/неписменост

Post by Zoran MAF »

filipv wrote:
Zoran MAF wrote:Техника
да го утврдиме градивото.
Ајде!
Zoran MAF wrote:Недавно је наручиоцу пребачена прва руска и једина плутајућа нуклеарна електрана на свету, "Академик Ломоносов"
Ниту е прва ниту е единствена.

Првата е „Стрџис“, пуштена во употреба во 1968, со моќност од 10 мегавати.

https://en.wikipedia.org/wiki/MH-1A" onclick="window.open(this.href);return false;

Инаку, пловилата на нуклеарен погон можат по потреба да се користат како пловечки електрани. Знам дека струјата на панамскиот канал некаде во седумдесетите е привремено така обезбедувана (од подморница паркирана во близина на трафо на брегот), а во поново време после земјотресот на хаити носач донел струја.
интересно.
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
User avatar
James
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 9457
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Новинарска неинформираност/неписменост

Post by James »

G'zot ke si go daat bre samo za nesto eksluzivno

https://press24.mk/video-pacient-koj-im ... e-nazad-vo" onclick="window.open(this.href);return false;

Ebati kretenite ke se ispozarazat site a uporno go intervjuiraat. Na kraj go sobra tetkicava a na novinarive mi se cini im svrte so ruka kao ne ste normalni....
User avatar
Canemakedonski
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5835
Joined: 11 Nov 2006, 22:12
Location: Prilep
Contact:

Re: Новинарска неинформираност/неписменост

Post by Canemakedonski »

Мртов маж од Косово донесен мртов во амбуланта во Скопје :roll:

https://press24.mk/mrtov-mazh-od-kosovo ... -vo-skopje" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
James
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 9457
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Новинарска неинформираност/неписменост

Post by James »

https://plusinfo.mk/odmorot-vo-grci-a-e ... vo-egipet/" onclick="window.open(this.href);return false;

Mozda i ja ne razbiram nesto ali...
Анкетата спроведена од грчката хотелска комора покажа дека 65 проценти од хотелиерите рекле дека најверојатно ќе банкротираат, додека 18,3 проценти изјавиле дека банкротот е најверојатен.
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 30398
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Новинарска неинформираност/неписменост

Post by alvarhanso »

https://glamur.mk/%d0%be%d0%b4-%d1%83%d ... %86%d1%80/" onclick="window.open(this.href);return false;

Image


Date/s - Урми. Date/s - Датуми. :D
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13699
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Новинарска неинформираност/неписменост

Post by karamba »

C, c, c pu j'zk :?
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 42196
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Новинарска неинформираност/неписменост

Post by Iko »

Image
User avatar
James
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 9457
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Новинарска неинформираност/неписменост

Post by James »

https://tv21.tv/mk/mi-baraat-mito-1-mil ... abotnitsi/" onclick="window.open(this.href);return false;

U tekstot Boris Stojmenovikj, u prilogot Boris Stojmenkov, a on Boris Stojmenov :)
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 42196
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Новинарска неинформираност/неписменост

Post by Iko »

Ushte edna kvazi-zhurnalistichka ekspertiza na nashite nazovi "mediumi"...

Image
User avatar
James
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 9457
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Новинарска неинформираност/неписменост

Post by James »

https://vecer.mk/node/519370" onclick="window.open(this.href);return false;
Романија до доби ракетниот противвоздушен систем - американскиот „ПАТРИОТ
Главните елементи на првата единица на ракетниот систем за противвоздушна одбрана „Патриот“ беа доставени до романската армија од Соединетите држави, соопшти Министерството за одбрана на таа земја. Според најавите од Букурешт, системот се очекува да биде во употреба до крајот на годинава.

Источниот сосед на Србија пореди вкупно седум единици за ПВО „Патриот“ со 28 фрлачи, за кои даночните обврзници на земјата издвоиле вкупно 3,9 милијарди американски долари.

Ова го продолжи процесот на сеопфатно зајакнување на можностите на вооружените сили на Романија, бидејќи системот за воздушна одбрана пристигна само неколку дена по уште два борбени авиони Ф-16, и во време кога се најавува инвестиција од 130 милиони американски долари во воздушната база Клуж, во услови на зголемени тензии во регионот на Црното Море.

Првата патриотска единица ќе биде пренесена во Националниот центар за обука на воздушната одбрана на романската армија во пристаништето Констанца на Црното Море, каде ќе се изврши тестирање за прием на новата опрема
.

Prva patriotska. Ovie so kupuat S400 verovatno ke bidat prva esesovska :)
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot], Google [Bot] and 14 guests