Тешка механизација

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6624
Joined: 02 Jul 2014, 19:44
Contact:

Slovenija: Kako se Ljubljana rešila đubreta

Post by Zoran MAF »

Модел од кај да се учи.
Сите депонии гратис на овие да се даде...Slovenija: Kako se Ljubljana rešila đubreta

https://www.bbc.com/serbian/lat/balkan- ... Ck3ppgL3CQ" onclick="window.open(this.href);return false;
Ljubljana je prvi evropski grad koji se obavezao da će postati grad bez otpada.

Pre petnaest godina, na deponije su odvožene tone otpada. Danas - drastično manje.

Plan gradskih čelnika je da se uskoro sav otpad reciklira i da za deponije ne ostane ništa.
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
User avatar
Makedon
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1441
Joined: 11 Jan 2011, 20:42
Location: Skopje, Macedonia
Contact:

Re: Тешка механизација

Post by Makedon »

Zoran MAF wrote:
filipv wrote:
Zoran MAF wrote:Не би се зарекол за изведбата !
Малку просурфав и го најдов наводмно најоглемиот метален одливок на светот:
Image
http://www.materialsforengineering.co.u ... ing/74805/" onclick="window.open(this.href);return false;
Браво
Како човек кој идел по ливници , по моја логика со што ке споиш два , три ...Х елементи и која сила е тоа.
Македон е машинец па и нај компетентен да каже може или не?
Зоки сега видов дека сте ме спомнале.
Благодарам на комплиментот друже. Сум бил по секакви леарници низ Европава и најчесто одам по леарници за мали и средни габарити. Но бев и во две леарници со огромни габарити каде дел од работата им е за бродски одлеаноци, но и за индустрија и железница. Едната Zaklady metalurgiczne pomet s.a во Познањ за челични одлеаноци, а другата OSSAM во Ловеч, Бугарија за нодуларни одлеаноци.
Кога ќе влезеш во такво нешто сфаќаш колку си мал во просторот. :D

Како и да е, да не должам. Блоковите на бродските мотори се прават како моноблок од еден одлеанок, што и не е така тешко, само се е на мускули. Кофите за сипување, печките, самите калапи и тн. и тн.
Како и да е, во светов нема многу леарници кои можат да одлијат вакви одлеаноци, поготово како овој на сликава.

Image

Потешка работа е коленестото вратило или радилица, кој како милува. Радилицата како овој мотор на сликава се изработува од одлеанок во неколку сегменти, а доколку се работи за помал бродски мотор од овој, најчесто се прави од отковак.

Отковакот има свои предности во однос на одлеаноците заради немање на порозност, поголема ударна жилавост и тн и тн. Но и мани заради ограниченоста на геометријата, пукнатини и тн и тн.


Останатиот дел од ова што гледате на сликава, се прави од плочи и форми на метал со различни дебелини и се затега со навртки, завртки и заптивни прстени или се заварува каде истото е можно.


Доколку треба појаснување, стојам на располагање. :sluzim_narodu:
User avatar
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6624
Joined: 02 Jul 2014, 19:44
Contact:

Re: Тешка механизација

Post by Zoran MAF »

Така е телото е моноблок ама радилицата е врв.
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 30398
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Тешка механизација

Post by alvarhanso »

Image

Image
User avatar
Airbus
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 3709
Joined: 02 Dec 2006, 18:07
Location: Boston, Maassachusetts
Contact:

Re: Тешка механизација

Post by Airbus »

Германија набавува 4000 8x8 Rheinmetall MAN Military Vehicles НХ камиони кои ќе ги заменат досега постоечките, почнувајки со испорака од 2021.

Image
Image المجد للسرب ٩٦ اعتراضية
User avatar
James
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 9457
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Тешка механизација

Post by James »

Auuu, porno. C c c

Ova e sansa za supacki drzavi so vojski radi reda. Ko sto Germanskava vojska logsticki se nema napregnato voopsto, kujznae kakvi ubavi masini lezat konzervirani ili so max 5000 km na kilometraznik, a koi kaj nas ke gi picime bar 15 godini ko nisto.
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 30398
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Тешка механизација

Post by alvarhanso »

Airbus wrote:Германија набавува 4000 8x8 Rheinmetall MAN Military Vehicles НХ камиони кои ќе ги заменат досега постоечките, почнувајки со испорака од 2021.

Пф, ситна боранија... нек пишат униформи нови кога ќе добијат у Бундесверо.
User avatar
Столе Маф
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4154
Joined: 12 Jun 2011, 16:03
Contact:

Re: Тешка механизација

Post by Столе Маф »

Колку камиони се доволни да се замени камионскиот возен парк на АРМ
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 42196
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Тешка механизација

Post by Iko »

800 - 1000...propisno da e se kako treba...
User avatar
Вељо
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1958
Joined: 13 Apr 2011, 19:17
Contact:

Re: Тешка механизација

Post by Вељо »

https://tocka.com.mk/vesti/358034/robot ... revolucija" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 30398
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Тешка механизација

Post by alvarhanso »

Image

Чудово има пропелер од Ан-2.
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4547
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Тешка механизација

Post by filipv »

Airbus wrote:Германија набавува 4000 8x8 Rheinmetall MAN Military Vehicles НХ камиони кои ќе ги заменат досега постоечките, почнувајки со испорака од 2021.
znaci germanskava vojska mizerija, cemer i jad. cccc greota

/s
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13699
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Тешка механизација

Post by karamba »

alvarhanso wrote:Image

Чудово има пропелер од Ан-2.
Sto namena ima bace? Citna nesto extra...
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 30398
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Тешка механизација

Post by alvarhanso »

Белоруски БелАЗ, пише... Industrial ventilator BelAZ-7958.

https://francis-maks.livejournal.com/347916.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Претпоставувам за оваа или слична намена:

https://blog.iseekplant.com.au/blog/wha ... water-cart" onclick="window.open(this.href);return false;

Image
User avatar
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6624
Joined: 02 Jul 2014, 19:44
Contact:

Re: Тешка механизација

Post by Zoran MAF »

alvarhanso wrote:Белоруски БелАЗ, пише... Industrial ventilator BelAZ-7958.

https://francis-maks.livejournal.com/347916.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Претпоставувам за оваа или слична намена:

https://blog.iseekplant.com.au/blog/wha ... water-cart" onclick="window.open(this.href);return false;

Image
strani nanazad ima vakva cisterna vo rtb bor.
slikana od mene.
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 30398
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Тешка механизација

Post by alvarhanso »

Image

Image

Image

Image

Image


Железара во Острава, CZ. Плугов е монтиран на Т-55 шасија.
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13699
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Тешка механизација

Post by karamba »

брееј, баце возачот гарант Жарко се вика :wink: ...мака нема со Т55-кава :bravo:
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 42196
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Тешка механизација

Post by Iko »

Mozhebi e Ognen...ili Dimche...:lol:
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13699
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Тешка механизација

Post by karamba »

Iko wrote:Mozhebi e Ognen...ili Dimche...:lol:
Немој Димче леба ти :)
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 30398
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Тешка механизација

Post by alvarhanso »

Image

Повеќе фотки овде:
https://www.bernhardlang.de/coalmine" onclick="window.open(this.href);return false;
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Makedon, skopje1012 and 8 guests