МАКС 2011

Сите интересни случувања поврзани со воздухопловството во светот.
Events and happenings in aviation in the world.
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13699
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: МАКС 2011

Post by karamba »

Епа пчела бе братче глеаш накај цвеќињата ја затера :lol: ништо сериозно не се деси за среќа,се се заврши ОК.
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15400
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: МАКС 2011

Post by IgorMKD »

Да илустрираме малку... Жуковски!

Image
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13699
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: МАКС 2011

Post by karamba »

Игор,добро кадро од Жуковски,ја кога ќе пораснам сакам да го видам ова ин лајв :) еве кој е мераклија трите линка за гледање во живо на програмов па шалтајте низ каналите пошто често зезаат,вака има поголем избор,али Су35 лелее мајкее

http://www.aviasalon.tv/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://ria.ru/video/20110819/418939443.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://rt.com/on-air/maks-2011-air-show/" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13699
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: МАКС 2011

Post by karamba »

Гледаше ли некој пренос денес од МАКС-ов?При настапот на руските витези дали го заприметивте коментаторот,гарант у делириум падна,не можеше да се држи со возбудата од летот на сухоиве и почна да урла во микрофонот :lol: крш беше,него настапов на Su35 па ме остави без зборови мајку му,што праи бре тоа TVC-то чудо едно,авионов е контра сите правила на физиката(мора да ја редефинираат малце оваа наука :P )опасно :twisted:
User avatar
Trpkovski Vladimir
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5806
Joined: 17 Jan 2008, 19:22
Location: Tetovo
Contact:

Re: МАКС 2011

Post by Trpkovski Vladimir »

Дефинитивно, Су-35 ме остави со позината уста, Ковит, Кублит, Кобра, Супер кобра, Негативна Кобра, Кука, Ѕвонче и барем уште десетина маневри на кои не им го знам името. Личеше на некој теледиригиран камен кој може да се движи во секоја насока во секое време. Се превртуваше преку нос, преку опашката, преку едното или другото крило. Вртеше за 180 степени за пет-шест секунди. Што друго да се рече, освен дека овој авион дефинитивно не ги научил законите на аеродинамиката и гравитацијата, а богами подзаборавил уште неколку други закони од класичната физика. :bravo: :bravo: :bravo:

Мене ме воодушеви исто така и она француско електрично авионче, мислам дека Кри-Кри се викаше. Мислам дека не беше подолго од три-три и пол метри. :D :D
"Тонеме се подлабоко , моралот ни е на висина" - Извод од историскиот филм "Доброволци"
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13699
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: МАКС 2011

Post by karamba »

Владо ја не ги знам братче тоа маневрите што ги праи Су35 али неверојатен е,пичи пуна нагоре го врти на *кров* и така завртен и застанат(божем е колибри :roll: ) се ротира во полукруг па бега назад,бог да чува!Не знам дали при полна борбена опрема може да се праат вакви вратоломии ама и дел да може пак е забегано.
Еве ти го тоа француското прпорче со пропелери како бркови од сом :mrgreen: го гледав и тоа..
http://www.youtube.com/watch?v=TDmnjwbJrVM" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13699
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: МАКС 2011

Post by karamba »

F 15-ката се спрема за настап,има снага во ова машиниште упм,кој може нека гледа моментално не кочат линковите...Многу интересни моменти поготово за сликање се во моментите кога се ствара *облак* околу авиониве ради зголемена влажност во воздухов од дождот.
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15400
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: МАКС 2011

Post by IgorMKD »

Добар настап, го искрши мајсторов... Ама коментаторов ги направи американциве браќа руски без преседан :D Еуфорија до небо... Ама и мајсторов слетување и рулање на главни ноги од стоен трап, па, па, па... :bravo:

А еве го и лудачкиот МиГ-29ОВТ за кој пишав денес на еден друг пост. Не беше летањето ни 1/10 од она на ILA2006 ама затоа добро слетување и оригинално затворање на МАКС преку обраќање на пилтот на МиГ-29ОВТ на публиката од кокпитот...
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13699
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: МАКС 2011

Post by karamba »

Неколку интересни галерии со слики од МАКС2011 во неколку категории...

За мене лично 35кава го одбележа овој МАКС

Image

И галеријата со авиони...

http://lenta.ru/maks2011/photo/2011/08/ ... 592-pic022" onclick="window.open(this.href);return false;

Image

И галеријата со руски хеликоптери

http://lenta.ru/maks2011/photo/2011/08/ ... 9610-cover" onclick="window.open(this.href);return false;

Остатокот од различни галерии во кој што има што да се види е под сликите...
User avatar
Trpkovski Vladimir
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5806
Joined: 17 Jan 2008, 19:22
Location: Tetovo
Contact:

Re: МАКС 2011

Post by Trpkovski Vladimir »

Тука ја имате скоро целата програма што се одвиваше во петокот.

http://en.rian.ru/russia/20110819/165922522.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Траење, ситница, 6 часа и 18 минути. Програмата на Су-35 е некаде околу 50-та минута.
"Тонеме се подлабоко , моралот ни е на висина" - Извод од историскиот филм "Доброволци"
User avatar
stef4o
Падобранец
Падобранец
Posts: 129
Joined: 12 May 2009, 00:26
Contact:

Re: МАКС 2011

Post by stef4o »

Само што го гледав видеово со СУ-35ката... ме остави без зборови. Буквално ги побива законите на гравитацијата со овие маневри што ги направи пилотот. Секоја чест :D
User avatar
KVARK
Политички комесар
Политички комесар
Posts: 3753
Joined: 06 Aug 2006, 23:39
Location: New Foxсиче!
Contact:

Re: МАКС 2011

Post by KVARK »

stef4o wrote:Само што го гледав видеово со СУ-35ката... ме остави без зборови. Буквално ги побива законите на гравитацијата со овие маневри што ги направи пилотот. Секоја чест :D

Навистина импресивно! Има нов маневар кој досега не бил изведуван (обратете внимание на 58 мин.).

Вертикала од 90 степени , премет на лева страна за 180 степени долж оската лев стрејк - десно задно крмило, мал стол и "ховерирање" на минимална брзина! :shock:
Останете желни за знаење! Останете несериозни!

Стив Џобс
User avatar
Trpkovski Vladimir
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5806
Joined: 17 Jan 2008, 19:22
Location: Tetovo
Contact:

Re: МАКС 2011

Post by Trpkovski Vladimir »

Не знам дали приметивте, ама она вртложење на нападните ивици кај авионот, на Т-50 е многу помалку приметно, за разлика од останатите авиони. И оние пред летот на Т-50, и оние што летаа после него, имаа поголемо вртложење од Т-50.
Можно е да се пбрнало внимание на тој аспект при креирањето на Т-50.
"Тонеме се подлабоко , моралот ни е на висина" - Извод од историскиот филм "Доброволци"
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 30398
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: МАКС 2011

Post by alvarhanso »

Одличен настап имаше и F-15-ката, им го обели образот на западњациве... но сепак, Су-35 е нешто надвор од од овој свет. Гарант имале помош од Ромуланците при конструкцијата. :D
Да вртиш таков горостас како чигра... е за тоа треба машина ипол и мадиња од нерѓосувачки челик. :twisted:
User avatar
seavo
Падобранец
Падобранец
Posts: 89
Joined: 06 Jan 2007, 10:57
Contact:

Re: МАКС 2011

Post by seavo »

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image Image
Image
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13699
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: МАКС 2011

Post by karamba »

Типов има сликано на неколку места кај што не е баш дозволено низ аеродромов

Image

Image

И фамозниов МиГ 1.44,многу бре габаритен бил мајку му Миг-ов

Image

Image

Image
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13699
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: МАКС 2011

Post by karamba »

Линк со пренос во живо по повод прославата на 100 год од руските ВВС.

http://www.100letvvs.ru/?r=video&s=stream" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Jak
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 434
Joined: 04 Nov 2009, 23:00
Location: Tetovo
Contact:

Re: МАКС 2011

Post by Jak »

karamba wrote:Линк со пренос во живо по повод прославата на 100 год од руските ВВС.

http://www.100letvvs.ru/?r=video&s=stream" onclick="window.open(this.href);return false;
италијанскиов коментатор напна... :glava_vo_zid:
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13699
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: МАКС 2011

Post by karamba »

Jak wrote:
karamba wrote:Линк со пренос во живо по повод прославата на 100 год од руските ВВС.

http://www.100letvvs.ru/?r=video&s=stream" onclick="window.open(this.href);return false;
италијанскиов коментатор напна... :glava_vo_zid:
Големи чаламџии се таљаните, Ан-овите прелетаа елегантно во 2-ра спора, а на Трпе миленикот Рафал-от улета опасно, до даска :)
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13699
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: МАКС 2011

Post by karamba »

Image
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests