Аеро Митинг 2011, Битола

Сите интересни случувања поврзани со воздухопловството во светот.
Events and happenings in aviation in the world.
Post Reply
Jovan

Аеро Митинг 2011, Битола

Post by Jovan »

Здраво На Сите,

Би сакале да го слушниме вашето милење за аеро митингот во 2010, ве молам за коментари, пофалби, а воедно и што ни е најбитно би сакале да ги чуеме вашите предлози за наредниот аеро митинг во 2011.

Поздрав,
Јован (Аеро Клуб Битола)
Last edited by Jovan on 08 Apr 2011, 10:09, edited 1 time in total.
Jovan

Re: Аеро Митинг 2011

Post by Jovan »

Коментари за минатиот аеро митинг главно имавме во на форумов во топикот:

„III меѓународен аеромитинг 18 -19 септември 2010“

Заклучок од таму главно е дека ни треба повеќе возбуда, повеќе учесници и гости од странство.

Поздрав,
Јове.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 26342
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Аеро Митинг 2011, Битола

Post by dragan_mig31 »

Другар ако не ви е проблем,ене ги старс со г-2 од нови сад.Мислам дека би го довеле аеромитигнот на скроз друго ниво него претходно.Исто така и може да се поканат околните Воени ваздухопловства од соседните земји кои радо би направиле прелет и маневарски презентации со нивните млазни борбени авиони(знам дека тоа го прават безпари и на свој трошок а потребна е само покана).
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
Jovan

Re: Аеро Митинг 2011, Битола

Post by Jovan »

Фала ти за предлогот што е во наш домен ќе направиме и се надевам дека и ние а и вие миалсм на гостите ќе бидите задоволни.

Поздрав,
Јове.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 26342
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Аеро Митинг 2011, Битола

Post by dragan_mig31 »

Ух дај боже другар :)
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
vladen1979
Падобранец
Падобранец
Posts: 90
Joined: 20 Nov 2006, 14:23
Contact:

Re: Аеро Митинг 2011, Битола

Post by vladen1979 »

Интересен момент е коментарот на Драган!

Кога ќе се спомене аеромитинг првата асоцијација е млазни авиони, бришечки летови, формациски летови, акробации, паѓање на авиони, катапултирање, луди снимки, воодушевување, паника итн.
Но сметам дека треба да се има предвид сегментацијата на воздухопловството!

Па така кога АЕРО КЛУБ (деф. Здружение на граѓани со заеднички интерес воздухопловство - подгранка ЛЕСНА/СПОРТСКА АВИЈАЦИЈА) организира АЕРОМИТИНГ би требало да се очекува на тој митинг да се види ЛЕСНА / СПОРТСКА Авијација!

Чисто како пластичен пример би го зел Саемот на автомобили - на еден таков саем може да се погледнат покрај најновите и идни модели на автомобили и може да се види и по некоја формула или скроз забеган прототип но никогаш нема да видете огромни камиони или ДАМПЕРИ и слично.
Инаку Саемот на автомобили во Скопје кој ЕДВАЈ се одржува кај нас на секои две години, а и не сум сигурен дека сеуште се одржува, јасно ги покажува состојбите во нашата ни мила државичка, а тоа е дека КОМЕРЦИЈАЛНА гранка не успева да направи промотивна активност на секои две години!!!

Нормално во услови на кои што е сведена спортската авијација во МКД, нормално е да се очекува малку помош од останатите гранки на воздухопловството како на пр. ВИНГ-от од ВВ само за да биде митингот поатрактивен и да се удри курблата на ентузијазмот кон воздухопловството!

За 2011 година можам да кажам дека исклучително ме радува фактот што ќе имаме повторно аеромитинг и што навреме се започнува со активности за реализација на истиот!
Тоа што јас би сакал да го видам во 2011 е учество на СПОРТСКАТА АВИЈАЦИЈА од екс-ЈУ аероклубови, плус Бугарија, Грција итн.
Идеата би била Аеромитниг на СПОРТСКА АВИЈАЦИЈА од ЗАПАДЕН БАЛКАН :)

Плави неба
В.

П.С. Драгане, бидејќи те прозвав на почетокот се надевам не ми се лутиш, само сакав да направам дистинкција околу содржината на аеромитингот, инаку верувај дека скоро идентични ни се ставовите по однос на воздухопловството! ;)
Е сега еден конкретен предлог од мене за тебе и твојата пасија, што мислиш за уредување на 2-3 штандови (маса со плексиглас стакло од предната страна) врз кои би биле изложени макети од макетарите кои се на форумов!
Макетите би биле на масата а позади плексиглас стакло како не би доаѓале во допир со детските рачиња :)))
Јас ги замислувам овие штандови во хангарот каде што беа изложени и моделите на моделарите!
Не е небото граница, земјата е!
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 26342
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Аеро Митинг 2011, Битола

Post by dragan_mig31 »

Владен уживај :) какво љутење.Ја сум де факто подржувач и ентузијаст само за борбена авијација.Спортска/цивилина не ме интересира али баш ич па затоа и таков коментар дадов според мое мислење и интереси.Е сега што поише има тоа е боље за подигање на општо мислење и сфаќање кај народот во оваа земја(бидејќи очигледно само Битолчани можат да организираат вакво нешто свака част).Макети не би носел бидејќи се од пластика и може да се стопат на тоа сонце кое прошлава година ме исунча мене и сите присатни тамо.Транспортот на истите е многу сложен и ја мислам дека е најголема пречка за остварување вакво нешто.Ја лично немам некои богзнае какви примања со оглед на тоа дека сум уште студент и незапослен така да чисто дискутабилно е дали би можел да дојдам како посетител а камоли како учесник со макети во изложбен дел.Добра идеја е тоа да се изложат истите во хангар на ладовина али тука е и мојот страв за транспортот на тие горештини у гепек од ауто во кое температурата е над 25 степена.

поздрав
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
Jovan

Re: Аеро Митинг 2011, Битола

Post by Jovan »

Драган идејата на Валде ептем е добра, и мене лично многу ми се бендиса, кога би бил и ти волен да ги презентираш твоите ремек дела јас би разговарал со управен одбор на АК битола да видиме која е можноста ние да го покриеме транспортот од кај тебе дома до битола и назат.

Поздрав,
Јове.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 26342
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Аеро Митинг 2011, Битола

Post by dragan_mig31 »

Ја сум за,а верувам дека би можел да натерам уште бар 2ца од моите колеги да заедно ги представиме нашите макети :) ја сум отворен за соработка :)
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
Jovan

Re: Аеро Митинг 2011, Битола

Post by Jovan »

Драган многу добра вест знам како да те исконтактирам по телефон фала ти за подршката.

Поздрав,
Јове.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 26342
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Аеро Митинг 2011, Битола

Post by dragan_mig31 »

нема проблем :)

позз :)
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13699
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Аеро Митинг 2011, Битола

Post by karamba »

Да не улетувам ко џокер у покер,али да си кажам,јас ќе ги пренесам сите макети на Драган кои он мисли дека треба да се изложат,тоа е најмал проблем и лесно се организира во соработка нормално со Драган,само треба да се обезбеди место за изложбата,мислам дека има време до митингот да се организира се тоа како што доликува вие само кажете,имам на располагање и комбе и пикап,па ако треба и камион :D
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 26342
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Аеро Митинг 2011, Битола

Post by dragan_mig31 »

Ихаа :D
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 42196
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Аеро Митинг 2011, Битола

Post by Iko »

Eve jas specijalno kje dojdam od stranstvo i ako treba kje go vozam kamionot! :P

I ne se shalam ni najmalce, se za MAF!

:lol:
User avatar
Trpkovski Vladimir
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5806
Joined: 17 Jan 2008, 19:22
Location: Tetovo
Contact:

Re: Аеро Митинг 2011, Битола

Post by Trpkovski Vladimir »

Ако ги донесете и Старс, јас ќе дојдам, ако треба пешки до Битола. :bravo: :bravo: :bravo:
"Тонеме се подлабоко , моралот ни е на висина" - Извод од историскиот филм "Доброволци"
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 42196
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Аеро Митинг 2011, Битола

Post by Iko »

E de....jas kje te soberam usput so kamionot na Karamba.... :lol: :lol: :lol:

http://www.youtube.com/watch?v=j_McdGwNJ0k" onclick="window.open(this.href);return false;
Jovan

Re: Аеро Митинг 2011, Битола

Post by Jovan »

Инфо:

Да нагласам дека идеата за презентација на макети во склоп на моделарската програма и широко прифатена од сите во АК Битола тоа значи го имаме првиот најавен учесник на Аеро Митингот 2011 Драган Цветиќ.

Поздрав,
Фала,
Јове.
User avatar
shady3
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 510
Joined: 17 May 2010, 01:51
Contact:

Re: Аеро Митинг 2011, Битола

Post by shady3 »

Предлози - (не знам колку се изводливи)

Покана на воените воздухопловства на Грција, Бугарија, бивша Југославија, Турција, Албанија.
Покана на спортските воздухопловства на истите.
Прикажување на еден од нашите Сухои (најверојатно неизводливо ама кој не би сакал ова да го види)
Повеќе ниски прелети
Помалку чекање за полетување на хеликоптерите (лани чекавме петнаесетина минути откако 24ката почна да врти со тоа перките :D
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 26342
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Аеро Митинг 2011, Битола

Post by dragan_mig31 »

Јован одлично.Баш ми е драго што ова може да се изведе.Сега уште да догвоорам со колегите макетари и да не има у што поголем број.

Шејди какви бре сухои?Тие не летаат од крајот на 2003та година и се уште од тогаш у аут и расходовани.Ако успееш да им скратиш време за припрема при полетување слободно обрати се до вингот па да видиме дали може да се скрати времето од 15 минути за запуштање на ми-24 :D
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Loaded_Dice
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1160
Joined: 04 Aug 2006, 22:48
Location: Skopje, MK
Contact:

Re: Аеро Митинг 2011, Битола

Post by Loaded_Dice »

Ова е одлична вест, мислам дека има доволно време да се организира таква изложба во склоп на аеромитингот. За Старс точно е дека доаѓаат и на аеромитинзи од ваков тип бидејќи се во доменот на спортска авијација, ама тоа кошта по околу 4-5000Е од авион или така нешто, што значи дека без 20 000Е не праиме ни муабет за нивно евентуално учество. За воени воздухопловства колку и да сакаме сите да видиме такво нешто на митингот во Битола, би се согласил со Владен дека овој аеромитингот се организира на друго ниво , така да се сомневам дека би прифатиле да учествуваат со исклучок на нашето. За да се одзват на таква покана потребно е организаторот да биде друго воено воздухопловство или пак да се одржи некој комерцијален аеромитинг од типот на МАКС, Ле Бурже и слично каде што фирмите производители би го финансирале нивно учество. Аеромитингот што понекогаш се одржува на 10 Јуни е единствената шанса кај нас да се видат воени авиони од комшии, иако лесно изводливо за организација за жал таква иницијатива се нема пројавено од страна на надлежните, па до сега немаат покането гости од регионот по повод тој празник. Оваа година треба да се оди на зголемување на бројот на учесници од аероклубовите во странство, како и приватни сопственици на спортски авиони, а сигурен сум дека веќе се работи на тоа тие планови да се остварат :D
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest